Искате ли да получавате обилна реколта година след година? Имали ли сте лош опит с есенното засаждане на дървета? Не знаете как да засадите растение, което вече сте купили? Тогава научете някои съвети и трикове, които ще ви улеснят.
Есенното засаждане не отстъпва на пролетното, а понякога дори е по-предпочитано от овощарите. Растенията, засадени преди студеното време, се вкореняват добре, по-малко страдат от болести и нападения от неприятели и не се „страхуват" от температурни промени. В края на сезона асортиментът в градинските центрове и разсадници е много разнообразен и богат откъм видове и сортове.
Общите препоръки са:
- възраст – 1-2 години;
- височина – 1-2 м;
- дължина на корена - най-малко 25-30 см;
- липса на повреди - признаци на заболявания, наличие на вредители;
- няма признаци на „прехранване" (зеленикава кора, ярко зелени листа, твърде високи за възрастта си фиданки);
- 0 липса на листа.
Освен това трябва да се има предвид, че много сортове овощни дървета са самостерилни. Това означава, че за да дадат плод, до тях трябва да се засади растение опрашител от същия вид (на разстояние не повече от 4 м едно от друго).
Важно!
Обикновено овощните дървета се размножават чрез присаждане, но понякога можете да намерите в продажба и самовкоренени дървета, получени чрез вкореняване на резници или коренови издънки. И двата вида растения имат своите плюсове и минуси, но присадените дървета започват да дават плодове по-рано и от тях се получават по-високи добиви.
Консултация
Определено трябва да попитате продавач-консултанта дали сортът на дадения овощен вид е зониран за района, в който планирате да го отглеждате, дали е устойчив на неблагоприятни условия, важни болести и неприятели, дали е подходящ за есенно засаждане или е по-добре да го направите през пролетта.
Също така е препоръчително да проучите информация за периода на цъфтеж, времето на узряване на плодовете и техните характеристики. Можете също така да разгледате сертификатите за качество.
Ето и как да изберете посадъчен материал от най-популярните овощни дървета:
- Ябълки
Ябълката е едно от най-разпространените овощни дървета в нашите градини и обикновено няма проблеми с избора на фиданки. За да сте сигурни, че покупката няма да ви разочарова, трябва да изберете растения без клони или с малък брой такива. Колкото повече клони има дръвчето, толкова по-старо е то - следователно толкова по-лошо ще се вкорени.
Освен това, ако градината ви не е голяма, тогава е необходимо да изберете сортове с по-малки корони, а за миниградините дори джуджета или полуджуджета.
Внимание!
Овощните дървета се предлагат с отворена или затворена коренова система. За последните е по-лесно да се вкоренят, защото се засаждат заедно с почвената смес около корените.
През последните години все повече виладжии избират т. нар. клонкови ябълкови дървета, които плододават добре и заемат малко място.
- Круши
По-добре е да купувате едногодишни крушови фиданки, тъй като при двегодишните растения корените растат силно и при изкопаване могат да се повредят, което след това ще повлияе на степента на прихващане и растежа на дървото.
Едногодишните крушови дръвчета имат клони, което ги отличава от ябълковите. Обикновено има не повече от две издънки. Диаметърът на ствола е около 1 см. Двугодишното растение вече има до три издънки, а стволът достига дебелина най-малко 1,5 см.
Имайте предвид:
Корените на здравия разсад са еластични, огъват се, но не се чупят; Ако продавачът ви убеди, че изсушените корени могат да се накиснат, за да се възстановят, по-добре е да не рискувате с такова дръвче.
- Сливи
Когато купувате слива, трябва да обърнете внимание на броя на издънките. Ако има не повече от три, тогава може да се избере такова дърво. Но е по-добре да не се вземат силно разклонени и следователно по-стари фиданки.
Съвет:
Друг важен момент е изборът на опрашител за желания сорт. Трябва да го изберете така, че и двете растения да цъфтят приблизително по едно и също време. Тази близост ще бъде полезна дори за самоплодните дървета: количеството и качеството на плодовете им ще се увеличат.
- Череши
Някои градинари са предпазливи при засаждането на череши през есента. Но ако изберете зимно издръжлив сорт, вземете напълно здрава фиданка и я засадете правилно, няма да има проблеми. Когато купувате, трябва да се съсредоточите върху следните параметри: височина - до 1 м, дължина на корена - 20-30 см, дължина на издънката - до 20 см.
Също така трябва да изберете поне два различни сорта череши, за да сте сигурни, че ще получите добра реколта.
Коментари