Цветарството, пък и градинарството като цяло, често изпитват търпението на практикуващите ги. Например, от засяването на семенце до получаването на първи цвят е необходимо да изтекат най-малко 30-40 дни. А за някои цветя са необходими години...

Представете си как този процес на обгрижване и търпение протича от гледната точка на растенията. Дали и те са нетърпеливи да разцъфтят? Дали бързат като нас? 

Ще разгледаме именно дилемата „да чакаш или да действаш", а всеки сам ще прецени как да постъпи в личния двор или балкон. Ако питате нас, тайната на всеки щастлив и доволен градинар се крие в баланса.

Преди всичко, важно е да бъдем предпазливи. Не изнасяйте още мушкатата, зокумите, цитрусите. Изчакайте да дойде май. Ако пък сте нетърпеливи, бъдете готови да прибирате саксиите вечер, а сутрин да ги изнасяте отново. При това само, ако денят е слънчев, а температурите над 10 градуса по Целзий.

В случай, че някое цвете пострада от студа, преценете дали да отстраните повредената част (обикновено само листата) или да проведете по-силна резитба (ще познаете повредите по почерняването на тъканите след ден-два). След това може да третирате с калиево-калциев тор за листно приложение. Двата елемента спомагат бързото заздравяване на повредените тъкани, подсилват здравината на клетките и по-лесното превъзмогване на физиологичния стрес.

За мигновен ефект 

Ако тепърва ще създавате градина или ще зацветявате балкона си и търсите мигновен ефект, започнете с разходки из градинските центрове и цветарските магазини. Не бързайте с покупките, а първо се информирайте. Ето пример: в момента се предлага разнообразие от пролетни цветя (теменужки, парички, иглики, луковични и т.н.). Те често имат сантиментална стойност, но ще цъфтят още месец най-много. За петунии, мушката и други летни цветя пък още е рано и риска е голям, предвид нестабилното време.

Съветваме ви да подходите разумно. Започнете с многогодишните представители на цветното царство, а едногодишните оставете за следващия месец. Безопасно е да засадите директно и веднага цъфтящи храсти и дървета (хеномелес, форзиция, керия, пиериси, азалии и рододендрони, магнолии, японски вишни и др.), декоративно-листни (ацери, бербериси, абелия, котонеастри, евонимуси и др.), тревисти (хоста, декоративни треви, хойхери и т.н.).

С поглед в бъдещето 

Отново, планирането и информираните решения са в центъра на концепцията. Само така ще си осигурите атрактивни градина и балкон през цялата година или поне през по-голямата част от нея.

Засадете сега, за да се наслаждавате в бъдеще:

  • Лятно цъфтящи многогодишни: делфиниум, дигиталис, геум, лупина, скабиоза;
  • Билки и подправки: лавандула, розмарин, риган, мащерка, валериана, канадска пръчица;
  • Цъфтящи храсти: рои, хортензии, люляци, лагерстремя, будлея;
  • Луковични и грудкови цвета: далии, гладиоли, канни, глориоза, анемонии, лилиуми, ранункулуси;
  • Диви цветя, съобразени с района.

Още мъничко търпение 

Знаем, че всички градинари са на стартова позиция относно създаването на цветни каскади в кошници и атрактивни сандъчета. Чудесно! Понякога обаче мечтите и очакванията се оказват по-големи, отколкото реалността може да ни даде.

Съветваме начинаещите градинари да не се хвърлят веднага на петуниите, а първо да се пробват с мушката и сакъзи. Също, цветните комбинации от 2-3 и повече растения засадени в общ съд са много красиви, но грижата за тях е малко по-специфична. На първо време заложете на саксии с едно растение.

За напредналите градинари също имаме съвет – забравете правилата. Щом вече ги знаете и прилагате, вече можете да започнете да ги нарушавате. По-забавно е, а резултатите винаги са изненадващи.