Институтът по лозарство и винарство в Плевен към Селскостопанска академия, съобщи, че през втората половина на ноември ще започне да изкарва лозовия посадъчен материал от вкоренилището.

А към края на месеца той вече ще бъде предлаган за продажба. Това отговори екипът на института по повод запитвания на много клиенти, които се интересуват от покупката на лози за есенно засаждане.

Според д-р Йорданка Белберова, която е специалист лозар в института, климатичните промени през тази година са се усетили в немалка степен и в лозовите насаждения.

Питаме я това по какъв начин ще се отрази на технологиите за отглеждане на лозята.

Според специалистката почти всички операции са се изтеглили с около месец напред.

При нормирането на гроздовете, препоръката на специалистите също се е променила през тази година. Операцията, при която се премахват една част от гроздовете или цели гроздове, при която може да се съкратят до една трета от чепките, вече почти не се препоръчва, казва Белберова.

Това е защото при високите температури и силното слънчево греене откриването на гроздове не е препоръчително.

Същото се отнася и за другата зелена операция – обезлистване.

Все пак и за двете операции, казва експертката, трябва да се преценява с каква цел се правят – дали, за да се постигне по-висок добив, или, за да се гони по-високо качество на гроздето.

За сведение на лозарите, от института предлагат и консултации и съвети за тези, които имат интерес към лозовото производство, имат неясни въпроси или нещо не им е достатъчно познато.

От института споделят още, че вече са заложили и бял пелин и очакват добри резултати. Те са наложили гроздето с ябълки, дюли и билки. За „наложения пелин" е характерно, че се прави чрез добавяне на прясно грозде от разрешени или препоръчани сортове лози и пресни плодове от ябълки и дюли и необходимите билки.

Това вино, произведено от Институт по лозарство и винарство, се продава на място в магазина на института, както и количества от тазгодишната реколта. сред които Рубин и розе.