Млечните крави са започнали да се отелват от началото на октомври. Шест седмици по-късно трябва да се обърне особено внимание на правилното хранене, за да могат стопаните да изпълнят договорите си за изкупуване на млякото. Въпреки че много крави в тези стада са към края на своята лактация, фокусът през последните няколко седмици беше върху постигането на добро телесно състояние на тези прясно отелени крави, за да могат те да влязат в стадото и да се постигне балансирана диета в подкрепа на производството на мляко.

Кравите от пролетното отелване, които са с късна лактация, трябва да бъдат включени в плана за хранене за зимните месеци. Прясно отелените крави се нуждаят от високи нива на енергия, протеини и минерали в храната и е важно да им се осигуряват такива. Прясно отелените крави намаляват консумацията си на фураж веднага след отелването, затова е важно предлаганата храна да е с високо качество.

Менюто на кравите и зимното мляко

Разходите за фураж, свързани с производството на мляко през зимата, са много високи, особено в районите, където стопаните имат допълнителни разходи поради слаб растеж на тревата. Затова е важно да се създаде зимна диета, която не изисква допълнителни разходи. Когато се прави план за зимно хранене, трябва да се вземе предвид качеството на силажа, млечността на стадото и моделът на отелване.

На първо място, качеството на силажа трябва да бъде анализирано, за да се състави точен план, тъй като зимните стада се нуждаят от 75% смилаемост на сухото вещество (ССВ). Силажът с добро качество може да направи живота на кравите много по-лесен през зимните месеци, тъй като даването на всички добавки може да се извършва в салона и така да се улесни допълнителното хранене на прясно отелените крави, без да се обръща специално внимание на кравите в края на лактацията. Нивата на хранене с концентрат при различните нива на качество на силажа, са както следва:

С намаляване приема на сухо вещество в силажа менюто става по-ниско енергийно и се ограничава общият прием на сухо вещество (СВ) поради по-бавната скорост на храносмилане. Когато се дават повече концентрати, за да се поддържа производството, при силаж с лошо качество, това намалява ефективността на смилането на фибрите, поради което намалява производството на мляко при всеки допълнителен килограм концентрат.

За да се отговори на нуждата от хранителни вещества на прясно отелената крава, доена през зимата, необходим е прием от 20-22,5 кг СВ. При концентрирано хранене със силаж с по-ниско качество има по-добър ефект, но за сметка на това се увеличават общите разходи за фураж за литър произведено мляко.

Качество на фуража

По стандарт млечната крава се нуждае от около 35% неутрални детергентни фибри (НДФ) в менюто си, като 24 до 28% от тях трябва да дойдат от фуража, за да се поддържат здравето и функцията на търбуха. Силажът с добро качество обикновено осигурява 40-45% НДФ, но ако приемът е ограничен, важно е концентрираните фуражи да съдържат източници на смилаеми фибри, като например пулп от цвекло, соеви люспи и царевични силажи, в допълнение към зърнени храни и висококачествен протеин.

Приемът на енергия е от решаващо значение за производството на мляко, тъй като концентрацията на млечен протеин намалява, когато той е нисък. Записите на млякото трябва да се направят възможно най-скоро, тъй като намалените количества сухо млечно вещество могат да се дължат на кравите с късна лактация и чрез записите на млякото ще стане ясно каква трябва да бъде зимната диета на прясно отелените крави. Фермерите трябва да се съсредоточат върху постигането на високо ниво на НДФ/кг СВ чрез качество на силажа и концентрата, като същевременно постигат балансирано предлагане на протеини в менюто.