Зърнов бръмбар
много опасен неприятел. Оптималните условия за развитието му са влажност 70%, температура 34 градуса, жизнен цикъл на едно поколение 25 дни, коефициент на размножение 20. Характерното за него е, че заразеното зърно има плесенов медов мирис.
Житна и оризова гъгрици
- и двете са много опасни. Вредят по пшеница, царевица, ориз, ечемик и др. При силно нападение - загубите в качеството на зърното са значителни.
Суринамски брашнояд
- вторичен, но опасен неприятел, тъй като не винаги се разпознава, че повредите са от него. Напада зърна и семена, както и ядки, сушени плодове и преработени храни. И ларвите, и възрастните са всеядни. Коефициентът на размножаване е 50.
Ръждиво-червен зърнов бръмбар
- опасен, с много голям коефициент на размножаване - 60. Ларвите и възрастните са всеятни, като първите изяждат кълновете на зърната.
Брашнен бръбмар и малък брашнен бръмбар
- имат коефициент на размножаване - 70. По нападнатото зърно се развиват плесени и се отделя неприятел мирис.
Молец по сушените плодове
- напада и зърното. Ларвите изгризват зародиша и обвивката на зърната. Гъсениците отделят копринени нишки, които слепват и замърсяват продукцията. Коефициентът на размножаване е 60.
Зърнов молец
- сериозен неприятел. Тъй като напада само повърхностния слой на зърното, това дава възможност борбата с него да се изведе по-лесно.
Сив брашнен молец
- опасен за преработените храни. Среща се в мелници, складове.
Акарите които вредят по складираната продукция, са два вида - брашнен и плесенов. Виждат се трудно поради малките им размери. Нападнатите продукти придобиват лепкаво-сладникав мирис и неприятен вкус.
Коментари