Хайде, градинари! Отиваме на разходка до Карибските острови и тропичните части на Америка вдъхновена от една кралска особа във цветното царство – антуриума. Знаехте ли, че по-голямата част от представителите на род Антуриуми, а те са над 800, са епифити или полуепифити? Какво означава това ли? Че растенията имат нужда от по-висока въздушна влажност и могат да я усвояват от въздуха, както фаленопсисите.

В рода има още лиани и тревисти видове. Няма как да бъдат описани накратко, защото някои са с лъскави листа, други с матови или сякаш поръсени с брокат, някои гонят слънцето, а други предпочитат уюта на склопа. Общото между тях са поразяващо красивите им цветове, чието име идва от гръцки („anthos" – цвят и „oura" – опашка). Същинският цвят е именно „опашката", а цветната, всъщност, е видоизменен и оцветен лист. Наричат го още фламинго.

Грижите за антуриумите са малко по-специфични спрямо повечето цветя, които сме свикнали да отглеждаме. Поради тропичния произход, по-важна е високата въздушна влажност, отколкото почвената. Дори, ако прекалите с поливането, има голяма вероятност да се стигне до гниене или други почвени заболявания. Светлината пък трябва да е филтрирана.

Защо антуриумът не цъфти?

Много притежатели на красивото цвете се оплакват, че след първоначалния цъфтеж повече не са виждали така трайните и красиви цветове. Причината за това е, че трудно можем да осигурим необходимите условия за тях у дома. Ето няколко съвета:

1. Поливайте обилно, но позволявайте субстрата да изсъхва (не да пресъхва изцяло) между поливките.

2. Зимата поливките се намаляват и разреждат, но не и въздушната влажност. Тя трябва да е над 80%. Следователно подходящо място за антуриума е не толкова офиса, както се смята, а кухнята или банята. Естествено, стига там да има светлина.

3. Температурата през зимата е добре да бъде по-ниска, а през лятото съответно умерена.

Торене, пресаждане и още нещо...

Мислете за антуриума като за орхидея. Той, както фаленопсисите, не понася високи нива на хранителни вещества. Затова разреждайте дозата двойно и не спазвайте графика за останалите цветя. Най-добре е през топлата част от годината да се подхранва веднъж месечно.

Пресаждането да става напролет или при необходимост, когато има нов растеж и саксията видимо е умаляла. Субстратът трябва да бъде рохкав и въздушен, с едри частици като кори или керамзит, мъхове, кокосови влакна и друга органика. Най-добре е да се потърси специална торфена смеска. Саксията да бъде плитка, но достатъчно стабилна, за да поддържа растението. то може да се засади по-дълбоко, за да се вкорени по-добре.

След пресаждане не се тори, докато не се забележи забавяне в растежа и се внимава с поливките.

Най-красивите антуриуми

Много от цветарите в последните няколко години се превърнаха в колекционери. А предвид че повечето хора вече живеем в тесни апартаменти без много светлина, антуриумите се оказват повече от подходящи съкровища. Пък селекцията си работи...

Повечето комерсиални антуриуми са хибридни. Много видове се предлагат само при специализирани търговци и производители. Хубавото е, че вече излизат изпод стъкления похлупак и от време на време се появяват дори в големите хранителни търговски вериги.

Queen' anthurium е с елегантни издължени листа, King пък притежава огромни листа с нагъвки според нерватурата, Dark Mama е със сърцевидни листа в много характерен цвят, Anthurium vittariifolium има каскаден ефект, защото листата му са тесни и дълги до и над 2 метра. А представители със сърцевидни и вариагатни листа са още по-впечатляващи.