Ако искате да разнообразите вашия апартамент или къща с нещо необичайно, сукулентите ще бъдат идеалното решение. Те ще допълнят всеки интериор и практически не изискват поливане.

Сукулентите са невероятни растения, които имат способността да натрупват вода и хранителни вещества в тъканите на стъблата (кактуси, млечки и др.) и листата (Crassula, Lithops, Haworthia и др.)

Те живеят в сухи райони и са свикнали да изпитват недостиг на вода. Толкова са разнообразни, че могат да бъдат отличен материал за реализиране на най-креативните идеи. Можете да изберете правилните сукуленти и да направите интериорна композиция от тях.

Те могат да бъдат страхотна украса за вашия дом или сладък подарък - предизвикателство са и за колекционерите. Перфектно ще освежат околната среда.

Можете да си създадете мини-градинка с почва, саксия, декоративни камъни и други елементи. Не забравяйте за задължителния дренажен слой.

Има много интересни начини за използване на сукуленти. Ще разгледаме най-често срещаните.

1. Фитокартини (пана)

Растенията се засаждат в дълбока рамка. Като субстрат се използва смес за сукуленти или мъх сфагнум. Такива фитокартини изглеждат стилни, но изискват ярко осветление. Поради това те се използват предимно на открито като декорация на стените на къщата. Но в интериора тези картини живеят за кратко.

2. Интериорни композиции

В тази работа можете да проявите максимално творческото си въображение - изберете интересна ниска купа и декор. Но най-важното е, че можете да използвате най-оригиналните сукуленти от наличното разнообразие! Трябва да държите такава композиция на добре осветено място до прозореца, като само за кратко можете да я премествате в задната част на стаята.

Когато съставяте композиция от кактуси и сукуленти, трябва да вземете предвид не само тяхната височина, но и тяхната форма и цвят.

Центърът на композицията може да бъде растение или група ярко оцветени екземпляри. Те могат да бъдат заобиколени от камъчета. Но не трябва да прекалявате с яркия чакъл и декор, защото растенията трябва да останат основното в композицията, докато цветният декор ще отклони цялото внимание към себе си.

Между групите от растения можете да поставите камъчета, черупки и стъклени топки. Това е не само красиво, но и забавя изпарението на водата от почвата.

Миниградината е мобилна и може да украси всеки ъгъл на вашия дом. Но трябва да запомните, че тези растения обичат достатъчно осветени места.

3. Флорариуми

Този тип дизайн е придружен от чести грешки, свързани с неправилния избор на съда. Затворените или полузатворените контейнери не са подходящи за съхранение на сукуленти, тъй като лошата вентилация може да доведе до смъртта им. Но отворен стъклен съд няма да позволи такъв ефект.

Преди засаждането можете да направите малка скица на бъдещата композиция. Това ви позволява да изберете правилно всички компоненти по размер, цвят и форма.

Сукулентите се засаждат в подготвен субстрат на принципа от центъра към периферията, като се започне с големите екземпляри и постепенно се намалява размерът им. След приключване на работата по засаждане, повърхността може да бъде украсена с камъчета, кора, цветен или естествен пясък и друг декор, с изключение на мъх. Той натрупва много влага и растенията може да загният.

4. В градината

Аранжировки от сукуленти могат да украсят и вашия пейзаж. Разнообразието от форми и цветове на сукулентните растения и тяхната непретенциозност са отлични качества и за градински растения. Те растат добре във всякакви почви - и каменисти, и песъчливи. В допълнение, тези растения остават декоративни по всяко време на годината.

Сукулентите в ландшафтния дизайн се използват в различни ситуации:

  • за създаване на орнаменти в цветни лехи и пътеки;
  • за засаждане на алпинеуми;
  • като декоративни елементи на чакълен фон;
  • за засаждане на покриви и склонове.

Какви растения и контейнери да изберете

. При избора на всички растения, трябва да се спазват сходните им изисквания за грижата за тях. Например, за композиция с участието на сукуленти, влаголюбивите растения (фитония, папрат, орхидея и др.) не са подходящи.

. Важно е да изберете правилния съд, в който да поставите растенията. Добре изглеждат стъклени, глинени, дървени саксии, кутии, рамки. Някои избират оригинални опции - чаша за вино, морска мида, кутия под формата на обувка или ракла.

. Съдът трябва да е широк и не много висок. Каквато и композиция да имате предвид, основното правило е да засадите растенията неравномерно, не като в леха, а по различни начини: някъде на групи, някъде по-свободно.