Използвайте качествени семена, преценете точно времето за разсаждане в градината

Да си отглеждате сами разсада от домати не е толкова трудно. По-голямата част от успеха обаче зависи от правилното засяване на семената и първоначалната грижа за разсада. Кои са тънкостите, с които трябва да се съобразите.

На първо място, изберете правилните сортове. Доматът е топлолюбива култура, така че това е важен фактор, който не трябва да се пренебрегва. Препоръката към начинаещите градинари е да заложат на непретенциозните сортове, както и да четат внимателно информацията, посочена върху пакетите със семена.

Подходящо време

Обикновено производителите на семена посочват на опаковката кога точно трябва да се засее даден сорт. Ако няма точна информация, обърнете внимание на периода на зреене на плодовете.

И така, засейте раните домати приблизително 100-110 дни преди очакваната реколта, от които около 7 дни са за появата на разсад.

Семената на средноранните сортове се засяват 120 дни преди това, а на късните - 130-140 дни преди беритбата на първите плодове.

Подготовка на семена

Ако опаковката със семена не показва, че те вече са били третирани с фунгицид, обеззаразете ги сами. Най-лесно е да ги поставите в тъмнорозов разтвор на калиев перманганат за 20-30 минути. След това изплакнете семената с вода и ги подсушете леко.

Препоръка: Сложете семената в марля и завържете отгоре, за да не се разпилеят в съда. Ако не - прецедете течността през цедка.

Ако семената на доматите са обеззаразени от производителя, просто ги накиснете в чиста вода при стайна температура за около половин час. Набъбналите семена покълват по-добре.

Освен това разсадът ще поникне по-бързо, ако семената предварително са покълнали. Увийте ги в марля, памучен парцал или хартиена салфетка, навлажнена с вода, поставете ги в найлонов плик и след това на парното. Проверявайте редовно семената и поддържайте висока влажност.

Когато семената покълнат (обикновено след 3-5 дни), започнете сеитбата. В същото време изхвърлете тези, които не са покълнали, тъй като има голяма вероятност те да са „празни".

Засяване

Купете от магазина готова торопочвена смес, предназначена за отглеждане на разсад от зеленчуци. Осигурете си и дренаж, за целта може да използвате и черупки от яйца. Изберете подходящ съд.

Доматите могат да се отглеждат в индивидуални пластмасови чаши, малки саксии (до 0,5 литра), сандъчета или разсадни табли.

Стъпките са:

0 Поставете дренаж на дъното на контейнера (1-2 см слой), добавете хранителна почва и полейте с хладка вода.

0 Когато влагата се абсорбира, с дървена пръчка или молив направете вдлъбнатини (около 1 см) и засейте семена в тях. Поставете 2 семена в отделните контейнери (в случай, че едното загине), а в общ съд засейте семената в канали, направени на разстояние 4 см един от друг. Разстоянието между семената е 2 см.

0 След това поръсете семената с тънък слой влажна почва. Ако е суха, напръскайте я с вода от спрей.

0 Покрийте съда с найлон или домакинско фолио и го поставете на топло (температура 22-25°C) и добре осветено място.

Когато се появят първите издънки, намалете температурата до 17-18°C.

Важно!

  • Доматените растения трябва да бъдат изложени на осветяване около 12 часа на ден, така че може да се нуждаете от специална фитолампа за допълнително осветление. При липса на светлина кълновете могат да се изтеглят.
  • Проверявайте редовно разсада и го пръскайте със спрей, когато почвата изсъхне.
  • Ако сте засели семената в плодородна почва, не е необходимо младите растения да се подхранват до засаждането. Разсадът се нуждае само от добро осветление, топлина и влага.

Внимание! Тъй като младите разсади страдат от сечене, препоръчително е да вземете превантивни мерки. За целта се снабдете с подходящ фунгицид, с който може да полеете почвата. Попитайте в агроаптеката за подходящ за целта продукт.

От практиката:

За средноранното производство, което е най-масово в страната ни, сеитбата започва около 40 дни след нова година. Сее се в следния ред: патладжан, пипер, домат.