Как да спасим насаждения и сгради
Наводненията през пролетта са често срещани. Причините са различни и доста спорни – от активното топене на снега до неподдържаните канали и речни корита. Наводненията могат да доведат до заблатяване на земята, разрушаване на сгради, „удавяне" на растенията и влошаване на качеството на почвата.
За да се сведат до минимум щетите, е необходимо предварително да се подготвите за „голямата вода" и да вземете ефективни защитни мерки.
Как да защитим сградите от наводнения
На първо място, трябва да се погрижите за дренажа на обекта и хидроизолацията на сградите.
0 Отводнителна система на мястото
Една от най-важните стъпки за защита на сградите и целия обект от наводнения е правилното планиране на дренажната система. Предварително изкопаните канавки и положените дренажни тръби ще позволят на водата да се изведе от обекта, без да се задържа в близост до дома и градината.
В зависимост от условията на обекта и проблемите, възникващи в резултат на това, могат да се използват два вида дренаж:
Повърхностен дренаж - предназначен за събиране на излишната вода от повърхността (например натрупвания на вода след размразяване и топене на сняг). Линейна повърхностна дренажна система е набор от тръби и улуци, покрити с решетки. Тръбите се полагат на дълбочина не повече от 70 см (под наклон към кладенеца) по периметъра на обекта и на други „проблемни" места. Повърхностният дренаж може да бъде и точков и да служи за събиране на вода от онези места, където водата най-често се застоява. Системата се монтира под улуците на къщи, в ниските части на двора, под външни умивалници и др.
Дълбок дренаж - използва се за отвеждане на водата от земята (при повишено ниво на подпочвените води) и намаляване на евентуално заблатяване на местността. Системата се монтира под земята, на дълбочина над 1,5 м, под нивото на замръзване на почвата. Състои се от перфорирани тръби и водохранилища. Служи за отвеждане на водата извън наводнената зона.
0 Хидроизолация на основите
Друга важна мярка, която също ще помогне за защитата на сградите в случай на наводнение е изграждането на хидроизолация на основата на къщата и стопанските постройки. Това е особено важно, ако районът е изложен на риск от наводнение и наводненията са явление, с което сте запознати от първа ръка.
За тази цел се използват специални водоустойчиви материали: битумна мазилка, ролка или проникващи хидроизолационни материали. Хидроизолацията ще предотврати проникването на влага и ще защити бетонната основа. Тези материали се използват при строителството на къщи и други сгради.
Допълнителна защита на къщата от излишната влага ще бъде осигурена от дренаж около сградата.
0 Превантивни мерки
За да се сведат до минимум щетите от пролетното наводнение, подготовката трябва да започне през есента.
Почистете дренажните канавки и улуците от листа, мръсотия и отломки.
Проверете състоянието на основата: запечатайте пукнатини и обработете с хидроизолационни материали.
Организирайте дренажа: инсталирайте улуци и водосточни тръби за отвеждане на водата от покрива.
Ако зимата е била снежна, опитайте се да премахнете излишния сняг и лед от района до пролетта.
Как да защитим насажденията
Пролетните наводнения са опасни не само за сградите, но и за растенията. Може да доведе до загниване на корените на дървета, храсти и трайни насаждения, влошаване на структурата на почвата и измиване на полезни вещества. Как да помогнем на растенията да оцелеят при наводнения с минимални загуби?
На първо място, ако дворът ви редовно се наводнява, струва си да организирате дренажна система за оттичане на водата. В допълнение към общата система от канавки и тръби, която беше споменахме по-горе, направете бразди между лехите, така че водата да се отвежда от градината по-бързо.
За да подобрите водопропускливостта на глинестата почва, редовно добавяйте пясък и торф (с неутрална киселинност), а също така разрохквайте и мулчирайте почвата (торф, дървени стърготини, компост).
Освен това през есента се препоръчва да направите дълбоко окопаваене на почвата - това ще я направи по-рохкава и ще допринесе за по-доброто усвояване на водата през пролетта.
За да предпазите растенията от застоялата вода, избирайте да ги засаждате на по-високи места. Ако това не е възможно, изградете високи лехи, което също ще намали риска от натрупване на вода в корените на растенията. В низините, където водата често застоява, можете безопасно да засадите само влаголюбиви растения, които естествено растат по бреговете на водоеми.
За да предотвратите застояване на прекомерно много вода в корените на дърветата, оформете около стволовете задигнати купчини пръст.
Засадете влаголюбиви дървета на мястото, като върба, клен, бреза и др. Някои от тях са в състояние да абсорбират до 300 литра вода на ден. Освен това, благодарение на мощната си коренова система, те предпазват почвата от ерозия.




Коментари