В редакцията на в. "Хоби фермер" се обади читател, който поиска да го посъветваме с какво да пръска дините и пъпешите.
По принцип растенията в дворните градини или бостаните рядко се третират срещу болести и неприятели.
Все пак за да изпълним читателската молба, ще дадем възможните вредители, които нападат дините и пъпешите. А тъй като културите принадлежат към сем. Тиквови, най-вероятните болести и неприятели са тези, които нападат краставици, тиквички и тикви.
Листните въшки са възможен неприятел
Листните въшки са неприятел, които по принцип вреди по всички растения, които се отглеждат в градината - както културни, така и декоративни. Дали вредителят ще нападне дините и пъпешите, зависи от останалите култури, които са засадени в двора.
За да следите за появата на листните въшки, трябва редовно да преглеждате растенията. Когато установите, че неприятелят е в лехата, необходимо е да третирате.
Използвайте продукти за растителна защита, които прилагате при пръскане на останалите зеленчуци в градината, които също се нападнат от листни въшки.
Не е нужно да правите разтвор само за тях. Когато пръскате доматите и краставиците например, напръскайте също дините и пъпешите.
Правилото е да се третира няколко пъти, като се използват продукти с различни активни вещества, тъй като листните въшки лесно привикват към инсектицидите.
Подходящи препарати са: актара, децис, Би-58, карате, моспилан и много др.
Брашнестата мана може да е проблем
Знаем, че брашнестата мана е сред най-опасните болести по краставиците и тиквичките. Болестта може да не подмине и дините и пъпешите.
Симптомите са добре познати. Листата и стъблата на растенията се покриват с бял до белезникавосив брашнен налеп.
При силно нападение посевът може да се засегне изцяло и пораженията да са много сериозни.
Борбата с брашнестата мана е както при краставиците. Могат да се използуват фунгицидите: топсин, байфидан, шавит и др.
Неинфекциозни болести при тиквовите видове
Те са следствие на стресови условия
Неинфекциозните болести по дините и пъпешите са повредите, които се причиняват от различни стресови фактори - неблагоприятни климатични условия, дефицит или излишък на минерални елементи и други.
Често при променливи условия, най-вече студено и влажно време, както и много високи температури, които се редуват в кратък период, могат да доведат до различни физиологични промени. Такива са задържане на растежа, образуване на безформени плодове и др. В студени дни листата увяхват и се прошарват мозаично. По плода има неравномерно оцветяване. Отдолу плодовете, лежащи върху студена и влажна почва, остават светли, без да позеленяват.
Високите температури пък предизвикват увяхване, а когато въздействието е за по-дълъг период, се явяват пригори по периферията на листата и те изсъхват. По плодовете има бели петна, резултат от слънчеви пригори. Засушаването предизвиква увяхване и задържане на растежа и плодовете изтъняват.
Дефицит или излишък на вода
При по-продължителен недостиг на влага по плодовете се получава върхово гниене, което се разраства и плодът почернява и изгнива.
Излишъкът на вода предизвиква повреди и изгниване на корените. Прекомерното овлажняване довежда до нехарактерни шарки по плодовете. Когато капките се събират в определени участъци на листата, от слънчевото греене се предизвикват изгаряния като некротични петна. Листата се деформират.
Какви да са мерките
За да се намалят неинфекциозните повреди, дините и пъпешите трябва да се отглеждат при добри грижи. Поливането да е редовно и равномерно, без резки засушавания или преполивания.
Когато има опасност от слънчев пригор, е препоръчително растенията да се засенчат с подходящи естествени материали, като слама, ластуни и др
Нужна е различна храна за правилното развитие на растениятa
Основните елементи, от които се нуждаят дините и пъпешите, са азот, фосфор, калий, магнезий, желязо, калций.
За да се получат качествени плодове, задължително се извършва балансирано торене с макро- и микроелементи. През вегетацията може да се направи листно подхранване.
Симптоми,
ако липсват
хранителни елементи:
4 При недостиг на азот се получава пожълтяване на растенията. Листата постепенно изсъхват. Плодовете са малки, светли, с малко семена.
При излишък на азот се явява хлороза по периферията на листата и постепенно преминава в некроза между жилките на листата.
При недостиг на фосфор стъблата са тънки и вдървесенени. Растенията се вджуджават. Връхните листа издребняват и се оцветяват в синьо-зелено. Жилките и листните дръжки са пурпурночервени отдолу. Корените са слаби и развитието на растенията е забавено.
Когато калият липсва, младите листа се завиват чашковидно, а старите - жълтеят по периферията. Месото е като вдървесинено, с горчив вкус.
Магнезиевият дефицит води до пожълтяване на старите листа, а тъканите до жилките са зелени.
При липса на желязо старите листа запазват зеления си цвят, но младите пожълтяват между жилките.
Ако липсва калций, се получава завиване на листата надолу и има върхово гниене на плодовете.
В ЛЮБИТЕЛСКАТА ГРАДИНА
Всичко правим, за да им е удобно и комфортно... на дините
Коментари