Кои са възможните болести и неприятели по културата
За съжаление, проблемът с пожълтяването на перата на лука не винаги може да бъде решен чрез коригиране на режима на поливане и торене (писахме по темата в бр 30). Понякога виновникът е „нашествието" на неприятели или болести. Кои са възможните вредители:
НЕПРИЯТЕЛИ
0 Стъблена нематода
Чудите се защо перата на лука пожълтяват и се набръчкват? Опитайте се да разкъсате „непривлекателния" лист. Ако откриете вътре малки, бели, нишковидни червейчета, трябва да знаете, че лукът е нападнат от стъблена нематода.
Мерки за контрол:
За съжаление, само добрата превантивна обработка на посевния материал и почвата преди засаждане помага в борбата срещу нематодите. През лятото, когато ларвите са мигрирали от луковицата към перата, остава само незабавно да унищожите засегнатите растения, за да попречите на вредителя да съсипе цялата реколта от лук.
0 Луков молец
Неприятелят снася яйца в основите на листата или в почвата близо до лука няколко пъти на сезон. Първото поколение уврежда посевите в края на пролетта - началото на лятото.
Ако откриете малки жълтеникави гъсеници с кафяви брадавици вътре в пожълтяло перо, тогава този е неприятелят.
Мерки за контрол:
Като се има предвид, че вредителят презимува в стадий на пеперуда, третирането на луковиците няма да помогне за предотвратяване на увреждане на растението. В този случай е необходимо лехата да се третира с подходящ инсектицид.
0 Лукова муха
Напада активно растението през пролетта – през април-май. Основният симптом е, когато върховете на лука пожълтяват първо, а не цялото перо. Ако извадите растението, може да видите, че луковицата е изгнила.
Мерки за контрол:
За съжаление, ако неприятелят е вече в лехата, почти нищо не може да се направи.
Като народно средство се препоръчва посипване на междуредието със смес от тютюнев прах и слънчогледова пепел, на равни части. За евентуални инсектициди, попитайте в агроаптеката.
Съвет: Редовете лук могат да се редуват с редове моркови – тези растения взаимно си „гонят" вредителите.
0 Луков скритохоботник
Ако перата на лука са пожълтели и се виждат ходове през кожицата, то луковицата е проядена отвътре от този неприятел. Това са безкраки, жълтеникаво-бели гъсеници с кафява глава, дълги до 0,7 см.
Мерки за борба:
Ако забележите бръмбари по листата, те могат да бъдат събрани, за да се предотврати снасянето на яйца в перата. Като възпиращо средство също е полезно да се мулчира почвата около лехите с лук с пепел, горчица на прах и смлян черен и червен пипер. Растенията, нападнати от ларви, се унищожават.
0 Луков трипс
Това са дребни насекоми, до 1 мм дълги, но много опасни вредители по всички видове градински, зеленчукови и декоративни култури. Когато те са засегнати, върху листата се образуват белезникави петна, които по-късно се сливат и листът избледнява.
Мерки за контрол:
Лехите с лук се пръскат с подходящи инсектициди. Преди засаждане луковиците се дезинфекцират в гореща вода (потопени във вода с температура 45°C за 10 минути), след което се измиват със студена вода. Повредените растения се изгарят.
БОЛЕСТИ
0 Бактериално гниене
Болестта винаги идва „придружена" с трипси, лукови мухи или други неприятели - именно насекомите заразяват луковиците. Симптомите са: изсъхнали, пожълтели пера от лук, изсъхнали цветни стъбла и изгнила луковица.
Мерки за контрол:
Само превантивните мерки ще помогнат в борбата срещу бактериалното гниене на лука: изхвърлете заразените луковици, третирайте ги, както и почвата преди засаждане и изгорете засегнатите растения.
0 Гниене на дънцето
На първо място се забелязва пожълтяването и отмирането на върховете на лука. Ако изровите луковицата, на дъното ще видите бял мицел. Когато гниенето напредне, между люспите се появява розов мицел, а самата луковица става мека и водниста.
Мерки за контрол:
Луковиците се третират преди засаждане (накисват се във фунгицид). Болните растения се изгарят.
0 Ръжда
Симптомите на ръжда обикновено се появяват по листата на лука през май-юни под формата на жълти петна, които скоро се развиват в повдигнати подложки. С напредването на болестта перата почерняват и падат.
Мерки за контрол:
В борбата с ръждата е ефективна само превенцията. В допълнение към предсеитбената обработка на луковиците и почвата в началото на лятото се извършва и пръскане със сапунен разтвор на меден оксихлорид (1 супена лъжица от препарата и течен сапун на 10 литра вода). След седмица лечението може да се повтори.


Коментари