Срещат се още няколко вида, които също нанасят повреди

Няколко вида молци напада овощните дървета, но с най-голямо значение е именно кръгломиниращият молец. Неприятелят минира листата, като при силно нападение това може да доведе до обезлистване на дървото.

Кръгломиниращият молец е основен вредител за ябълката, но е опасен и за други овощни видове като круша, дюля, череша, вишна, слива, праскова и кайсия.

За неприятеля:

  • Основният цвят на пеперудата е сребристосива. В краищата горните крила са оцветени в оранжеви, черни и сребристи ивици и петънца. Долните крила са сиви и силно окосмени.
  • Гъсеницата е дълга 4-5 см. Главата й е кафява, а тялото е сплеснато и с жълтеникав цвят.
  • Кръгломиниращият молец зимува като какавида в бели вретеновидни пашкули. Те са наредени в пукнатините в кората на стъблото, клоните и клонките, но може да се намерят и върху почвата – под падналите листа или под буците пръст.
  • У нас неприятелят развива 3 поколения годишно, а в топли есени – може и частично четвърто.

Малко биология

Обикновено летежът на пеперудите от зимуващото поколение започва през втората десетдневка на април. Следващите са през третата десетдневка на май, на второто - през втората половина на юли и на третото - в края на август.

Пеперудите снасят яйцата от долната страна на листата, близо до главните нерви. Излюпените гъсеници нагризват листата и навлизат под горния епидермис. Те се хранят с паренхимната тъкан, като се движат концентрично отвътре навън по спирала и постепенно разширяват мината, която може да стигне до 1 см.

След като се изхрани гъсеницата напуска мината и търси място да какавидира.

Повреда

Първоначално мината изглежда като светлокафява точка. Постепенно тя се разширява и наподобява концентрични кръгли петна. Долната страна е белезникава.

При силно нападение листата изсъхват и окапват преждевременно, а дърветата изглеждат като опожарени.

Липсата на листа или наличието на повредени такива води до отслабване на дървото, което оказва влияние върху плодовата реколта. Освен това се залагат по-малко плодни пъпки, което пък влияе и на следващата реколта.

Добри практики:

  • Събиране на листата през есента и унищожаването им.
  • При висока плътност се извършва третиране с подходящи инсектициди.

Контактните продукти са препоръчителни срещу излюпващите се гъсеници и при малки мини. Те обаче имат ефект само когато се осъществи пряк досег с вредителя. Затова е по-добре да се използват проникващи и системни продукти.

Подходящи инсектициди са: ефциметрин 10 ЕК- 30 мл/дка, оикос 100-150 мл/дка, синеис 480 СК-20-37.7 мл/дка, шерпа 100 ЕВ-30 мл/дка и други.

Срещу яйцата може да се прилагат някои хормонални препарати в началото на яйцеснасянето.

Съвет: Препоръчително е долната страна на листата да се опръсква много добре.

Още няколко вида:

Ябълков миниращ листов молец

Неприятелят зимува като гъсеница в мините на опадалите върху почвата листа. Развива 3-4 поколения годишно.

Летежът започва в началото на април, почти по същото време, като кръгломиниращия молец. Женските пеперуди снасят яйцата си поединично по горната страна на листата.

Гъсениците се вгризват под горния епидермис и се хранят с паренхим. Те изгризват широки и удължени ивици по протежение на жилките. Епидермисът над повредата е изцяло отлепен, белезникав и мината се вижда много ясно. По-късно тя покафенява, а листата се изкривяват. Гъсениците какавидират в мините.

Пъстър миниращ молец

Неприятелят зимува като какавида в мините на опадалите листа. Развива 3-4 поколения годишно. Пеперудите се появяват най-рано от миниращите молци и летят от края на март - началото на април до края на септември. Женските снасят яйцата си поединично, по долната страна на листата.

Излюпените гъсеници на пъстрия миниращ молец се вгризват в листа и изгризват продълговати мини в паренхима. Мините са разположени по долната страна на листата. Какавидирането става вътре в мините.

Змиевиден миниращ молец

Неприятелят развива 4-5 поколения годишно. Зимува като какавида в почвата. Пеперудите от зимуващото поколение започват да летят през първата десетдневка на април. Яйцата се снасят по долната страна на листата близо до нервите.

Излюпените гъсеници навлизат в листата на мястото на снасянето им, без да се движат по повърхността. Те минират листата, като непосредствено под горния епидермис изгризват змиевидно извити ходове, които постепенно се разширяват. Дължината на мините, в които гъсениците са завършили развитието си, е 3-5 мм.

Повреди по лист
Повреди по лист
Пеперуди и гъсеница на миниращи молци
Пеперуди и гъсеница на миниращи молци