Националният план за действие за развитие на биологичното производство до 2030 г. е утвърден от министъра на земеделието и храните д-р Тахов. Това обяви заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева при откриването на IX Национална конференция „Биологичното земеделие в България", проведена в рамките на АГРА 2025 в Пловдив. Събитието, организирано от Българската асоциация „Биопродукти" (БАБ) и Фондация „Биоселена" под патронажа на Министерството на земеделието и храните, премина под мотото „Пазарни възможности и шанс за ускорено развитие на сектора".

По думите на заместник-министъра, Планът е изграден върху трите основни направления на Европейската комисия за развитие на биологичното производство, като същевременно е съобразен с процесите в биологичното земеделие в България. "Целите му включват не само увеличаване на сертифицираните площи и броя на биологичните оператори, но и мерки за повишаване на потребителското доверие към биологичните продукти, разширяване на националния пазар на биопродукти, както и стимулиране на прехода към биоземеделие. Това ще се постигне чрез целенасочени интервенции и схеми в рамките на Стратегическия план и Общата селскостопанска политика", обясни д-р Василева. Тя подчерта, че изпълнението на Плана ще допринесе за постигането на устойчивост в селското стопанство и за насърчаването на биологичното производство в страната. "Действията ни до момента ясно показват ангажимента на Министерството на земеделието и храните към развитието на биоземеделието", добави заместник-министърът. Сред ключовите политики, насочени към стимулиране на сектора, са извършените промени в Наредба № 5, както и интервенциите за биосектора в Стратегическия план, които целят намаляване на административната тежест и улесняване на прилагането.

МЗХ активно участва и в изготвянето на Наредбата за екологичните изисквания към определени продукти, включени в обществени поръчки. С нея се интегрират биологичните хранителни продукти като част от минималните задължителни критерии по Закона за обществените поръчки. "Предвижда се постепенно увеличаване на дела на биопродуктите в обществените поръчки – от 2% през 2024 г. до минимум 10% през 2031 г.",  уточни д-р Василева.

Заместник-министърът подчерта и значението на международните изложения като Biofach и Зелена седмица за позиционирането на българските биопродукти на външните пазари. "Министерството създава възможности за по-активно присъствие на българските биохрани в международната търговия", заяви тя.

Тя припомни, че под егидата на Министерството в България вече ежегодно се отбелязва Европейският ден на биоземеделието. Освен това, в края на 2024 г., съвместно с Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ), бяха организирани семинари в 10 областни града за популяризиране на правилата за биологично производство и възможностите за подпомагане с европейски средства – важен фактор за привличане на нови фермери в сектора.

По време на събитието експерти на МЗХ и Държавен фонд "Земеделие" представиха новостите в подпомагането и изискванията съм сектора, участваха в дискусиите и отговориха на поставените от участниците въпроси. На събитието присъстваха над 160 човека.

Националният план за действие за развитие на биологичното производство до 2030 г.  може да разгледате тук.