С космическия глас на Валя Балканска започна 11-ото издание на националния фестивал "Семе българско" в парк "Казармите" в Севлиево.

Семена от стари български сортове оставиха в Дома за семена кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов и заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев. Д-р Иванов остави сорт севлиевска бяла тиква, а зам.-министър Янчев - семена от домат, спечелил световна награда за вкус в надпревара с десетки сортове от Европа. Двамата посадиха и три дървета в цветовете на трибагреника - шестил: Acer plat. Drummondii, Acer platanoides Royal Red и Acer platanoides, а в небето над Севлиево полетяха балони в същите цветове. 

„Семе българско" всяка пролет покълва в сърцата на всички, за да пребъде, пренасяйки през времето най-висшите човешки ценности, традициите ни и древното магично познание на нашия народ за природата. Всяка година то изпълва нашия град с глъчка и цветове, с емоцията, силата и нетърпението на зараждащия се свят, а тази енергия се умножава в сърцето на всеки един, възкресявайки народната памет", посочи в словото си кметът д-р Иван Иванов, като подчерта, че с всяко поредно издание фестивалът събира все повече съмишленици, а семената на доброто дават плод в бъдещето.

Градоначалникът на Севлиево благодари и на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) в лицето на зам.-министъра Янислав Янчев, а също и на лекторите в "Зона на познанието" за това, че са избрали отново старопланинския град, за да „посеят новата реколта български ценности". Той подчерта, че министерството обръща специално внимание на опазването на местните сортове. Именно затова отглеждането им е било насърчено от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., след което тази политика е била продължена и чрез Стратегическия план 2023-2027 г.

„Радвам се да съобщя, че расте интересът на земеделските производители към опазването на местните сортове. Над 730 стопани бяха подпомогнати през 2024 г. за местни сортове. От тях 200 - по интервенцията в Стратегическия план, а останалите довършват многогодишни ангажименти по Програмата за развитие на селските райони. Добавихме и възможност да насърчим отглеждането на сортове, които са по-устойчиви и адаптивни към климатичните условия в страната. За целта в Стратегическия план е планирана подкрепа от над 76 млн. лева до 2029 г.", подчерта още Янислав Янчев и съобщи, че Националната генбанка към Института по растителни генетични ресурси в Садово е регионален лидер за цяла Югоизточна Европа, като съхранява над 62 000 образеца от 600 растителни вида.

В продължение на вече 11 години фестивалът „Семе българско" събира хиляди посетители в Севлиево. И този уикенд, както и в предходните му издания, гостите на събитието ще преживеят магията на пъстрата програма, подготвена от организаторите - фондация "ОтБг" в партнорство с Община Севлиево. Фестивалните дни ще ги срещнат с майстори на художествени занаяти и ще ги потопят в далечните времена на създаването на българската писменост.

Бяха наградени и победителите в конкурса „Никой не е по-голям от хляба". Тази година първото място спечели НЧ Светлина -1910 - с. Хирево, второ - НЧ "Помощ - 1881" - с. Батошево, а третата награда отиде при НЧ "Отец Паисий -1922" - с. Богатово. Най-красивата погача донесе специалната награда на НЧ "Пробуда-1919" - с. Буря.

В двата фестивални дни "Гората.БГ" ще раздадат 22 000 дръвчета "в името на земята и живота", а зрителите ще имат възможност да се срещнат и да разговарят с 11 съвременни будители, сред които и самата Валя Балканска – певицата в космически глас, чието изпълнение на народната песен „Излел е Делю хайдутин" пътува из Вселената в Златната плоча на „Вояджър" на американските космически апарати „Вояджър 1" и „Вояджър 2".

Начало на втория ден от фестивала ще даде каузата "Шанс за живот", която подава ръка на десетки тежко болни хора, за да се върнат обратно към нормалния си живот. Веднага след това на сцената ще се качи Радина Велчева - основател на фондация „Искам бебе". Тя ще разкаже на гостите на фестивала за истинските истории за човечност, вяра и добрини в името на новия живот.

„За семената, за делата, за децата на България" – под това мото единадесетото издание на националния фестивал „Семе българско" ще прикани всички свои гости да се включат в традиционната благотворителна кампания, насочена към семейни двойки с репродуктивни проблеми, заявили пред Община Севлиево нужда от подкрепа. Организаторите от Община Севлиево и Фондация „ОТ БГ" вярват, че най-посещаваната зона ще бъде зона „Добродарие" – мястото, където се случва доброто в името на живота, защото вече има две родени бебета от инициативата на фестивала.

Красиви картини, колажи, постери, ръчно изработени декорации и безброй изделия, създадени с много старание от децата на Севлиево и от местната читалищна общност ще предложи благотворителният базар. Реализиран за поредна година в партньорство с фондация „Искам бебе", базарът ще дари събраните средства от продажбата в подкрепа на двойките с репродуктивни проблеми от Севлиево. Подкрепа в името на новия живот ще могат да окажат и всички посетители, закупили билети за традиционната  фестивална томбола. Цената им е символична,  наградите – атрактивни, а приходите от продажбата на „късметчетата" също ще бъдат дарени за каузата. По време на двата фестивални дни представители на фондация „Искам бебе" ще бъдат на разположение на всеки, който има нужда от допълнителна информация и консултация по темата.

Благотворителна е и съвместната кауза със Съюза на слепите, който и тази година ще бъде част от фестивала с традиционната акция „Донеси и/или купи книга – дари средства". В рамките на двата фестивални дни всички гости с добри сърца ще имат възможност да се включат в местната кампания, като с всяка закупена книга ще подкрепят хората със зрителни увреждания.

В образователната част на втория ден от "Семе българско", която се провежда в "Зоната на познанието" на фестивала пък публиката ще може да се срещне с още атрактивни и интересни лектори. Сред тях традиционно е и Христо Ашламинатора с беседа за тънкостите в ашладисването, за майсторлъка в овощарството и за неповторимото чувство на щастие, когато сме в прегръдките на майката - природа.

Своята лекция ще изнесе и Димитър Гилев – учител по история от Свиленград, носител на титлите "Любимец на България" в класацията на БНТ през 2021, "Будител на годината'2022" и "Достоен Българин'2023", създател на интернет платформата „Древна България".

Темата за рода и българщината ще продължи и Любомир Радев – историк, изследовател и пазител на българските традиции, създател на филмовата поредица „Древната Цивилизация". Той ще предложи на посетителите увлекателни разкази за далечното ни минало, както и за особеностите на съвремието ни.

Фестивалът продължава и с прекрасна музикална програма, както и с майсторски ателиета за най-малките гости.