Както в хоби фермите, така и в професионалните, оградите изпълняват важната функция за ограничаване и защита на животните и площите с култури. Вашият избор на ограда трябва да бъде направен въз основа на целта, на която служи; има десетки различни продукти на пазара, които може да изберете. В повечето случаи това ще бъде някаква версия на телена мрежа.
Разбира се, устойчивостта и здравината зависят от размера и материала на телта, но също и от това как теловете са закрепени/ усукани заедно. Тук предимство има плетената мрежа, най-масовата в миналото, която и сега е предпочитана поради здравината и дългосрочното ползване. Предимството на електрозаварената е, че е най-евтиният вариант, но понякога и по качество не отстъпва на останалите.
И все пак най-добрата инвестиция е добре замислената – в зависимост къде се намира обектът ви, какви животни ограждате, градина и т.н.
Всяко стопанство може да има и съчетание от огради, обичайни за градските и крайградските домове като ниски дървени оградки или ниски оградни метални пана. Но има такива специално обмислени и подходящи за селско стопанство.
Бодлива тел
Бодливата тел е класика за ферми за затваряне на едър рогат добитък, състояща се от две или три хоризонтални нишки от здрава тъкана тел, в които са вмъкнати остри бодли. Телта може да се наниже на метални или дървени стълбове. Оградите от бодлива тел ограничават добитъка чрез обикновено отвращение - животните започват да я свързват с болезнени убождания и се научават да не я доближават. Бодливата тел работи доста добре за ограничаване на относително послушни животни в големи пространства, но може лесно да бъде пробита от голямо, агресивно животно. Не е достатъчно ефективна и за ограничаване на повечето диви животни.
Заварена мрежа
Направена от твърди телове, подредени във вертикални и хоризонтални редове, заварени заедно. Заварките могат да се счупят, така че този тип обикновено се използва за леки приложения, като например затваряне на малки животни или за защита на домашни птици или градини. Може например да се използва за държане на лисици и други дребни хищници далеч от дребен добитък.
При избор на най-правилната за вас мрежа съобразявайте не само височината и дължината, но и размера на квадратчето. Ако държите на здравината и дълготрайността, когато правите своя избор трябва да вземете предвид и дебелината на тела, от който е изработена мрежата. Не на последно място трябва да съобразите атмосферните условия, на които ще бъде изложена тя. Така например, ако е на място, което предполага корозия – трябва да изберете поцинкована мрежа, която дългосрочно ще устои на атмосферните влияния.
Полска ограда
Тук говорим за мрежа на квадрати, с по-голяма дебелина на телта и вместо да е заварена, е с усукани телове. Използва се за говеда, свине и друг едър добитък. Най-горната и най-долната тел е добре да са с по-голяма дебелина от останалите, за да се осигури допълнителна издръжливост. В зависимост от плетката има няколко вариации:
- Чрез увиване на вертикалните телове около хоризонталната. Това осигурява значително по-голяма странична здравина от стандартната заварена телена ограда, но е възможно животните, склонни към катерене, да предизвикат плъзгане на хоризонталните телове.
- С възел. В този стил пресечната точка на вертикалните и хоризонталните телове са вързани с отделно парченце тел от всички посоки, което предотвратява плъзгането.
- Обикновена плетена мрежа. Тя позволява известна гъвкавост при удар и може да се върне обратно към формата си. Това може да бъде особено полезно при животни, за които е известно, че бутат или блъскат оградата, като кози, домашни птици или овце.
За коне
Може да се използва заварена или плетена метална мрежа, но трябва да е гладка от страната на добитъка, за да се предотврати драскането им. Това е особено важно за коне, които са склонни да стържат кожите си в огради.
Често използван в конеферми по света е V-образният дизайн на плетена мрежа, с цел да предотвратят прихващане на копитата в нея. Ако се използва заварена мрежа, квадратчета трябва да са малки, за да не могат копитата да преминат през тях.
Срещу диви животни
Това се отнася до форма на тъкана или плетена телена ограда, която обикновено е по-висока от другите видове – често около 2 метра. Може да разполага с дизайн, при който плетката е с различни размери, като квадратчетата близо до земята са сравнително малки, за да затруднят дребните диви животни, но постепенно стават по-големи към върха. Тя може да е ефективна при полета и градини, които искате да предпазите от тревопасни животни, като елени; може да попречи и на големи и малки хищници да достигнат до добитъка ви.
Пилешка тел
Познатата диамантна решетка (хексагонална мрежа) с дребни тъкани, използвана за защита на заграждения за домашни птици и градински пространства. Сравнително лека тел може да предпази домашните птици от лисици, ястреби и други дребни хищници.
Дървени
Две или три хоризонтални греди са заковани или прикрепени към дървени стълбове. Те изискват доста висока поддръжка, така че тези огради често са за декоративна употреба или стилистични цели. Може да се комбинират с телени огради, за да се подобри практическата им функция. Дървената ограда може например да има електрическа ограда в периметъра си, за да предпази едрия добитък от натиск на гредите. Други видове телени огради също могат да служат за укрепване на вътрешната страна на оградата, предлагайки най-доброто от двата свята - атрактивен външен вид и здрава бариера за добитък.
Електропастир
Както казахме, електрическата ограда може да се монтира в декоративна дървена ограда. В други форми цялата телена мрежа е електрифицирана - което е особено полезно за заграждения за домашни птици, където може да държи птици вътре и хищници навън.
Електрическите огради не са особено опасни, въпреки че докосването до такава предизвиква неприятна изненада. Бъдете внимателни обаче, ако вашето домакинство включва малки деца.
Снежна ограда
Те са направени от тесни вертикални дървени летви – в близост една до друга, но не плътно - съединени с тел. Могат да служат за спиране на вятъра и предотвратяване на снежните преспи, за да не блокират алеи и полски пътища. Те са особено полезни на голи хълмове, подложени на сурови зимни ветрове.


Коментари