Има правила как да отлежават бутилките
Влязохме в дните на светлите празници, когато домакините подготвят вкусните и любими гозби, а стопаните на дома обичат да наточат от винцето и да вдигнат наздравица.
Всеки един любител на виното винаги е горд и доволен, когато има у дома известно количество вино, което е произвел. Някои дори са и бутилирали и искат да почерпят и своите гости и да се похвалят...
Познавачите знаят, че виното е продукт, в който
дори и в бутилка протичат процеси
на промяна на вкуса и аромата
Тогава какво е важно да знаят тези, които искат да съхранят бутилките си за по-дълго време и да запазят качествения винен вкус.
Разбира се, че е най-добре любителят да разполага с помещение за целта, което е годно за качествено съхранение. Най-често избите в домашната селска къща вършат тази работа чак до пролетта. Но какво да кажем, ако сме си в градския апартамент?
Например, ако ще съхранявате там до 100 ценни за вас бутилки, един прекрасен вариант е
да си закупите хладилник
за съхранение на вино,
което точно е за хора, които не разполагат с домашни естествени изби. Хладилните изделия от този род се предлагат в различни обеми и за различен брой бутилки и никак не са за пренебрегване, защото отговарят на всички изисквания.
Другият вариант, на който почти всеки един домашен винопроизводител разчита е подходящото място вкъщи, което да бъде пригодено – тоест мазата или избата. Но и за тях трябва да знаем на какви изисквания да отговарят.
Какви трябва да са условията
в помещенията за съхранение на виното
Да знаете, че тези места трябва да отговарят задължително на следните изисквания:
- температура на помещението да варира между 13-16 оС и да няма колебания в температурата;
- да може да се наредят стелажи, които да бъдат високи приблизително 70-90 см;
- да има влажност 75-85%.
Повечето помещения, с които разполагат домашните винопроизводители са изградени под земята и така в тях може да се запази необходимата постоянна температура, селските къщи обикновено разполагат с такива.
Положението на бутилките също е твърде важно
Те трябва да бъдат разположени хоризонтално или леко наклонено, така че да се допира виното до тапата.
Може през няколко месеца да се завъртат бутилките, така че ако се образува утайка, тя да не може да се залепи за стъклото.
Когато се отваря така добре отлежала бутилка с вино е препоръчително да се ползва и декантер или друга бутилка. Нашите винопроизводители прекрасно се справят със стъклени канички, които им вършат подобна работа.
Как да се огледа бутилката?
Тя трябва да се насочи към силна светлина и да се оглежда.
Когато започва да се налива трябва внимателно да се следи утайката. В момента в който тя достигне гърлото, трябва рязко да се спре наливането. Не бива да ни се свиди, че сме оставили два пръста вино в бутилката. Наздраве!
Видове тапи
0 Защо коркът е царят
Винопроизводителите отделят специално внимание на бутилирането и затапването на виното. Те смятат, че затварянето на виното е вид изкуство, а бутилките трябва да бъдат затворени така, че виното да не се изпарява.
Бутилките с вино се запечатват главно с коркови тапи, които се произвеждат от корков дъб, който метод е познат от далечното минало. Научаваме, че и древните римляни са запечатвали по този начин буркани и амфори.
Защо коркът?
Коркът е уникален материал от кората на дърво, който се отличава с топлопроводимост и със способността си да не пропуска течности.
Любопитно е за незнаещите, че производството на коркови тапи е специален и сложен процес.
Корковата кора се реже през лятото и се оставя
да изсъхне в продължение поне на 6 месеца,
а след това се избират корите, подходящи за направата на тапи и се варят.
После се изработват самите тапи, сортират се, измиват се и се дезинфекцират. Преди бутилиране на виното, тапите се накисват в гореща вода и след това се измиват с вино, спирт или коняк.
Обикновено винарните залагат на корковата тапа и печат с кода на производителя. Например надписът Mis en bouteille a la propriete на френските тапи означава, че е бутилирано от производителя.
Качеството на корковите тапи има важна роля, затова и при тапите също има класификация и те не са евтини. Най-висококачествените тапи се използват за най-добрите вина, а тези, които имат големи отвори, не се използват.
След запечатване на бутилката, част от тапата трябва
да остане в нейното гърло и трябва
да бъде намокрена от виното
При това положение виното може да бъде съхранявано дълго време без опасение, че тапата ще изсъхне и виното ще се окисли.
Ако тази част от корковата тапа, която е в контакт с виното, образува видими кристали (бели при бялото вино и червени при червеното), това говори за наличието на безвредна сол на винената киселина.
Но ако от двете страни на тапата се формира плесен, тогава става въпрос за лошо вино, казват специалистите – вероятно коркът е мухлясал и пропуска въздух, което предизвиква развитието на бактерии.
Коментари