Добре ни е дошъл вторият месец от годината, на виното и любовта. Малък Сечко ни обещава от всичко по малко, а на градинарите осигурява терен за работа. Всички са заети било то с резитби или с цветни страсти и сеитби.

Февруари и март са официалната стартова линия в градинарския маратон така любим на всички. Убедени сме, че и вие вече сте завладени с пълна сила, ръцете ви сърбят, а сърцето не трае да се затопля по-бързо.

Време е за масови сеитби. Всяко пакетче със семена за едногодишни цветя, което ви се изпречи пред погледа и грабне вниманието ви, ще бъде потенциална красива гледка след месец, два или три.

Време е за вкореняване на резници. Колкото повече расте деня, толкова по-голяма е мотивацията и на растенията да го правят. Вкореняването в този момент дава отлични и бързи резултати. Пък и може да го съчетаете с резитбите за оформяне без проблем.

Романтичен и опияняващ февруари лекичко ни сръчква да се заемаме за работа. Затова

на първо време обърнете внимание

на зимуващите растения

Проверете щателно мушкатата, цитрусите, зокумите и всички други цветя, които обикновено обитават двора през топлата част от годината. В случай, че са започнали да прорастват имате 2 опции:

1. Да понижите температурата, за да забавите растежа на търсещите светлина стъбла;

2. Да осигурите повече светлина, за да не се стига до безвъзвратно прорастване.

Ако изберете втория вариант, започнете лека по лека да оптимизирате поливките. През март може да започне и подхранване. Не пропускайте да огледате добре листата, стъблата и почвата за вредители. На закрито и в малка численост насекомите се борят много по-лесно.

Докато сме на тема презимуващи на закрито растения, няма как да не обърнем внимание и на далиите, глориозата, гладиолите, грудковите бегонии и т.н. Ако се събудят и започне развитие, взимайте мерки бързо. Иначе рискувате да започнат проблемите.

Направило ни е впечатление, че

в този период хората започват

да се оплакват от наличието на влага в дома

И как няма? Времето е влажно, хладно, а отоплителните уреди не работят вече на пълни обороти. Прозорецът обаче се отваря рядко. И хоп – влага по стените, конденз по прозорците. Това е вредно за нас, но е полезно за цветята.

Ако в дома ви има влага, възползвайте се и поставете именно там следните цветя:

Орхидеи – като епифитни растения, те ще се възползват и ще уловят излишната влага чрез въздушните си корени;

Алое вера – обикновено се казва, че алоето не иска много вода, но ако му осигурите и слънце в комбинация с влагата, то ще е доволно;

Епипремнум – освен поемането на излишната влага тези екзотични лиани са известни и с качествата си на пречистватели на въздуха;

Сенсевиера – също има нужда от малко вода, както алоето, но не се нуждае от много светлина.

Рипсалиси – тези кактуси се облагодетелстват от високата влажност във въздуха и растат като луди. Опитайте.

Естествено, цветята няма да се справят сами с понижаването на влажността. Проветрявайте често и осигурете възможност за добра циркулация на въздуха навсякъде. Опитайте се да пуснете в дома си колкото може повече светлина. Тя е враг на плесените. Пък, ако вече са се появили, борете се с тях. Спорите не понасят разтвор от оцет и сода за хляб.