Ако се чудите как да превърнете градината или балкона в романтично кътче от приказките, то днес сме подготвили няколко интересни предложения за вас. Ще ви разкажем за нестандартни увивни лиани с изумително красиви цветове и осанка.
Истина е, че увивните растения не се харесват на всички, но не са малко видовете, които са повече от красиви и не се свързват с предразсъдъци. Бързо, бързо ще се сетите, че не може всички да са под общ знаменател. От друга страна, ако се замислите, увивните растения дават възможност за зацветяване във вертикала, което трудно може да се постигне с други цветя. Този тип озеленяване може да се използва ефективно за малки пространства, където в хоризонтала мястото се използва функционално. Подходящи са също и за големи площи, на които се търси различен ефект. Как да ги използвате, решавате вие.
Текомарията е лиана, която няма да издържи на нашите зими,
колкото и безмразови и безснежни да са напоследък. Но това, всъщност, може да се окаже плюс. Текомарията цъфти обилно в яркооранжево или жълто през голяма част от годината, а в замяна не изисква много. Чрез подрязване може да се оформя като храст и дръвче с различни размери и според желанието, или да се остави да расте свободно, като така стъблата могат да достигнат доста голяма дължина. Цветовете ѝ са с интересна фуниевидна форма, имат приятен аромат и привличат много опрашители, заради сладкия нектар, който отделят.
Като тропическо растение тя предпочита изцяло слънчеви изложения, но би се справила с частично засенчване през топлата част от годината. Най-хубавото е, че няма претенции относно почвата. Ако я оставите да прояви увивния си характер задължително ѝ осигурете опора и помагайте да се увива. Ще расте бързо, ако се полива често и се подхранва редовно.
Кобеята ще ви плени с цветовете си
Имат интересна форма, едри са, багрите се менят спрямо възрастта на цвета, а след прецъфтяване чашката остава на растението и е не по-малко красива от самия цвят. Тя е типична лиана. Захваща се за опората си посредством мустачки, а едно стъбло може да достигне завидни размери.
За да отгледате успешно кобея не е нужно да се притеснявате за почвата. Достатъчно е тя да бъде богата на хранителни вещества и органика. Изисква много и редовни поливки, а също и много слънце. Опората е задължителна. Можете да контролирате размера на растението като просто щипвате връхчетата на непослушните стъбла.
Красавицата има 2 основни неприятеля - листните въшки и акарите. Внимавайте за тях!
Следва пандореята
Тя е лиана, която с течение на времето вдървява старите си стъбла. Растението у нас се отглежда само в саксия, а ако имате зимна градина, то мястото ѝ е там. Тя ще ви помага да засенчвате през лятото, защото расте бързо и покрива голяма площ за нула време.
Пандореята цъфти през топлата част от годината на 2 вълни или постоянно. Без притеснения можем да кажем, че тя е конкурент на дипладенията по красота и цъфтеж. Растението изисква слънчево изложение и качествена почвено-торфена смеска. Може успешно да се размножава чрез полагане на отвод или с полувдървени резници през лятото. Обикновено не страда от заболявания, но може да бъде нападната от листни въшки, а в контролирани условия и от червен акар.
Осигурете красива опора, голяма саксия и се наслаждавайте.
Бигнонията може да бъде засадена в градината,

Бигнонията има нужда от помощ да се закрепи по опора си в началото, но след това тя сама ще се катери. Може да я отглеждате и като почвопокривно растение на каменисти терени, където не можете да засадите нищо друго.
Коментари