Рецесията в Европа продължава, докато в трети страни се откриват нови пазари

Инес ЗЛАТАНОВА

Общо 2091 агромашини са регистрирани през миналата 2024 г. Броят им е 51 повече от предходната година, сочат последните данни на Контролно-техническата инспекция към МЗХ.

За година са регистрирани 1260 трактора, което в сравнение с предходната 2023 г. (1262) не бележи особена промяна, на практика има застой. При комбайните е отбелязан спад от 69 единици, като за 2024 г. са регистрирани точно 100 броя.

Ръстът в общите стойности идва от товарачите, като за изминалата 2024 г. у нас са регистрирани 356 телехендлера и 375 челни товарача, което е съответно с 26 и 96 броя повече. По-големият растеж на челните товарачи продължава да се наблюдава на всеки 3 месеца от последната година и се обяснява с употребата им в строителната индустрия, освен земеделската.

Топ 3 най-предпочитани марки при тракторите са John Deere (с 203 регистрирани за 2024 г.), Kubota (149 броя) и Lamborghini (91). В графата „Други" са отчетени 146 нови трактори на различни от изброените марки. Пловдив е районът с най-много покупки през 2024 г. - 158 единици, следван на второ място от Стара Загора със 101 трактора. При комбайните, водещи са John Deere, CLAAS и New Holland, като закупените са най-много в областите Монтана и Плевен – по 10 броя за всяка.

130 от общо 356 (над 1/3) са придобитите през миналата година телехендлери на марката JCB, 65 са на Manitou и 44 на Bobcat. Последната е водеща марка и при челните товарачи с 90 броя, докато Caterpillar има двойно по-малко (45) продажби у нас за миналата година. В графата „Други" са отчетени 47 челни товарача. И при двата вида машини регистрациите са най-много в област София-град – общо 61 телехендлера и 149 челни товарачи.

Италия е една от водещите страни производителки на агротехника в ЕС, но дори там, се отчита спад в производството и продажбите за 2024 г. Това се вижда още от данните за календарната 2023 г., представени от националната Федерация на производителите и търговците на селскостопански машини FederUnacoma. Тогава, както в. „Български фермер" отбеляза, финансовите механизми на Земеделие 4.0 бяха на изчерпване, а именно те са били причина за генериране на покупко-продажби на техника в Италия. Каталожната цена и спадът на доходите на земеделците са основни причини за отрицателната тенденция на продажбите, най-силно изразена през последните 10 месеца. Неблагоприятната тенденция в сектора в Италия от първите 6 месеца на годината доведе до спад от 12% в сравнение със същия период за 2023 г., в продажбите на трактори на международния пазар. До края на 2024 г. не се случи обръщане на тенденцията и спадът е около 15%.

Изводът, който остава валиден от края на миналата година до днес е, че страните с държавно подпомагане за закупуването на агромашини запазват положителни стойности на вътрешните си пазари. Това са страните от азиатско-тихоокеанския регион и САЩ. В световен мащаб, пазарът на селскостопанска техника отбелязва значително разширяване, водено от фактори като нарастващото търсене на храна, увеличаването на населението и технологичния напредък в земеделския сектор. Участниците на пазара сега се фокусират върху иновативни решения за справяне с предизвикателствата на устойчивото производство на храни и управлението на ресурсите.

Четете още за пазара на агротехника в новия брой на в. "Български фермер" от 27 януари-2 февруари