Доц. Динко Динков Тракийски университет
Въпреки че отдавна е въведено автоматизирано издояване на млекодайните животни все още особено при някои от тях (напр. овце и кози), у нас най-често се практикува ръчното доене. То има редица недостатъци и най-големият е голямата физическа натовареност на доячите.
Но в същото време в малките ферми този начин за доене няма алтернатива особено при доене на болни от мастит животни, както и на животни, третирани с ветеринарномедицински лекарствени средства, при които млякото трябва да се отделя от това на здравите животни. Поради това от полза ще са поясненията и за този начин на доене на животните.
При ръчното доене след измиване на вимето трябва да се извърши подготвителен масаж
С двете ръце доячът обхваща отначало дясната половина на вимето, леко го повдига нагоре и след това неколкократно го отпуска надолу. По същия начин се масажира и лявата половина. След това се масажират равномерно цицките, като се обхваща основата им и се теглят надолу, без да се извършва издояване. По подобие на бозаенето на телето този масаж би могъл да се придружава и с леки удари в основата на цицката. Веднага след масажа започва същинското ръчно доене.
Най-разпространеният начин на ръчно доене е доенето с цяла ръка. При него се препоръчва първо да се издояват предните две цицки, след това задните, при което е доказано, че се получава мляко с най-високо маслено съдържание.
След масажа се отстранява първата струйка мляко, представляваща запушалка на цицковия канал и е богата на микроорганизми. След това втората и третата струйка от всяка цицка се проверяват за наличие на промени, дължащи се на маститно мляко чрез прецеждането им през тъмно оцветена цедка в отделен съд.
При същинското ръчно доене с помощта на цялата ръка се обхваща цицката близо до основата и веднага се притиска с палеца и показалеца, а след това последователно се свиват и останалите пръсти, така че в резултат на притискането млякото да изтече на струя. След свиване на последния пръст свиването започва отначало от горе на долу на цицката, с което се постига непрекъснатост на струята мляко. По този начин се извършва пълно издояване на млякото, съкращава се времето на издояване и животните не се безпокоят излишно.
Ръчното доене е добре да завърши с т.нар. заключителен масаж който не се различава съществено от масажа, предхождащ доенето. При практикуването на заключителен масаж се събират и последните струйки мляко, които са с най-висока масленост. Този масаж е трикомпонентен. В началото с две ръце се обхваща дясната половина на вимето, като палците са отвън, притискат се и се размачкват двете половини на вимето. Следва масаж на всяка четвъртина, който се извършва, като с едната ръка се обхваща всяка четвъртина на вимето поотделно, а с другата се притиска отгоре и се разтрива, като се почне от върха към основата. Накрая на ръчния заключителен масаж се обхващат с двете ръце най-напред предните, а след това и задните цицки, и без да се издояват, се притинскат. С ръка се нанасят два-три леки удара към основата на цицката, при което се постига същият ефект, както бозаенето на малките животни. Впоследствие вимето се доиздоява до цялостно омекване на млечната железа и спиране на отделянето на мляко. Продължителността на ръчното доене при кравите при наличие на опитни доячи обикновено е с времетраене до 7 минути.
Доенето на козите не се различава съществено от доенето на кравите
При тях има тази особеност, че цицките са две, а количеството на млякото е чувствително по-малко от кравето. Съвременните технологии на доене при породите кози с висока млечност позволиха и въвеждането на машинно доене.
Ръчно доене на овце
За разлика от редица страни по света, където овцете се отглеждат основно за приплоди и вълна, в нашата страна от овчето мляко, което е с високо белтъчно и маслено съдържание, се получават висококачествени млечни продукти. Поради специфичното анатомично устройство и малките размери на млечната жлеза доенето при овцете е предимно ръчно. Като правило в началото на лактацията коластрата и млякото при този вид животни са жизнено необходими за растежа и правилното развитие на агнетата. Обикновено те избозават цялото количество мляко, поради което се препоръчва доенето да започне след отбиването на младите животни. Това става обикновено около един месец след раждането.
При стадно доене на голям брой овце обикновено те се доят на т.нар. стърга, представляваща площадка, оградена с дървени подвижни прегради, позволяващи както насочването на цялото стадо за доене, така и доенето на овцете една по една в края на стъргата. Препоръчително е това съоръжение да разполага и с покрив за предпазване на овцете от неблагоприятните атмосферни влияния.
При по-малък брой овце напоследък се използват и специални станоци, предназначени за доене на една или две овце. Страничните прегради на станоците са подвижни и позволяват отваряне и затваряне за влизане на овцете и за напускане на съоръжението, след издояване. За по-лесно приучване на овцете към издояване и за получаване на по-голямо количество мляко, преди доенето се препоръчва да им се предоставят малки количества концентриран фураж.
Обикновено овцете се доят сутрин и вечер
При намаляване на млякото в края на лактацията, най-често до края на август, се преминава към еднократно доене, а за пресушаването им, което се постига и чрез задължителни корекции на храненето, доенето се извършва веднъж на ден, следвано от доене през ден до пълно спиране на млекоотделянето.
Издояването на овцете се предшества от масаж като вимето се хваща в основата с лявата ръка и се извършват няколко раздояващи движения с дясната ръка при обхващане на всяка от вименните половини над цицките и издърпване от горе на долу. При това се отстраняват последователно цицковите запушалки и богатите на микроорганизми първи струйки мляко. Не се допуска доене на болни овце с изменения на млякото, установени при издояването на първите струи. Такива овце се отделят и се уведомява обслужващия стадото ветеринарен лекар за последваща терапия. Същинското доене продължава чрез последователно издояване на всяка от млечните половини чрез издърпващи движения от горе на долу, съчетани с притискане на тъканите над и върху цицките с пръстите на ръката до пълно омекване на млечната жлеза и спиране на отделящото се мляко.
В края на доенето, за получаване на по-високомаслено мляко, е препоръчително да се проведе заключителен масаж, подобно на този преди доенето.
Коментари