Как се формира дръвчето през втората и третата година

Втора зимна резитба

Вторият етаж се формира на разстояние 70- 80 см над първия. Избират се две добре развити клонки, които се съкращават, за да се изравни растежът или за създаване на първите полускелетни клони върху тях. Водачът се реже на около 20-25 см по-високо.

Продължителите на скелетните клони от първия етаж се съкращават, за да се формират вторите полускелетни клони от противоположната страна на първите и на разстояние около 60-70 см от тях.

Трета зимна резитба

За трети етаж се избират две срещуположни клончета, които са кръстосани с по-долните. Междуетажното разстояние при прибрано растящите корони е около 60-70 см, а при разлатите - около 50-60 см. Избраните клонки обикновено се режат по-силно, отколкото продължителите на по-долните етажи.

Водачът се реже с около 20-25 см по-високо, тъй като по него трябва да израсне странична клонка, която ще е негов продължител. Формират се третите, последните полускелетни клони на първия етаж, вторите - на средния и първите - на последния, третия етаж. Трябва да се спазва правилото за съподчинеността на скелетните клони в короната спрямо водача и на полускелетните спрямо скелетните клони.

Формирането на основните части на короната трябва да завърши с колкото може по-ограничена резитба, за да се ускори образуването на плододаваща дървесина.

Каква е резитбата за плододаване

В началото на плододаването, ако дължината на продължителите на скелетните и полускелетните клони надминава 65-75 см, се съкращава с около 1/4.

Средно силните клончета се превиват или се съкращават на съответния брой растежни пъпки в зависимост от силата и местоположението им в короната.

Късите пръстеновидни клонки и слабите клончета не трябва да се съкращават. Сложните и сборните плодни клонки се режат до късо плодно клонче или на 1 растежна пъпка. Тя ще даде леторасъл, който ще продължител и ще осигури нормално хранене на клонката и получаването на нови плодни образувания.

Отвесно растящите силни плодни клонки по скелетните и полускелетните клони, както и намиращите се по долната страна дървесни клончета, се отстраняват изцяло.

Подмладяване на ябълковите дървета

Едновременно с ежегодната резитба на короната се налага и слабо подмладяване. Ще знаете, че дърветата имат нужда от подмладяваща резитба, когато, въпреки доброто отглеждане, те плододават по-малко.

Скелетните и полускелетните клони се съкращават на външно, вътрешно или странично разклонение в зависимост от тяхното положение. В долната половина на короната се реже над по-изправени разклонения, а от средата нагоре - над почти хоризонтални разклонения.

Скелетните клони се режат на 2-3 и повече годишна дървесина, а полускелетните - на 1-2-годишна. Освен това се извършва прореждане и съкращаване на застарелите обрастващи плодни клонки.