Сезонът на отелване е само след няколко седмици. Това е времето, когато се повишава рискът от млечна треска (хипокалциемия) и други метаболитни проблеми. По правило младите крави и юници не са толкова податливи на метаболитни проблеми като по-възрастните и като животните, които се отелват по-късно.
Когато вниманието във фермата е съсредоточено предимно върху отелването, храненето на сухостойните крави с минерали може да бъде забравено или пренебрегнато. Преходният период обаче трябва да протече правилно, тъй като всяка грешка в управлението може да доведе до метаболитни проблеми и впоследствие до лоша производителност на животните през цялата лактация.
Превенция на метаболитните нарушения
През това време на годината е от решаващо значение сухостойните крави да получават правилното количество минерали, което трябва да бъде около 100–120 г/крава. Фуражът трябва да съдържа най-малко 22% магнезий (Mg) и високи нива на витамин D от над 14 000 единици. По-възрастните крави се нуждаят от по-висок прием на витамин D, за да не страдат от млечна треска.
Здравословните проблеми свързани с неадекватен прием на минерали могат да бъдат следните: клинична и субклинична млечна треска; кетоза; запек; нисък прием на сух фураж; разместен абомасум; проблеми с плодовитостта. Ако разпръсквате минерали върху силажа, това трябва да става два пъти дневно по 60 г. Така запазвате контрола на прием и се гарантира, че всички крави имат достъп до минералите. Това е особено важно, когато пространството за хранене е ограничено.
Ежедневният прием на магнезий преди отелването следва да бъде:
Магнезият играе важна роля в поддържането на редица функции, чрез които калцият се усвоява – както от резервите в скелета, така и от усвояването от храната. Добавките от минерали като мед, селен, цинк и т.н. трябва да се дават от най-малко шест седмици преди отелването, за да се постигнат адекватни нива през периода на отелване.
Групиране на кравите
Някои фермери отглеждат прясно отелените крави на групи на закрито, като ги отделят от дойното стадо за три до четири дни, докато премине периода на коластрата. Това трябва да продължи, така че прясно отелените крави да могат да получат малко повече храна и грижи.
Дажбите от сухи фуражи за кравите, които се отелват по-късно, трябва да бъдат ограничени до 10-11 кг през ноември, за да бъдат животните в оптимално телесно състояние. Ако тези крави вече са свръхкондиционирани, може да е трудно теглото им да се коригира и трябва да се управлява и наблюдава при отелване.
При анамнеза за здравословни проблеми, като млечна треска при отелване, съдържанието на минерали в силажа трябва да се тества. Високото съдържание на калий може да създаде здравословни проблеми, така че трябва да се дава силаж с ниско съдържание на калий по-малко от 2,2% четири седмици преди отелването.
Млечната треска може също така да доведе до намалена лактация, да се увеличат случаите на бавно или лениво отелване и инфекциите на матката поради нарушени маточни контракции. Това може да причини увреждане на някои мускули, намаляване подвижността на търбуха и приема на сухо вещество, както и загуба на апетит. Вследствие на всичко това може да спадне млечността по време на лактацията, както и да се появят други метаболитни нарушения. Случаите на мастит през първия месец след отелването също могат да бъдат свързани с лошо управление на преходния период на кравата.
Какъв е златният стандарт за обезболяване
при обезроговяване и кастрация на говедата
Обезроговяването и кастрацията на телетата са процеси, които стресират младите животни, поради което трябва да се извършват внимателно и при консултация с ветеринарен лекар. Джорис Съмърс, ветеринарен лекар от Teagasc, Агенцията за развитие на земеделието и храните в Ирландия, обучава фермерите в грижите за техните животни.
Обезроговяване – кога да се извърши?
Според специалиста месец след раждането на телето фермерите могат да предприемат обезроговяване. Употребата на обезболяващи препарати, предписани от ветеринарен лекар, е много важна, тъй като този болезнен процес става по-поносим за животното и по-лесен за хората, които го извършват.
По правило обезроговяването трябва да се извърши, когато пъпката на рога стане видима. Този момент във времето варира в зависимост от породата, в идеалния случай, когато телето е на възраст под две седмици. Около 2-5 мл локален анестетик трябва да се приложи в средата между основата на ухото и ъгъла на окото на животното. Когато прокарате пръст в тази област, трябва да усетите костен ръб, а нервът минава под този ръб.
Преди да започнете обезроговяването, главата на телето трябва да бъде напълно фиксирана, за да се предотврати нараняване. Локалната упойка е задължителна при животните на възраст над две седмици, но се препоръчва за облекчаване на болката при всички възрасти. Обикновено обезроговяването на младите телета е по-малко болезнено и стресиращо в сравнение с това на по-възрастните животни.
Не отлагайте кастрацията
Според специалистите отлагането на кастрацията не носи икономическа полза за фермера, но води до много по-голяма болка и риск за здравето и благосъстоянието на животното. Когато са по-млади, телетата са склонни да бъдат по-малко агресивни, което прави процедурата по-безопасна. Телетата могат да бъдат кастрирани с клещи, когато са под шестмесечна възраст или с ластик, когато са на възраст до осем дни.
Според проучванията, най-доброто време за кастриране на мъжките телета е преди навършването на два месеца, тъй като тогава преживяването е потенциално най-малко болезненото за тях и не се спира тяхното развитие. При този процес облекчаването на болката е силно препоръчително и ако кастрирате с помощта на ластик, раната трябва да се наблюдава за признаци на инфекция или набези от мухи.
Ваксинация срещу тетанус също е препоръчително да се извърши в деня на операцията, за да се сведе до минимум здравният риск за животното. Също така, когато кастрацията се завърши преди двумесечна възраст, за младото теле е по-лесно да възвърне загубения килограм от теглото си в сравнение с по-възрастното теле.
Коментари