С иновативни апликатори техниката става мултифункционална

Зърнопроизводителите, следящи времевите прозорци в подстъпите към зимата и пролетта, не трябва да пропускат подхранването на покълващите растения и началото на листообразуването по-късно. За тази дейност е добре сега да се планират инвестиции за придобиване на иновативни модели торачки с висока прецизност, икономичност, екологичност и продуктивност, предлагани от световни брандове, лидери в този тип производство. В тороразпръскващите машини от марките Horsch, Lemken, Kuhn, Pichon и много др. са заложени най-нови технологии и специализации, които могат да отговарят на различни нужди на фермерите. Такива

цифровизирани образци за торене

бяха видяни и високо оценени от фермери-професионалисти по време на серията летни и есенни международни изложения в цяла Европа и по света, които бяха увенчани с неотдавна завършилите внушителни агротехпанаири ЕIMA и EuroTier в Хановер. Машините с допълнителни предни резервоари за тор, сочат експертите, стават все по-популярни в съвременното земеделие, особено за фермери, които искат да оптимизират процеса на торене и сеитба.

Един от акцентите в техните коментари и анализи на качествата на показаната агротехника от ново поколение бяха съвременни комплекти и устройства за продуктивно и икономично (във финансово и екологично отношение) торене. Специалистите отбелязаха активен интерес към вече позната трансформация - преместване на бункера на машината в предна позиция, което дава някои съществени предимства. При тороразпръскваща машина с преден резервоар се разпределя равномерно натоварването между предния и задния мост на трактора. Това подобрява стабилността и сцеплението, особено при работа в хълмисти или тежки условия.

Нараства и капацитетът за торене или сеитба

С това увеличение машината може да работи по-дълго без презареждане, което спестява време и увеличава производителността. Иначе казано, комбинацията от преден бункер и основна машина прави торачката мултифункционална: едновременно торене с различни видове тор, или торене и сеитба заедно, или сеитба с различни семена в зависимост от нуждите на посева и почвените условия. Това придава на агрегатите от този тип прецизност и гъвкавост. Друга особеност на подхранването с предни бункери е тази, че те са оборудвани с интелигентни системи за управление и дозиране, което осигурява равномерно подаване на материала. По-прецизното дозиране

намалява излишъците

от тор и минимизира вредите върху околната среда. От друга страна, по-малкото спирания за презареждане намаляват разходите за гориво и пазят времето за работа, добивите се повишават. Така че, инвестицията в преден резервоар се изплаща по-бързо.

Тези предимства правят машините с преден резервоар привлекателни за съвременните фермери, които се стремят към ефективност и устойчивост. Такъв е примерът с новата торачка Solitair F на Lemken, чрез която в горния почвен слой едновременно се внася тор и се сее. Може да се комбинират и други продукти, като същевременно се осигурява контрол на секциите на половин ширина. Работи се със специализирани интегрирани системи за торене с висока прецизност, съчетаващи лесна употреба и ниска поддръжка. Т.е. Solitair F употребяват широка гама торове и включват интелигентно управление. Новите модели са оборудвани със сензори за измерване на потока на тора и функции за автоматизация, което увеличава ефективността.

Предният бункер е снабден с електрически задвижвани дозиращи устройства, които правят възможно да се извършват предвидените за полето операции с едно минаване. В двете версии на Solitair F има четирисекционно управление. То се използва за включване и изключване, за

да се сведе до минимум

дублиращо засяване при наклонени терени и синори. Бункерът с вместимост 2400 литра може да бъде с една камера или с асиметрично разделение, осигурявайки две отделения, без допълнителни разходи и с почти същото тегло. Друга серия, Solitair 25 с преден резервоар, безпроблемно се комбинира със сеялки или Strip-Till машини. Това осигурява балансирано разпределение на теглото и по-ефективна работа.

И брандът Horsch използва същия подход в производството на иновативни предни тороразпръскващи машини. Конструкторите на фирмата се фокусират върху прецизното торене, комбинирано с други селскостопански операции, като Strip-Till сеитба, например. Моделите от ново поколение предлагат по-добра адаптация към различни видове торове,

минимизират загубите и оптимизират разходите

чрез интелигентни дозиращи системи и по-точно разпределение. Гамата Partner FT с троен преден бункер има по-широки възможности за работа със сеялки, култиватори и т.н. Версията Partner 1.6 FT е с по-голям капацитет и е еднакво продуктивна в различни конфигурации семена/торове. Машините от тази серия са оборудвани с операционната система I-Manager, благодарение на която се минимизира уплътнението на почвата. Това става като тежестта се пренася към предната част на трактора и тя се оптимизира.

В последните години и френският бранд Monosem, търсейки по-високо качество и поливалентност в торенето допълни своята стокова листа с тороразпръсквачки със стандартно предно монтиран бункер с капацитет от 1000 до 2100 л. Предният торов модул на Monosem позволява локализирано прилагане на тор, което

подхранва нормално и стимулира

развитието на посевите. Торът се разпределя равномерно с помощта на система, комбинираща дозите, фиксирани чрез шнек и ротори-бъркалки, с което се постига точно дозиране на необходимото количество. Устройството може да се монтира към до 12-редови сеялки или култиватори. Торачката е оборудвана с разпределителен блок от неръждаема стомана и механично или електрическо задвижване, което позволява бързо регулиране на количеството на внесения тор.

Другият вариант е торачка с предно монтиран DUO бункер с обем 1500 или 2100 л. Модулът може да се монтира към до 16-редови сеялки или до 18-редови култиватори. Задвижването на механизмите в модула е електрическо. Този тип торачка е оборудвана с двойно разпределително устройство, което позволява точно регулиране на количеството на внесения тор, което може да се управлява от кабината с помощта на приложението F800E ECU и сензорния терминал ISOBUS (TOUCH или TOUCH Mini).

Електрически задвижваните предни торачки

са оборудвани с дозиращ цилиндър, който може да се отстрани бързо, без инструменти, и също така включват функция за предвиждане на дозирането, което прави възможно продуктивно локализирано прилагане на тор. Рамата е с формата на люлка и монтирана на нея система за измерване на подадения материал. Чрез тях дизайнът лесно се приспособява към нуждите на всеки фермер.

Машините анализирани по-горе бяха оценени високо от профипубликата на ЕIMA и бяха показани и на голямото международно изложение, състояло се в Хановер от 12 до 15 ноември т.г. EuroTier 2024 е водещ световен търговски панаир за животновъдство, управление на добитъка и техника за животновъдната дейност. Тазгодишното му издание направи пълен преглед на глобалната животновъдна индустрия, както и на иновациите, решенията и установените стандарти в бранша (говедовъдството, свиневъдството и птицевъдството). Темите за овцете, козите, конете, аквакултурите, алтернативните протеини и директния маркетинг допълваха изложбената и специализирана програма, обобщават наблюдатели в сектора. Не малко място беше отделено и на усъвършенстването на тороразпръскването с различни по вместимост цистерни и конкретно на съответстващи на техните възможности апликатори за течен тор. Пример за особено продуктивни апликатори бяха

показаните за първи път на EuroTier

устройства с „прикачни ботуши", тип BlackBird Single, на фирма Vogelsang, произведени в ширини 7,5 , 9,0 , 10,5 и 12 м. Апликаторът, прост и лесен за управление и поддръжка, помага за намаляване на щетите върху земята. Монтира се към повечето цистерни за тор, интегрираната система за компенсация на наклона се адаптира към контурите на земята. Сгъва се до 2,55 м транспортна ширина.

В последните години агронауката обръща внимание и на по-нов вид подхранване, наричано дълбоко, с което се постига ефективно депо за усвояване на тора. При приложението му торовите гранули се вкарват в почвата на дълбочина до 23 см. Това позволява да се постигнат до 6% по-високи добиви с 20% по-малко тор.

Междувременно се появи и разновидност на този тип подхранване, което даде основание на голямото агроиздание с международен сайт FRANCE AGRICOLE да отдели място на различния тип торачка Culex на немската фирма Volmer. В нея се въвежда нова технология: машината подхранва с тор

две различни дълбочини

в горния почвен слой, което я прави удобна и за STRIP-TILL обработки, като се използва разминаващото се торене (на различни нива в почвата). В торачката Culex ML за първи път се залага система специално за създаване на двойна лента за тор с възможност за плитко подхранване. Работна ширина е от 3 до 6,40 м и дълбочина 23-30 см. Междуредовото разстояние може да варира от 60, 70, 75, до 80 см. Така се достига до създаването на модул Strip-Till Culex ML с параболичен ботуш, със същите междуредови разстояния и с широк спектър приложения. Агрегатът CULEX с ботуш, тип Strip-Till Parabell, предлага всички предимства на двойната лента за тор и оптимална обработка на почвата. Така се постига подпочвено и плитко почвено торене с едно минаване.

Гамата Strip Till Culex ML е ефективна и машините ѝ се поддържат с по-малко усилия, управляват се лесно и без специална квалификация на оператора, като не допускат почвени структурни повреди поради припокриване на наторяваните ивици. Допринасят:

- за преобразуване на органично свързаните хранителни вещества чрез смесване на течния тор с почвата и активизиране на почвените бактерии

- за добро вкореняване на посева по цялата площ поради по-високия ефект на смесване на хранителните вещества

- за предпазване от резки преходи на процеси, протичащи успоредно на повърхността между разрохкана и неразрохкана почва (размазани слоеве).

- за скорост на движение до 12 км/ч, което повишава продуктивността.

Така се получава оптимално разполагане на течния тор при лентова обработка, а хранителните вещества отиват там, където са необходими по време на растежа.

На последните за годината големи европейски международни технопанаири и френската фирма Pichon представи своя цистерна за разпръскване на течен тор, която представлява един вид плъзгащата се рампа-апликатор, тип TSB1, проектирана за неравен терен, пише в един от последните си броеве FRANCE AGRICOLE. Рампата TSB1 е подходяща за всички торове. Предлага се в две работни ширини, 7,5 и 9 метра. С междуредие 25 см, плъзгачите са разположени на разстояние 30 или 36 см в зависимост от модела. TSB1 осигурява равномерно разпределение на тора или семената и повишава потенциала за добив на посевите, отбелязва списанието. Може да се използва на всички видове почви. Дизайнът при торене осигурява точно проследяване на контурите на терена в хълмисти райони.

Solitair 25 се комбинира със сеялки или Strip-Till машини
Solitair 25 се комбинира със сеялки или Strip-Till машини
Торачката Partner минимизира утъпкването на почвата
Торачката Partner минимизира утъпкването на почвата
Торачка DUO бункер може да се комбинира с до 16-редови сеялки или до 18-редови култиватори
Торачка DUO бункер може да се комбинира с до 16-редови сеялки или до 18-редови култиватори
Близък план на апликатора BlackBird Single
Близък план на апликатора BlackBird Single
Торачката Culex е удобна и за Strip-Till обработки
Торачката Culex е удобна и за Strip-Till обработки
Плъзгащата се рампа-апликатор, тип TSB1 готова да тори
Плъзгащата се рампа-апликатор, тип TSB1 готова да тори
Ето как работи устройството за торене на TSB1
Ето как работи устройството за торене на TSB1