От 5 февруари, може да се внася и азот, като за този период се препоръчва да се използва карбамид със защити, съветват специалистите от „Екофол"

Ваня ВЕЛИНСКА

Трудностите, които съпътстват съвременното земеделско производство, повече от всякога налагат то да е изключително рентабилно. Задължително е земеделците да пестят и да свиват разходите си. Понякога обаче това не води до очакваните по-добри резултати. И това много ясно се наблюдава, когато се пести от торене. Именно максималната рентабилност в стопанства бе една от темите, които засегнаха специалистите от фирма „Екофол" по време на срещите си със земеделски производители от цялата страна.

Как да пестим разумно от торове, или по-точно, как икономично да торим и да имаме добиви, но в същото време да държим сметка за всеки вложен лев като разход в стопанството, пита риторично Маргарита Костова на семинара, който събра земеделци от Северозападна България. Известно е, че досега имаше по една лоша година на всеки пет, но в последно време има по една добра на няколко. Затова е важно да си припомняме постоянно, че имаме решения за това как да постигнем по-добри резултати при минимални разходи чрез балансирано хранене на културите.

В какви условия работи земеделецът? От една страна са приходите, които се формират от добивите - т.е. по цени с определени стойности, често нагоре - надолу, променливи в годините. От друга страна се разходите, разбира се, също са различни, променящи се. В крайна сметка между тях трябва да остава нещо, което да генерира една средна печалба. И ако доскоро тази печалба беше сравнително прогнозируема, земеделците можеха да си правят сметка за приходи и разходи, за да плануват икономическата страна на бизнеса, то реално в последните години не е точно така.

Приходите намаляват заради

все по-ниските добиви,

за които причина са и климатичните промени, но също и много други. На цената няма как да се влияе, като често тя не се покачва както би се искало на производителите. Разходите пък остават постоянни, дори се увеличават - ренти, работна заплати, услуги, горива, семена, препарати, торове и т.н. В крайна сметка спада рентабилността, дори в немалко стопанство се отчитат и загуби.

Най-често в тежки ситуации производителите реагират като започва да икономисват от разходите. Целта е, образно казано, да може да се отвори ножицата между разходи и приходи и случайно да остане някаква печалба. Да обаче, когато се икономисат разходи от торене, знаем, че добивите падат. Намалеят ли те, отново има проблем с рентабилността и така се получава един омагьосан кръг, което не е най-доброто за едно стопанство.

Какво е решението, пита отново Маргарита Костова? За максимален добив се искат високи разходи, а в една трудна година, големите вложения представляват риск от сериозни загуби, затова не е добър вариант. Другата крайност – максимална икономия – и тя не е решение, защото тогава, ако икономисаме от торове - добивите са по-ниски, а има постоянни разходи, които си остават голяма тежест, така че и това не е добре. Истината е, че трябва

да се търси решение в адаптиране

на технологиите за отглеждане на растенията

Няма как да правим едно и също и да очакваме различен резултат. Търсят се нови култури, сортове, практики и т.н. Друго решение е максималната рентабилност, и то не като цяло, а от всеки вложен лев в производството. И тази рентабилност трябва да е устойчива, за да се управлява вложението. Чудеса няма. И ние не може да предложим такива. Притеснително е обаче, че в години на криза винаги има „месии", които предлагат „чудодейни" продукти. Така че ваша отговорност, на земеделските производители е много да внимавате. Трябва да има умерен риск на вложенията, за да се получат стабилни средни добиви.

Безспорно балансирано торене чрез една оптимална технология на хранене е предпоставка за доба реколта. И специалистите от „Екофол" правят една много интересна аналогия със спорта. А именно, че земеделието е като състезание. Щом сте засели, значи сте се включили в състезанието. Земеделието е един вид надпревара с времето, с вредителите и множество други трудности. Кой ще спечели? Разбира се, най-подготвеният. Важна част от подготовката на спортиста е неговият хранителен режим благодарение, на който да се прояви потенциала му. Същото е и с растенията. Целта ни, засявайки ги, е те не просто да се възпроизведат, а да се получи един добър добив. И тук

е важна балансираната храна -

от всичко по малко, в дадени пропорции

и в определени моменти

Ако искаме да отговорим на изискванията на растенията, то трябва да подходим професионално към това, подчертава Маргарита Костова. И ние правим точно това. От „Екофол" вече 35 г. работим по полетата на цяла България, и не само. За това време сме натрупали опит и имаме работещи решения за всякакви ситуации. Не са малко случаите, в които с 30-40 лв. разход за торове даден стопанин получава едни добиви, и със същите пари друг стопанин – доста по-високи. Растенията, за разлика от хората, не си избират храната, не знаят колко струват различните торове, нито имат възможност да научат как те работят. Отговорността за това е изцяло на земеделеца. И, пак казвам, ако се очакват професионални резултати, то е важно да се подходи професионално и към храненето.

Растенията се хранят през корена и през листата. Листното подхранване е хранене, не е екстра, не е козметика, не е добавка, не е гарнитура, казват специалистите по торене. Приложено навреме, с правилно избран продукт и в определените фази, ползите от него са огромни. Известно е, че с почвените торове се дават основни хранителни вещества и то в доста голямо количество. Но също така знаем, че при различни климатични условия част то почвените торове не се усвояват напълно. При черпене на хранителни вещества от почвата растенията изразходват енергия и когато има някакъв стрес, те спират, за да я запазят, т.е. вече не се хранят. За разлика от почвеното листното торене се подава точно в листата, въпреки че хранителните вещества са доста по-малко като количество,

те влизат в растителния организъм и

веднага се включват директно в метаболизма

и хранителната верига на културите

и започват да вършат своята работа, включително да отключат почвеното хранене и по този начин да се усвоява храна и оттам.

За да се „свърши" тази работа е много важно вида на листния тор – от какви съставки е направен. А също и фазите са от важно значение, не случайно се наричат добивоопределящи фази. Именно въздействието на листния тор точно в тези моменти дава по-високи добиви и по-доброто качество на продукцията.

Проблемът понякога е в очакванията след приложението на листния тор, коментира Маргарита Костова. Дали позеленяване на полето, или пък се очаква чудо и то като не стане – има разочарования. Силата на листното хранене обаче е огромна и не бива да се пропуска в технологията. В Северозападна България в края на ноември и дори декември пшеница не беше поникнала масово. А земеделците се питаха дали ще има състезание. Все пак е засято. Разбира се, пшеницата оцелява при тежки условия, ще се справи и този път. По-притеснително е колебанието, а именно: да видим дали ще поникне, да презимува, и т.н., а пък после ще мислим. През годините малко са случаите на разораване на пшеница. Така че състезанието продължава. Затова е важно да си подготвим състезателите

Какво да се направи? Различни са препоръките, които дават специалистите от „Екофол". То е според това дали има внесени предсеитбени торове, както и какви. В различните ситуации и при дадените технологии, едни са препоръките с предсеитбено торене и други, когато не е торено с фосфор и калий преди сеитбата.

Какви са вариантите:

0 Когато има внесени торове през есента, първата грижа е рано напролет във фаза братене да се подобри усвояването на внесените хранителни вещества, като се работи за добре развита коренова система, а също и да се увеличи сухоустойчивостта на растенията. След това в добивоопределящата фаза, която е в периода вретенене – изкласяване, се спомага за управление на добивния потенциал на културата.

0 Когато обаче няма внесени торове през есента, пак трябва да се работи за развитие на корена, но задължително преди това е важно да се направи едно компенсаторно листно подхранване. За целта се използва продукт, който съдържа фосфор и калий. Такъв е Калифос, с който до известна степен се компенсира липсата на сеитбено торене и се подпомага развитието на корените. И в този случай се работи за сухоустойчивост, както и за допълнително усвояване на наличните в почвата хранителни вещества.

Защо фосфор и калий?

Защото фосфорът отговаря за развитието на корените, чрез които се усвояват храната и влагата. Логично, когато кореновата система не е добре развита, малко ще усвоява.

Калият отговаря за сухоустойчивостта на растенията, а също и за водния баланс в растителния организъм. Когато няма достатъчно, мястото му в растенията се заема от азота и това води до два проблем. Първо, растението е податливо на болести и второ, при последваща суша високото съдържание на азот е нежелателно. Така че няма как да борим суша без тези два елемента. И затова препоръката на специалистите е рано напролет да се приложи листно подхранване. А следващото - да е в добивоопределящата фаза, за да се подпомогне развитието на потенциала на културата.

Когато няма никакво торене през есента и остава само азотното подхранване през вегетацията, поне три пъти трябва да има листно подхранване, съветва Маргарита Костова. Но фермерите искат да пестят, а ние говорим за три внасяния. Ако обаче няма да си храним „спортистите", тогава защо сме в състезанието? А

листното торене винаги се изплаща,

доказано е в практиката

Ако един листен тор съдържа само аминокиселини – това е стимулатор. Когато има 2 или 3 елемента – целта е да се компенсират някакви дефицити. Съдържат ли се всички хранителни елементи, тогава продуктът има отношение към цялостното развитие на културите, към компенсиране на пропуснато почвено хранене, към активиране на почвено хранене и за добив. От „Екофол" предлагат изпитани решения за компенсаторно хранене - специализираните торове Калифос, Хеласол, Актисол, познатите торове от серията Лактофол и други.

Работим в цялата страна, при всякакви и услови и почви, имаме решения за всякакви ситуации, така че може да се доверите на нашата компетентна помощ, подчертават специалистите от фирмата. А направени стотици опити в цялата страна, за да се изчисли рентабилността на листният тор, доказват, че вложенията се изплащат.

На прага сме, когато предстои азотното подхранване на есенно-зимните посеви, разяснява Линчо Енджов. А предложението на „Екофол" е

използването на карбамид с инхибитори

Вярно е, че тези торове са малко по-скъпи от обикновения карбамид, но заради това, че са защитени, самият азот няма загуби. Може да се прилагат при намалени норми на торене, като на практика на декар цената излиза почти същата. Произвеждаме карбамид с инхибитор на уреаза (DURASOL UREA NCODE, UREA +), карбамид с инхибитор на нитрификация DURASOL UREA ENPRO) и най-продаваният карбамид с два инхибитора DURASOL UREA DUAL MAX, който съчетава плюсовете на горните два. Това позволява при есенниците да се тори при температури до 25 градуса и да се направи едно торене вместо две, защото има удължено освобождаване на азот. И вече на по-късен етап да се реши според условията дали ще има късно азотно торене с гранулат или течен азот.

Продуктът DURASOL UREA NCODE е с инхибитор на уреазата, бледосин на цвят. Той може да се прилага при температури до 25 градуса без да има изпарения на амоняк. С него се тори по-близо до вегетация и това дава една независимост от климатичните условия.

Другият продукт - DURASOL UREA ENPRO е с инхибитор на нитрификацията, при който азотът е защитен от отмиване в дълбочинни слоеве и изпарения на парников газ. Той е с бледорозов цвят. Осигурява предимство на наклонени терени, тъй като е защитен от измиване и дава по-дълго хранене, но той трябва да се прилага при ниски температури както обикновения карбамид или в реда сеялка, за да няма загуби от изпарение на амоняк.

Предимствата на двата тора на защитата

от изпарение на амоняк и на отмиването

е съчетано в най-добрият продукт DURASOL UREA DUAL MAX. Продуктът, в зелен цвят, е карбамид, който осигурява най-добрата защита от всички видове загуби – изпарение на амоняк, отминаване на азот и изпарение на парников газ. Освен че с него може да се тори до 25 градуса, позволява на един път, което спестява второто азотното подхранване предвид ранното засушаване. Торовете се произвеждат в партньорство с „Агрополихим" при пълен контрол на вложените инхибитори.

Важно!

И едно напомняне на специалистите относно спазването на Нитратната директива. След 5 февруари земеделските производители имат право на полетата с пшеница, ечемик и рапица да внасят азотен тор. От 25 февруари - това важи и за трайните насаждения - лозя и овощни, както и при подготовка на пролетниците - слънчоглед, царевица и др.

И още нещо - не икономисвайте от разнообразно хранене, не може само с азот, необходими са и фосфор и калий, а също и други елементи. Ако е пропуснато основното торене, да се компенсира с листно подхранване в определените фази. И да не се забравя превантивната грижа за кореновата система, която е най-важна в борбата със сушата, тъй като, когато тя настъпи - няма какво да се направи. Ето защо превенцията с комплексни продукти прави растенията по-устойчиви на последваща суша.

Маргарита Костова
Маргарита Костова
Поле от регион Враца - торене при температура 16 градуса е възможно само със защитен от загуби карбамид
Поле от регион Враца - торене при температура 16 градуса е възможно само със защитен от загуби карбамид
Поле от региона на Велико Търново - еднократно внасяне на 20 кг/дка DURASOL UREA DUAL MAX
Поле от региона на Велико Търново - еднократно внасяне на 20 кг/дка DURASOL UREA DUAL MAX
Линчо Енджов представи актуални решения пред земеделци от Пловдовско
Линчо Енджов представи актуални решения пред земеделци от Пловдовско
Земеделски производители от Врачанско на семинар на фирмата
Земеделски производители от Врачанско на семинар на фирмата