Всяко увеличение в броя на соматичните клетки над 100 000 на милилитър в кравето мляко се отразява чрез намаляване на продуктивността на кравите и ще окаже значително влияние върху количествата суровина, която ще бъде добита в животновъдната фермата тази пролет. В някои стопанства пролетното отелване е в ход, което означава, че търсенето на коластра от телетата в бъдеще ще се увеличи и кравите ще трябва да бъдат активно доени.

При цялото натоварване, свързано с тези процеси, фермерите може лесно да загубят поглед върху хигиената, която е приоритет във фермата. Въпреки това, по правило

периодите на най-голям риск от развитие

на инфекция са при пресушаването

на виметата, както и две до три седмици след пресъхване, както и две до три седмици преди отелването, а също и през първия месец след отелването.

Проучвания показват, че в Ирландия, например, маститът струва на един говедовъд средно 60 евро/крава/година, което произтича от финансовите загуби свързани с качеството на млякото, намаляването на произведеното количество мляко и разходите за лечение на животните с антибиотици.

Като се добавят също загубите вследствие изхвърленото мляко, труда или умъртвяване, сметката излиза много солена за стопаните.

Намаляване на броя на соматичните клетки

За няколко седмици боксовете на кравите могат много бързо да се превърнат от пространства с безупречна хигиена в началото на сезона за отелване в наистина мръсни места. Фермерите трябва да се стремят да ги почистват на всеки две седмици, за да ограничат разпространението на инфекции.

Ако прясно отелената крава не бъде пусната направо на трева, което е най-хигиеничният вариант, тя ще се нуждае от достъп до чисти и сухи помещения. Фермерите трябва да се уверят, че помещенията се изчеткват и обработват с пара под високо налягане два пъти дневно, за да се сведе до минимум броят на соматичните клетки и да се предотврати мастит.

За прясно отелената крава трябва да се прилага следният протокол за доене: млечните крави да бъдат отделени от основното стадо; измивайте старателно ръцете и дезинфекцирайте/сменяйте ръкавиците преди и след работа с кравите; добре е преди доенето да се използва спрей за дезинфекция; следете записите на млякото. Направете тестове, за да идентифицирате възможните маститни инфекции и да намалите риска от разпространението на инфекциите върху други крави в стадото.

Тест за инфекции

През последните години бактерията staphylococcus aureus е основният източник на инфекции в стадата и е силно заразен инфекциозен агент, който трябва да се контролира в млечните ферми. Когато във фермата има крави, които са наблюдавани след отелването и чието състояние не се подобрява, фермерите трябва да изпратят проба за изследване в лаборатория, за да се идентифицира патогенът, който причинява повишения брой соматични клетки.

Тестът също така помага

да бъде идентифициран

правилният антибиотик,

който следва да се използва за лечение

Предотвратяването на инфекция в млечното стадо е тясно свързано с отличното управление на хигиената в залата, като се гарантира, че кравите са чисти, когато се доят, и като се използва правилният дезинфекциращ препарат за биберона след доене на приблизително 15 мл/крава/доене, при пълно покритие на биберона с дезинфекциращ продукт.

Заразените крави, независимо дали имат клиничен или субклиничен мастит, трябва да бъдат отделени от стадото. Съоръженията, използвани при тяхното доене, трябва да бъдат напълно дезинфекцирани след приключване на процеса. Всички клинични случаи трябва да бъдат записани, за да се даде възможност за проследяване на историята. Така ще могат да се идентифицират всички проблемни крави в стадото, които могат да останат незабелязани.

Мастит на юниците

Първескините в края на лактацията и юниците в периода на отелване също са предразположени към заразяване с мастит. Схващането, че младите юници в стадото ще намалят проблемите с високия брой соматични клетки, не е непременно вярно. Всъщност, ако юниците се управляват правилно и бъдат предпазени от заразяване с мастит, инфекция или брадавици по биберона, тогава може да се избегне мастит.

Специалистите по здравето на животните дават няколко начина за справяне с мастита при юниците преди отелване. На първо място е необходимо да се уверите, че юниците разполагат с достатъчно пространство в помещенията. Всяка юница трябва да разполага с един кубичен метър пространство. Уверете се също така, че боксовете се изчеткват и дезинфекцират с пара под налягане два пъти дневно през седмиците до отелването. Позволете на юниците да опознаят спокойно обора и дезинфекцирайте виметата, когато животните влизат там веднъж или два пъти седмично. Ако успеете да предпазите юниците от висок брой соматични клетки през първата им лактация, това ще бъде от решаващо значение за бъдещото им производство на качествено мляко и дълголетието им в стадото.