Листните въшки са дребни насекоми (1-5 мм) в зелено, светло-жълто и черно. Изсмукват сока от върховете на филизите, листните дръжки, младите листа и цветовете. Поразените части на растенията стават лепкави, понякога се деформират, върховете на филизите и цветовете завяхват.

В стайни условия се срещат няколко вида листни въшки, които нападат широк кръг растения. Обикновено въшките се натрупват по върховете на младите връхни филизи и цветоноси. По лепкавият и сладък сок, отделян от тях се заселват гъбички.

Белокрилката е дребно насекомо (1-2 мм), прилично на пеперуда с млечно-бели криле. Изсмуквайки сока от тъканите на растенията, белокрилката ги изтощава силно.

Пеперудките може да се забележат от обратната страна на листата, при разтръскване на растението, те бързо се разпръскват. От стайните растения белокрилките особено предпочитат нара, миртата, пеларгониите, фуксиите, афеландрата, пуансетията.

Трипсите са още един миниатюрен вредител (1-1,5 мм) по стайните растения. Те са много подвижни насекоми, оцветени от светло-жълто до черно. Обитават обратна страна на листата и трудно се забелязват с просто око. Сигурни признаци, че растението е нападнато от трипси са появата по горната страна на листата на многочислени светли точки, а по обратната страна - прозрачни места, запълнени с черни точки от екскрементите. Вредят и възрастните екземпляри и личинките. Освен листата те нападат и цветните пъпки и цветовете. Растенията бързо отслабват и напълно губят декоративните си качества.

Щитовките са сериозна опасност за декоративните растения. Борбата с тях е доста трудна, тъй като по правило появата им се забелязва едва когато личинките вече са в безопасност под щитчетата. Младите личинки, които са много подвижни, не се забелязват с просто око.

Щитоносните въшки се заселват на стволовете, клончетата, листата, обикновено от обратната им страна. При масово намножаване вредителите покриват плътно растението. В резултат на пораженията, нанесени от вредителя опадват листата и плодовете, растенията постепенно изсъхват, а по сладките следи, отделяни от тях се заселват гъбички. Кръгът на поразяваните растения е доста широк - кактуси, цитрусови, олеандри, палми, фикуси, орхидеи, папрати.

- Акарите са друга сериозна заплаха за растенията. Те са много дребни (до 0,5 мм) паякообразни, бързо се размножават, особено при висока температура на въздуха и ниска влажност. Живеят по долната страна на листата, хранят се с клетъчен сок от растенията, предизвиквайки нарушения в обмяната на веществата, изтощение. При силно поразяване от тези вредители се наблюдава обезцветяване, покафеняване и изсъхване на листата, които бързо опадват, а цялото растение е оплетено с обилна тънка паяжина.

Мерки за борбa

Профилактиката за предпазване на стайните растения от вредители включва внимателно преглеждане на наличните и новозакупените растения, изолиране на нападнатите цветя от здравите, дезинфекция на почвата и съдовете, тоест нейното замразяване или нагряване. Фактори, които значително повишават резистентността на цветните култури към вредителите са редовното и навременно поливане, спазване на правилен режим на хранене и светлина.

Но дори най-прецизните грижи не гарантират безусловна защита на цветята от вредителите. Ако вредителите все още са малко, съберете ги на ръка или измийте растението със силна струя топла вода от душа. Не забравяйте и обратната страна на листата. Поливането е доста ефикасно срещу акарите. Ако повторите процедурата 2-3 пъти за седмица, броят на акарите рязко ще намалее. Листните и щитоносните въшки опитайте да почистите с четка за зъби или твърда четка, натопена в сапунен разтвор (една част домашен сапун на шест части вода).

При откриване на други смучещи насекоми старателно измийте растението с етилов спирт, но вече с помощта на мека четка. За да не предизвикате изгаряния, 3-5 минути след обработката старателно изплакнете цветята под душа.

Опитайте първо с домашни средства

Широко използвани са растителните препарати, притежаващи инсектицидно и акарицидно действие.

Срещу листните въшки, трипсите, акарите, щитоносните въшки се използват настойки от чесън, лук, червени люти чушки, тютюн. Широкоизползван е й разтворът на сапун или веро.

Чудеса от домашно приготвените средства не бива да очаквате, но си струва да опитате.

Още веднъж трябва да споменем, че борбата с вредителите в стайни условия изисква много търпение. Еднократна обработка не е достатъчна за това. Трябва да се повтарят няколко пъти с интервал от 5-10 дни.

Лечението на нападнатите растения с химически препарати в домашни условия не се препоръчва, тъй като няма нито един пестицид, разрешен за употреба у дома. А и ако се грижите за здравето си, не бива да ги използвате на закрито. И само при голямо намножаване на насекомите може да използвате инсектоакарицида Акаризин, който е слабоотровен в доза от 30 мл на 1 литър вода.

Откъде се появяват

Източник на заразата мнного често е почвата, взета отвън.

В почвата понякога се намират окакавидените стадии на насекомите, червей, нематоди.

През пролетта, заплаха може да е разсадът, закупен в магазините. Тъй като основната маса насекоми се размножава с невероятна скорост, дори няколко незабелязани навреме насекоми представляват реална опасност за всичките ви растения.

Най-разпространените вредители по декоративните растения са листните въшки, белокрилките, трипсите, щитоносните въшки, акарите. Всички те в домашни условия са спасабни да се размножават целогодишно.