По данни на EastFruit напоследък е имало няколко отказа от предварително договорени доставки на плодове и зеленчуци за Русия от Турция, Египет и Иран, причинени от рязкото обезценяване на руската рубла и новите валутни рискове при търговията с тази страна. Тук е представено задълбочено разглеждане на цялостната ситуация, която предизвика тези проблеми.

Галопираща седмична инфлация

Понастоящем в Русия се наблюдава галопираща седмична инфлация, като през последната седмица потребителските цени се повишиха с 0,37 %. Това доведе до повишаване на инфлацията от началото на годината до 7,4%, което се доближава до прогнозата на централната банка за цялата година от 8,0-8,5%.

Икономистите обаче не се доверяват на тези официално обявени данни и смятат, че реалната инфлация през 2024 г. може да достигне 40-60%, което съответства на средното увеличение на цените на дребно на хранителните продукти.

Усилията на Централната банка да ограничи инфлацията чрез увеличаване на лихвата по рефинансиране нямат никакъв ефект.

В перспектива Русия за последен път е имала толкова високи нива на инфлация през 90-те години на ХХ век. Този период беше белязан от значителни икономически сътресения след разпадането на Съветския съюз. По това време обаче цените на петрола и природния газ, които са основните източници на приходи в руския бюджет, са много по-ниски от сегашните.

Зеленчуци и картофи: Рязък скок на цените

Сред основните продукти, обвинявани за високата инфлация, са зеленчуците, картофите и плодовете, чиито цени скочиха значително:

Картофи: Цените са скочили с 350% от декември миналата година, главно поради неблагоприятните климатични условия и намалените засадени площи.

Зеленчуци: Оранжерийни зеленчуци: продукти като краставици са поскъпнали почти три пъти през годината, като средната им цена на едро вече е 2,8 пъти по-висока от миналогодишната.

Плодове: Руската рубла е загубила около 20% от стойността си спрямо долара от началото на август, което засилва инфлацията. Тази девалвация оскъпи вносните стоки, включително плодовете, което допълнително повиши цените.

Подробни анализи на цените на плодовете и зеленчуците бяха представени в неотдавнашната статия на EastFruit, но оттогава насам цените се увеличиха още повече.

Ситуацията само ще се влошава, тъй като търсенето се засилва преди празниците, а вътрешните запаси пресъхват. Започна и сезонът на масовия внос на оранжерийни зеленчуци, а те винаги са много по-скъпи от местната продукция.

Анулиране на договори за износ на плодове

Поради нарастващите валутни рискове и рязката девалвация на рублата в Русия бяха анулирани договори за износ на плодове от Египет, Турция и Иран. Износителите от тези страни са по-предпазливи и настояват за предоговаряне на цените, което да отрази нарасналите валутни рискове.

Въздействие върху потребителите и предприятията

Снимка: Unsplash

Снимка: Unsplash

Инфлационният натиск се усеща силно от потребителите, като основните хранителни продукти стават все по-недостъпни. Предприятията, особено в млечния и градинарския сектор, се борят с нарастващите разходи за суровини, логистика и заплати. Повишението на лихвения процент на централната банка до 21% засега не показва признаци за намаляване на инфлацията. Освен това правителството на Русия традиционно плаща за голяма част от държавните поръчки през декември, което ще окаже още по-голям натиск върху рублата.

Перспективи

В обобщение, галопиращата инфлация в Русия, обусловена от нарастващите цени на зеленчуците и картофите, рязкото обезценяване на валутата и огромните разходи за 3-годишните опити за завладяване на два региона на Украйна, създават значителни икономически предизвикателства. Анулирането на договори за плодове и исканията за предоговаряне на цените допълнително усложняват ситуацията, като подчертават необходимостта от възможно най-бързо прекратяване на войната срещу Украйна. В противен случай руската икономика и нейната валута са изправени пред най-тежкия срив след разпадането на Съветската империя, заключава публикацията.