Да се отглеждат декоративни или люти чушлета в домашни условия не е изненада. Прави се от много запалени градинари. Какво ще кажете към чушлетата да добавите и обикновен сладък пипер? Да, възможно е да си отгледате някои сортове пипер и вкъщи. Въпреки че ще трябва да имате търпение, тъй като културата има по-дълга вегетация, ще са необходими няколко месеца след покълването.

Пипер

Отглеждането на пипер у дома, разбира се, не е много лесно, но пък е интересно. Растенията са красиви, а като се отрупат и с плодове – става и вкусно. Ако решите да добавите сладки пиперки на перваза на прозореца си, научете тайните на отглеждането им.

Подходящи сортове:

Както в случая с краставиците и доматите (за които писахме в предходен брой), за домашни условия трябва да изберете ранозреещи самоопрашващи се хибриди.

Много подходящи са салатните сортове, които са с по-къса вегетация и не толкова едри плодове. Препоръчително е да изберете видове, които образуват по-малки плодове.

Необходими условия:

  • Съдовете с пипер трябва да се постави в най-слънчевата стая с най-много светлина. Ако няма достатъчно светлина, ще е необходимо да се осигури допълнително осветление изкуствено (обикновено през по-хладните месеци).
  • Сладкият пипер е деликатно растение и не обича течения.
  • Оптималната температура на въздуха за поддържането му е около 20-26°C (през нощта 18-20°C).
  • Важно е редовното разрохкване на почвата.
  • Чушките се нуждаят от защита от вредители (възможни са листни въшки и паяжинообразуващи акари).
  • По време на периода на плододаване растенията трябва да бъдат вързани към опора.

Важно!

Не трябва да се отглеждат сладки и люти чушки на един и същ перваз на прозореца (или в една и съща стая), тъй като в резултат на кръстосано опрашване е възможно накрая всичките да бъдат люти.

Люти чушлета

Много от сортовете люти чушлета, които могат да се отглеждат в домашни условия, са доста атрактивни на външен вид. Дори има любители, които отглеждат такива чушлета, защото имат и декоративна стойност.

Така че, който не е опитвал, може да пробва. Отглеждането на люти чушлета на перваза на прозореца изобщо не е трудно. Всичко, от което се нуждаете, е слънце на прозореца за 3-4 часа на ден, саксия с почва и подходящите семена. И след 2-3 месеца ще имате разкошно растение, осеяно с малки плодове.

Подходящи сортове:

За домашно отглеждане най-добрите семена са на ранозрелите самоопрашващи се сортове и хибриди. За радост на тези, които обичат пикантната храна, почти всички сортове люти чушки напълно отговарят на предназначението си.

Необходими условия:

  • Подгответе висококачествен почвен субстрат.
  • Растенията се държат най-добре на южни, югоизточни и югозападни прозорци, където има най-много светлина. При недостатъчно осветление през зимния период е необходимо допълнително осветление.
  • Не допускайте почвата да изсъхне.
  • Не премахвайте страничните издънки, тогава растението ще придобие храстовиден вид.
  • По време на плододаване подхранвайте, тъй като обикновено то е изобилно и бързо се изчерпва храната от почвата.