Първо се засаждат в полиетиленова оранжерия

Градинарите, които отглеждат ранни зеленчуци, трябва да започнат подготовката за разсадите. Разбира се, любителите, които разполагат с парник, може да отгледат разсада там, а след това да засадят в него и растенията, за да получат още по-ранна продукция. Други ще отгледат разсада вкъщи и ще го засадят след това в градината.

Трудно се дават срокове, тъй като различните райони на страната се характеризират с голямо климатично разнообразие. Най-сигурен ориентир за засаждане в лехата на открито, е след преминаване на късните пролетни мразове.

Градинарите трябва да знаят, че засаждането на домати в полиетиленова оранжерия може да започне в началото на април, а за най-топлите - евентуално и в края на март. В градината засаждането най-често е от началото на май, при много топла пролет - края на април.

Така че в зависимост от това, кой къде и кога ще засажда, трябва да си направи сметка, кога да засее семената. 

В парник или в оранжерия

Направете си сами уникално съоръжение

Освен вкъщи отглеждането на разсади може да се направи под тунелно покритие и парник, в които се използва биотопливо, както и в отопляема оранжерия, според това кой градинар с какво съоръжение разполага.

Много лесен начин за отглеждане на разсад е чрез парник, който е вкопан в полиетиленова или неотоплема стъклена оранжерия.

Разбира се, любителите са доста изобретателни. В градините може да се видят различни съоръжения, направени от стари каси, рамки, врати, сандъци, дограми и т.н. Те са не само много интересни, но и практични.

Част от тях са направени така, че покритията им могат да се свалят, и през топлите месеци те се превръщат в открити лехи, в които се отглеждат зеленчуци.

ВКЪЩИ

Най-често, тъй като е по-удобно, градинарите отглеждат разсадите вкъщи.

Само напомняме, че в този случай първоначално съдовете с разсади трябва да се поставят в по-топло помещение, а почвеният субстрат да се поддържа влажен, но не прекалено мокър. С поникването на растенията, топлината трябва да се ограничава, за сметка на светлината, която става водещ фактор. Съдовете се поставят до прозорец в по-хладно помещение. 

ДОМАТИ

При оптимални условия доматеният разсад е готов за 65-70 дни. Затова отзад напред, т.е. трябва да се тръгне от засаждането на постоянно място в градината, за да се пресметне кога да се засеят доматените семена. 

Купувайте само качествени семена

Има и професионални за любители

Когато избирате семена, имайте предвид, че за ранно производство на домати подходящи са всички видове: индетерминантни - високорастящи, полудетерминантни - среднорастящи и детерминантните - нискорастящи.

Колкото до сортовете или хибридите, изборът наистина е голям. Има прекрасни домати както българска, така и чужда селекция.

По-скоро препоръката е да купувате посевен материал от проверен семепроизводител, който се е доказал през годините. Качествените семена са гаранция, че ще отгледате по-качествени зеленчуци, разбира се, ако полагате добри грижи за тях.

Не се доверявайте на случайни опаковки, рискувате семената да не покълнат, а растенията да не отговорят на очакванията ви.

За любителите, които са готови да дадат малко повече пари, напомняме, че има семена които са т. нар. професионални за хоби градинари, и от които може да очаквате много добри резултати. 

С перхидрол лесно са обеззаразява

Когато сте оставили семена от сортове от миналата реколта, препоръчително е да ги обеззаразите. В домашни условия това най-лесно става с помощта на перхидрол.

За целта си пригответе 10%-ов разтвор на перхидрол, който се купува от хуманитерните аптеки, или 10 мл перхидрол и 100 мл вода.

В така приготвения разтвор семената се потапят за 30 минути. След това се изваждат и промиват много добре на течаща вода. Разстилат се на домакинска хартия, за да изсъхнат много добре.

Така обработените семена имат известна устойчиви на някои бактериални, гъбни и вирусни инфекции.