Мандарини се появиха вече в магазините за плодове и зеленчуци. Печката бумти и разнася уют, а на нея са наредени корички от портокал, ябълки или дюли и домът мирише на празник. Сладък аромат, нали? За цитрусите ще ви разкажем днес. По-конкретно как да се грижите за тях през зимата, а също и други любопитни подробности.
Най-важното е да внимавате с водата и температурата. През студените месеци, и особено когато растенията се съхраняват в неотопляемо помещение, водата не бива да е много. Може да се налага поливка само веднъж месечно в зависимост от големината на контейнера. Задължително поливайте с вода със стайна температура и дори с хладка такава. Студената вода може само да навреди на корените.
Съветът на специалистите е да се дава еднократно голямо количество вода, да се изчака излишната да се отцеди в подложката и да се отстрани. Малки количества вода може да омокрят само горните слоеве на субстрата, а всички знаем, че корените са разположени предимно в дъното на контейнера. Освен това, горната част се влияе много повече от температурата. Затова, зимата поливайте всички растения, не само цитрусите, рядко, но обилно и с повишено внимание.
Противно на очакванията, че като топлолюбиви растения
цитрусите би трябвало през зимата
да изпадат в покой,
както останалите плододаващи видове, това не се случва. Причината е, че произхождат от съвсем различен климатичен район. И колкото и да е чудно, повечето цитрусови растения цъфтят именно през зимата. Още по-интересно става, когато дръвчетата са отрупани хем с цветове, хем с плодове. Но такива са цитрусите...
Не бива да се притеснявате, че голяма част от цветчетата опадат след прецъфтяване. Това е нормално. А и необходимо. Представете си, ако всеки цвят ставаше плод!? Растението няма да може да ги изхрани. Затова се самопочиства.
Насладете се на сладкия аромат и не се притеснявайте излишно. Колкото по-хладно и светло е в помещението, толкова по-дълго ще се запазят свежи цветовете.
Като стана дума за падане, нека отбележим, че
цитрусите не са листопадни
и не губят листата си през зимата
Е, ако паднат няколко листа не е проблем, но станат ли повече, оголи ли се дръвчето, търсете проблем. Най-често листопад е провокиран от неправилен поливен режим или повреди по кореновата система. Възможно е, ако въздуха в помещението е много сух, също да доведе до проблеми.
Внасянето на цитрусите на закрито за презимуване на този етап вече е спешно. Ако не сте го направили, не чакайте повече, а действайте час по-скоро. Огледайте хубаво растенията за неприятели и вземете мерки, ако има такива, преди да сте ги внесли вътре.
В помещение най-честите вредители са всякакви въшки, а също и акари. Не подценявайте нито един от тях.
Най-подходящото помещение за съхранение на цитрусови растения през зимата е хладно, но
в никакъв случай температурата
не бива да пада под 8-10 оС
Някои видове ще издържат без повреди и температури близки до нулата, но не е нужно да рискувате.
Ако трябва да въведем малко повече яснота, то ще подредим видовете от най-топлолюбив до най-устойчив на ниски температури в следния ред: каламодин, портокал, кумкуат, лайм, грейпфрут, мандарини, следват лимоните, а накрая са Citrus wilsonii и Citrus australasica, които могат да понесат температури до -5 оС.
Помещението също така трябва да е максимално светло, дори слънчево, доколкото зимните месеци го позволяват, защото фотосинтезата през зимата не спира, напротив.
Коментари