През 2022 г. стартира проектът „Магнитна адсорбционна десорбция" (MAD) - амбициозно проучване за филтриране на фосфати директно от водата, без да се създават допълнителни отпадъчни потоци и с минимално добавяне на химикали. Сега, след две години, можем да отговорим на въпроса: наистина ли работи? Изследователите Норберт Каюперс и Роналд Врон имат отговор: технически да, но от търговска гледна точка това не е завършен проект. И все пак.
За какво беше изследването?
Университетът във Вагенинген, Нидерландия разглежда магнитната сепарация като ефективен метод за филтриране на фосфати от отпадъчни води. Магнитното филтриране е не само по-екологично, но и предлага възможности за повторно използване на фосфатите. Филтрирането се извършва чрез добавяне на магнетитни частици към отпадъчните води. Фосфатните йони се свързват с магнетита и след това магнитът отстранява тези частици, включително фосфата, от водата. След това магнетитът и фосфатът могат да бъдат отделени отново за повторна употреба на магнетита и възстановяване на фосфата.
Прозрения по пътя
В края на проекта и след тестване практиката се оказва малко по-сложна от очакваното. „Магнетитът, който първоначално имахме предвид, не свързваше достатъчно фосфат", обяснява Каюперс. „Трябваше ни много, за да отстраним определено количество фосфат от водата, което го правеше неосъществим от икономическа гледна точка."
И все пак изследователите далеч не са разочаровани. „Това е смисълът на научните изследвания - да придобием представа. И за щастие ние намерихме добро решение в различен вид магнетит. В нашето изследване успяхме да използваме резултатите от проучване, в което беше описана функционалността на този друг вид магнетит," казва Каюперс.
„Най-хубавото е, че вече разполагаме с доказателство за концепцията", допълва Врон. „Въпреки че предишният магнетит не беше идеален, с разработения и валидиран модел за три компании и техните отпадъчни води можем да направим подходящи прогнози за прилагането на този процес. След това можем да потвърдим това експериментално с новия магнетит."
Последващи изследвания
Точно това е, което изследователите биха искали да направят в бъдеще: да проучат как се представя подобреният магнетит. „Знаем, че той може да адсорбира повече фосфат, но все още не знаем колко е стабилен. Можем ли да го използваме за около 30 до 50 цикъла? И дали всички части на процеса работят достатъчно добре? Имам предвид, че добавяме магнетит към водата и за да бъде процесът печеливш, това трябва да се постигне не на 99 %, а на 99,9 % или повече. В противен случай губим твърде много магнетит, който се озовава в отпадните води и трябва да се попълва отново и отново," обяснява Врон.
Накратко, все още има какво да се изследва в бъдеще. Защото е важно не само устойчивото филтриране на фосфатите, но и повторното използване на веществото. Изследователите се вълнуват от бъдещите експерименти. „Това може да бъде началото на ценна иновация за преработката на оборски тор с фосфати", казва Врон.
Коментари