Първите слънчеви дни напомнят на пчеларите, че е време да прегледат кошерите и да помислят за третиране на пчелите срещу най-значимите и често срещани заболявания – вароатоза и нозематоза, напомня нашият консултант д-р Валентин Иванов, квмн.
Вароатозата е най-често срещаното заболяване по пчелите у нас. Практически почти няма пчелин, в който болестта да не се е появявала. Името на заболяването е свързано с названието на паразита – Varroa jacobsoni, който е причинител на болестта. Той представлява дребен акар (кърлежче), който живее изключително върху пчелите и се вижда с просто око.
Как изглеждат акарите: Женските екземпляри на дължина достигат 1,1 мм и ширина – 1,6 мм, докато мъжките са значително по-дребни – 0,7х 0,7 мм. Паразитите се хранят с хемолимфата на възрастните пчели, ларвите и какавидите. Цветът на акарите е от сиво-бял, жълтеникав (при мъжките) до червено-кафяв (при женските).
Причинителите се локализират в основата на крилата, между главата и гърдите, между гърдите и коремчето или между коремните сегменти на пчелата, където се закрепват здраво с вендузи. При внимателен оглед на опаразитените насекоми тези малки натрапници лесно могат да се видят.
Защо щетите от акара са сериозни:
* Акарите нарушават нормалното развитие на новоизлюпените пчели;
* Водят до аномалии в различни сегменти на тялото;
* Скъсяват продължителността на живота на пчелите работнички (до 25-30 дни);
* Намалява се количеството на общия белтък в хемолимфата и гликогена в летателната мускулатура (при новоизлюпените пчели работнички) и др.
Всички тези вредни въздействия отслабват пчелното семейство и водят до масово измиране на пчелите и ларвите.
Как изглежда заболяването клинично? Установяват се следните видими промени:
* Рязко намалява популацията на възрастни пчели, последните пълзят пред кошера, без да могат да летят, а малка част умират в кошерите;
* Пилото е прошарено и изглежда като изоставено - цветът на умрелите ларви е сиво-черен с неприятна миризма;
* Част от пчелите умират в момента на излюпването, като се установяват недоразвити крила, крачка и коремче. Много често върху тях се наблюдават акари. Както вече споменахме, при внимателен оглед на пчелите и пчелното пило може да откриете наличие на кърлежчета – червеникави, сплеснати „точки” с големина на главичка на карфица.
Тези малки паякообразни поразяват не само отделни пчели, но влияят и на цялото семейство, като наблюдаваните клинични признаци зависят от степента на опаразитеност.
Опасен пропуск на пчеларя - заболяването се намира в начален стадий, влиянието на паразита е слабо и това обикновено остава незабелязано. Впоследствие обаче броят на акарите се увеличава многократно и обикновено достига няколко хиляди в семейство. Тогава вече се нарушава толерансът между популацията пчели и паразити и семейството изпада в колапс. Най-често това се случва през есента (август – септември) или през следващата пролет. Това е и най-благоприятното време за борба с вароатозата.
Очаквайте още информация - кога се третира срещу акара Varroa
Коментари