Явлението, при което очите са с различен цвят, се нарича хетерохромия. То се среща и при хората, но при животните е разпространено по-често. Среща се при определени породи кучета, котки, петнисти коне и крави и при азиатски биволи. Характеризира се с различно оцветяване на ириса, както и с разлики в окраската на различни участъци на ириса на едното око.

Подобна неравномерна аномална окраска на очите е следствие на излишък или недостиг на меланин (оцветяващия пигмент), на черен или кафяв цвят. Обикновено се проявява с появата на едно синьо око. Животните с разноцветни очи са много атрактивни и се включват в разплод за затвърждаване на белега в поколението. Хетерохромията е много разпространена при животни с бяла и мраморна окраска.

При кучетата феноменът се наблюдава при сибирското хъски, австралийското овчарско куче и при бордър колито.

Нормално сибирските хъскита имат светло - или тъмносини очи, кехлибарени или кафяви. При хетерохромията едното око на кучето е синьо, а другото - кафяво.

Очи с различен цвят най-често се срещат при белите котки или при котки с преобладаващ бял цвят в оцветяването на козината. Породите, сред които този белег е затвърден в значителна степен, са турска ангорска, турски ван, японски бобтейл

Обикновено едно от очите на тези котки е без меланин в ириса и е синьо. Другото може да е с различни цветове - оранжево, кехлибарено, зелено, жълто.

Хетерохромията невинаги е наследствена. Понякога очите променят цвета си след травма или заболяване.