Събрахте ли много зеленчуци и подправки тази година? Това означава, че почвата е изтощена и трябва да се добавят торове, за да се възстанови нейното плодородие. Или, напротив, реколта беше малко и това, което растеше, се оказа не много вкусно? И в този случай е необходимо да се добавят органични и минерални вещества.

След прибиране на реколтата лехите обикновено се окопават, за да се направи почвата по-рохкава и да се предотврати навлизането на вредители в по-дълбоките ѝ слоеве за през зимата. Окопаването обикновено се съчетава с есенно торене.

Подхранване

През есента може да се прилага почти всякакъв тор. Изключение правят азотните, които са внасят по време на вегетацията на културите.

Трябва да знаете, че когато използвате минерални торове, почвата трябва да е богата на полезни бактерии, които подпомагат разграждането на приложените вещества. Ето защо е по-добре да се наблегне повече на органична материя с добавяне на минерални. Или се ограничете до прилагането само на естествени торове, които се разлагат дълго време.

Когато внасяте торове, е препоръчителна да сте решили какви култури ще растат в дадената леха през следващата година. Полезно е сега да се състави приблизителен план за засаждане, като се вземе предвид сеитбообращението.

Органични торове

Всяка висококачествена органична материя ще бъде от полза за градината и за по-богата реколта. През зимата тя ще изгние добре и ще създаде благоприятни условия за растеж и плододаване на растенията.

Какво да изберете?

  • Вероятно един от най-често използваните продукти през есента е торът от селскостопански животни. Този тор е с богат минерален състав и подобрява структурата на почвата. Но трябва да се прилага не повече от веднъж на 3-5 години, за да не се натрупват твърде много нитрати в зеленчуците и подправките. В допълнение, пресният тор активно подкиселява почвата и може да съдържа ларви на неприятели и семена от плевели. Ето защо е по-добре да оставите тора да узрее на отделно място за няколко години - и едва след това да го разпръснете върху лехите.

Важно!

Минералният състав на оборския тор зависи от храненето на животните, вида на постеля и др.
Ако все пак решите да изберете този вариант на подхранване, то приблизителната норма за внасяне на пресен тор е 3-5 кг на 1 кв. м.

  • Полезно е да добавите компост към зеленчуковите лехи през есента. За разлика от оборския, този тор е подходящ за по-честа употреба. Но е важно да подготвите правилно тора, така че съставът да е напълно безопасен. Или можете да си купите готов компост от градински център. Средно на 1 кв. м ще са необходими до 10 кг компост.
  • Когато няма нито компост, нито оборски, може да се използват клоните, останали след резитбата. Ако ги смелете добре, ще получите естествен тор, който ще помогне за разрохкване на уплътнената почва. Не е нужно да добавяте много, достатъчна е една трета от кофата на 1 кв. м.

Препоръка:

Ако е възможно, раздробените дървесни части се смесват с друга органична материя, тогава разлагането им ще бъде по-бързо.

  • През есента може да се използва и зелен тор, получени от растения, които са засети след прибиране на реколтата. Когато растенията достигнат височина 10 см, те се подрязват и се заорават в земята. Не е необходимо да добавяте цялата маса наведнъж, по-добре е да поставите част от нея в компостта. Този зелен тор ще насити почвата с хранителни вещества, ще подобри нейното здраве и ще я направи по-лека.

Минерални торове

Минералните торове могат безопасно да се прилагат в края на сезона: те ще направят почвата по-богата и хранителна. Ако има съмнения, че до пролетта част от ценната храна ще бъде измита от леката почва с дъждовете или снега, тогава трябва да се обърне внимание на добавянето на органична материя, която ще уплътни почвата.

Внимание!

Също така си струва да се отбележи, че някои минерални препарати се препоръчва да се прилагат през есента. Например, до пролетта калиевият хлорид ще стане напълно безопасен за растения, които не понасят хлор, защото ще „отиде" в по-дълбоките слоеве на почвата. Ще остане само полезният за културите калий.

Какво да добавите в лехите през есента?

Фосфорни и калиеви торове, както и комплексни минерални торове са подходящи да се използват сега. През зимата веществата ще се трансформират в достъпна за растенията форма и няма да навредят на здравето им.

  • Един от най-популярните моноторове е суперфосфатът, прост и двоен. Той се разлага доста бавно в земята и е много ефективен: растенията стават силни и бързо започват да дават плодове.

Обикновеният суперфосфат се прилага през есента в размер на 40-50 г на 1 кв. м, двойният суперфосфат – 20-25 г на 1 кв. м.

Съвет:

По-добре е да се внесе по-малко тор, отколкото да се превиши дозата.

  • Сред калиевите торове трябва да изберете калиев хлорид или калиев сулфат. Калият помага на растенията да се развиват правилно и укрепва имунната система. Ако приложите веществото през есента при прекопаването, тогава през следващия сезон добивът ще се увеличи и плодовете ще бъдат по-вкусни. Достатъчни са 15-20 г на 1 кв. м.

Съвет:

Препоръчително е да използвате калиев сулфат през есента, като вземете предвид какви култури ще бъдат засадени в градината. За краставици обикновено се прилагат 15 г на 1 кв. м, за домати - 20 г, за картофи - 35 г.

  • За насищане на почвата с няколко важни елемента се използват сложни торове. Тези препарати съдържат азот, фосфор и калий и са подходящи за всички видове почви. Балансираният им състав позволява да не се притеснявате, че някой елемент няма да е достатъчен.

Възможности:

В допълнение към горните торове (или вместо тях) в лехите трябва да се добавят дезоксидиращи вещества, например пепел, доломитово брашно, гасена вар. Но първо трябва да разберете дали това е необходимо, за да не алкализирате почвата твърде много. Между другото, самата пепел е отличен органоминерален тор.

Добавянето на органични и минерални вещества в лехите през есента е препоръчителна практика. Тя ще увеличи плодородието на почвата, която бързо се изчерпва в процеса на активна годишна „експлоатация" и ще направи плодовете от новата реколта наистина висококачествени и вкусни.