Райската ябълка е сравнително непретенциозно растение. В условията на нашия климат се отглежда с успех в по-топлите райони - Черноморието, Пловдивска област, Петричко-Санданския край.
От значение са почвената характеристика и минималните температури през зимния период. В любителски градини се препоръчва засаждане на две дървета, за да протича опрашване. Това значително увеличава добивите.
Дърветата встъпват в плододаване на 3-4-ата година, ако са присадени и няколко години по-късно, ако са получени чрез семенно размножаване. Пълно плододаване в първия случай се наблюдава през 6-7-ата година.
Не се напада от вредители
Брашнестата мана е проблем
Растителна защита при тази култура не се налага, защото рядко се напада от болести и неприятели. Единственият по-сериозен проблем, който може да възникне, е заразяване с брашнеста мана. Превантивна мярка е пръскане с медсъдържащи препарати в началото на вегетацията и преди цъфтежа.
Райската ябълка реагира добре на напояване и подхранване. В райони с равномерно разпределени валежи в количество над 800 мм, напояване не се налага. За съжаление в условията на България валежите са недостатъчни. Особено критични са засушавания в периода на цъфтеж и наедряване на плодовете. В пресните плодове се съдържа между 77 и 86% вода. За запазване на влагата в почвата се препоръчва мулчиране на повърхността с органични материали като слама, кори и др.
Как трябва да се реже дръвчето
Да се внимава - дървесината му е крехка
Подходящи формировки за райската ябълка са така наречените свободнорастяща или подобрена етажна корона. Особено важно е при формирането да се има предвид, че дървесината е крехка и лесно се чупи/отчесва при по-голямо натоварване с плод. Затова още с първите 1-2 резитби внимателно се избират скелетните клони. Техният наклон не бива да е по-малък от 45 градуса.
При следващите резитби се формират още 2-3 скелетни клона. Следва премахване на водача. От тук нататък резитбите и формирането на дръвчетата се подчиняват на същите правила, както при останалите овощни видове.
Важно е да се осигури добра осветеност, въздушна циркулация и във вътрешността на короната. Не бива да се допуска прекалено сгъстяване или изтегляне на плододаването в периферията на короната с оголване на вътрешността.
Характерно за райската ябълка е, че плододава предимно на силни миналогодишни клонки с дължина 10-20 см. Следващо плододаване по тях не се наблюдава. Затова е препоръчително да се прилагат резитби, за да се отстранят вече плододалите клонки и да се стимулира образуването на нови, както и да се почистят повредени и счупени клони.
Листните и плодните пъпки не се различават по време на зимните резитби, както при другите овошки. Съкращаването на силни клонки не намалява добива, защото женските цветове са разположени предимно в пазвите на първи до пети лист.
Резитби се прилагат ежегодно, за да се контролират растежа и плододаването.
Тори се всяка година с азот
Основно подхранване се извършва преди или по време на засаждането на фиданките. Следващи внасяния на минерални или органични торове се правят в зависимост от конкретния случай. Препоръчва се внасяне на оборски тор през 2-3 години.
Същата е и препоръката за фосфора и калия. Тяхното внасяне може да се извърши по време на обработките на почвата през есенния или пролетния период. Азот може да се внася ежегодно веднъж или два пъти през активната вегетация. Райската ябълка реагира добре и на листно подхранване. Не се препоръчва внасяне на каквито и да било торове от месец август нататък, защото се провокира нов растеж, вместо преминаване в покой.
Коментари