Въпрос: Янаки Стоилов от Сливен пита как любител може да опита да размножи дворна лоза с части от едногодишни зрели пръчки (резници).
Отговор:
Става дума за стара практика, която някои лозари с успех прилагат и днес, желаейки бързо да си размножат сорт и да го запазят. Знае се, че боднати в почвата зрелите пръчки пускат корени, зелените резници също – нещо повече, те дори имат по-добра вкоренителна способност.
Откъде да се започне
Ако ви е харесал някои сорт и искате да си го размножите, най-добре е да пробвате. Може да не чакате узряването на пръчките. Взима се полувдървесинен леторасъл и се нарязва на части, така че всеки резник да има едно междувъзлие и един възел. А отрезите трябва да се направят на един сантиметър над възела. Премахват се листата
Така подготвените резници се забождат до възела в саксийки или в други подходящи съдове, които сте запълнили с качествена и плодородна торопочвена смеска
Каква да е смеската
Нея можете да си я приготвите и сами. Смесете хубава градинска почва, добре угнил оборски тор и прибавете чист речен пясък - в съотношение 1:1:1.
След това сложете по резник в саксийка.
След засаждането се полива обилно. Съдинките трябва да се поставят на сенчесто и проветриво място.
Още по-сполучливо ще бъде, ако ги заровите до ръба в почвата. Така ще ги предпазите от прекомерно нагряване и бързо просъхване в горещите летни дни.
От летните пъпки в пазвите на листата ще се развият нови леторасли - колтуци. Тъкмо те могат да ни дадат началото на бъдещото ново растение.
След това идва ред на грижите за него. Те обхващат поддържането на оптимална влажност. Важно е младият поник да се опази от заразяване с болести и нападение на неприятели. Наесен новата лозичка трябва да се засади на избраното за нея постоянно място.
Коментари