След рекордната египетска реколта през 2024 г. на европейския пазар се очакват с 30 % по-малко египетски портокали. Сезонът на цитрусовите плодове в тази страна продължава от края на декември до юни, като основният продукт са портокалите. През 2022 г. Египет е произвел 3,4 млн. тона портокали, което е повече от Испания (2,8 млн. тона). По този начин Египет е най-големият производител на портокали в Африка и основен играч на световния пазар, включително в Европа.

През 2022 г. Египет изнася 1,6 млн. тона портокали, като Европейският съюз е един от основните пазари. Десетте най-големи дестинации за египетските портокали са Русия, Саудитска Арабия, ЕС, Бангладеш, Индия, ОАЕ, Обединеното кралство, Китай, Малайзия и Оман. Египетските и южноафриканските портокали доминират на европейския пазар, като представляват 90 % от вноса.

Миналата година излишъкът от египетски портокали се дължеше на рекордната реколта и несигурната ситуация в Червено море, която възпрепятстваше износа за Азия. Това доведе до ниски цени на европейския пазар и оплаквания от страна на испанските производители. Тази година реколтата би трябвало да е по-малка, което може да доведе до повишаване на цените и намаляване на износа за Европа.

Неотдавнашното намаляване на субсидиите на египетското правителство за износителите също допринася за намаляването на европейския износ. Тези субсидии привлякоха твърде много ненадеждни участници, които се съсредоточиха повече върху изкарването на пари, отколкото върху предоставянето на качествени продукти. Намалените субсидии биха могли да стабилизират цените и да повишат вниманието към качеството.

Деймън Дуйвенвоорде е от Van der Lans International, голям вносител на египетски портокали в Нидерландия. Той подчертава, че компанията работи само с надеждни доставчици. Фокусът е върху качествените продукти и поддържането на дългосрочни бизнес отношения. Van der Lans внася предимно портокали от Египет, като от време на време внася и мандарини, лимони и грейпфрути.

В края на декември вносителят получи първите си египетски портокали, включително „Навелс". През втората половина на сезона трябва да получи предимно по-големите портокали „Валенсия", които се продават добре в Нидерландия и околните страни. Въпреки че тази година предлагането ще бъде по-малко, Деймън оценява пазара положително.

По-строгите проверки на европейския пазар обаче затрудняват нещата. Нидерландският орган за безопасност на храните и потребителските продукти (NVWA) проверява 20 % от контейнерите с египетски портокали, което увеличава цените на вносителите. Освен това други пазари, като азиатския, често предлагат по-добри условия на плащане, които износителите предпочитат.

Въпреки намалените доставки за Европа, Деймън се съмнява, че страни като Турция или Мароко ще заемат мястото на Египет. Турция все пак не е основен играч на западноевропейския пазар. След края на египетския сезон Van der Lans преминава към южноафрикански портокали, като възобновява вноса на египетски портокали в началото на януари.