Районът, климатът и почвите са много важни, но съществуват и вкусови предпочитания

При избора на сортовете лози е препоръчително да се ползват на първо място съветите на специалист, който най-добре може да съобрази факторите на средата с нашите желания.

Сортовото разнообразие при лозята, за щастие, е твърде голямо и богато. Селекцията се развива, за да се подобряват качествата и издръжливостта на новите сортове, които се създават.

А традициите ни като лозарска държава са наложили много сортове, които трудно могат да бъдат зачеркнати, защото още се отглеждат и си дават грозде. Още повече, че много стопани имат своето сортово наследство от бащи и дядовци, а и лични предпочитания. Но от днес нататък също могат да желаят да сбъднат свои лични желания.

Все пак, какви са правилата и какво трябва

да се знае, ако човек реши да се съобрази

За да отгледаме хубаво и сладко грозде от лозе, което тепърва ще правим, трябва да се опитаме да се съобразим с основните съображения и предпоставки при подбора на определен сорт грозде.
Такива са общата температурна сума на района, почвеният тип, условията на терена, влагата, характера на валежите и други климатични фактори.

Температурата на района

Това е много важен фактор за правилното развитие и узряване на лозето, с който обикновено се съобразяват професионалните лозари.

Този фактор е първият, който лозарят трябва да огледа, за да се ориентира за своето производство. Това е важно, независимо дали лозето ще бъде ориентирано към пазара, за вино, или за десертно грозде.

Професионалните лозари знаят, че в райони с обща температурна сума над 3700°С местата са подходящи за отглеждане на сортове грозде за прясна консумация, за червени сухи, сладки вина и стафиди.

А масивите в райони

с обща температурна сума 3500-3700°С са подходящи за сортове грозде за бели сухи вина,

пенливи вина, конячен дестилат и сокове.
Ако искате и сами да развивате своите знания, трябва да знаете, че ампелографията е науката за сортовете лози и можете да я разгърнете. Тя разделя сортовете на две основни групи – десертни и винени.

При избора на десертно грозде

Добре е да се подберат няколко сорта с различен срок на зреене с цел създаване на т. нар. конвейер – поредица от сортове, узряващи един след друг от ранно лято до късна есен – тази даденост е едно от най-големите богатства на лозарството.

За такава цел някои стопани например ползват следната сортова листа: Черна перла, Супер ран Болгар, Брестовица, Хамбургски мискет, Болгар, Петричка есен.

Този набор им осигурява грозде от края на юли до края на октомври и средата на ноември – какво по-хубаво от това да имаш от плода в продължение на 3-4 месеца.

Последните три сорта освен това дават грозде, което става и за по-дълго съхранение.

При избора на винено грозде

Целта в този случай е да си създадем един вид специализирано насаждение за производството на домашно вино по наш вкус.

За червени сухи вина подходящи са сортовете Памид, Гъмза, Мавруд, Широка мелнишка лоза, Мерло, Каберне Совиньон и др.

За бели сухи вина изборът трябва да се направи от сортовете Димят, Мискет червен, Пино шардоне, Орфей, Варненски мискет и др.

За естествено пенливи вина се избират Пино шардоне, Совиньон, Мавруд и др.

За десертни вина изборът е по-ограничен: Тамянка - бяла и червена, Мискет отонел и Пловдивска малага.

За сокове с рентабилно производство са много добри сортовете Наслада, Дружба, Сторгозия, които са много родовити, високодобивни и практически устойчиви на икономически важните болести по лозата мана и оидиум.

За производство на стафиди подходящи са сортовете Русалка, Тракийска перла, Флейм сидлес и другите безсеменни.

Днес обаче има и много нови сортове, наша и чужда селекция, които бързо навлизат и които могат да бъдат изпробвани. Те са толкова много, че ще ги изреждаме занапред според срока им на зреене.
Например класика в България сред ранозреещите сортове е Супер ран Болгар, един от най-разпространените у нас. Гроздето му узрява през първата десетдневка на август.

Гроздът му е голям, зърното е едро, лозите имат висока плодовитост. Гроздето е практически устойчиво на сиво гниене, само където сортът не е особено студоустойчив.

За определено направление в лозаро-винарското производство всяка почва също е повече или по-малко подходяща. С тази особеност също би трябвало да се съобразяваме, когато създаваме лозово насаждение. Въз основа на опита на практиката и научните изследвания може да се дадат следните препоръки:

Почви за производство на червени вина

За отглеждане на лози за производство на червени вина най-подходящи са умерено влажните, добре аерирани почви с добър топлинен режим. Почвите трябва да съдържат умерено количество хумус (не повече от 3%) и достатъчно желязо, фосфор и калий. От разпространените у нас почви на тези изисквания отговарят различните подтипове черноземни почви, формирани предимно на льосова основа, тъмносиво-кафявите и канелените горски почви. Те се срещат в много райони на страната. За висококачествени, добре обагрени червени вина за предпочитане са почвите с по-високо съдържание на глина.

За отглеждане на лози

за производство на бели вина

За отглеждане на лози за производство на бели вина с високо качество най-подходящи са скелетните, песъчливи и глинесто песъчливи почви с лек механичен състав, с ниско съдържание на хумус (под 2%), но добре запасени с фосфор и калий, разположени на речни тераси и крайбрежни склонове. Предпочитат се по-светлите почви.

На тези изисквания отговарят алувиалните и делувиалните почви и някои канелени почви, формирани на глинесто-песъчливи материали, каквито има в района на Варна, Бяла, Карлово, Карнобат, Поморие и др.

За получаване на фини трапезни вина

За тази цел най-подходящи са лесно затоплящите се и проветриви почви с високо съдържание на чакъл, значително количество ситни глинести частици и високо съдържание на карбонати (15-20%).

За отглеждане на лози

за производство десертно грозде

Към отглеждането на лози за производство на десертно грозде се предявяват по-големи изисквания към почвата. Предпочитат се по-дълбоки и свежи, но не тежки и сбити почви. Те трябва да са с по-богато хумусно съдържание (3-4%), с добра водозадържаща способност. Освен това трябва да бъдат осигурени с карбонати (до 10-15%) и с достатъчно фосфор и азот. Леките песъчливи почви може да се използват за производство на десертно грозде (за предпочитане ранно) само при условие, че се напояват и се торят по-обилно.

За десертни лози най-подходящи са повечето от черноземните (карбонатни, типични и излужени) и някои канелени горски почви. Благоприятни почви за тези сортове има край Дунава и в района на Плевен, Горна Оряховица, Чирпан, Пловдив, Пазарджик и др.

Каберне Совиньон е един от най-популярните сортове за червено вино в света
Каберне Совиньон е един от най-популярните сортове за червено вино в света
Памид е стар български винен сорт грозде
Памид е стар български винен сорт грозде
Ркацители или в превод червена лоза, е винен сорт грозде, произхождащ от Грузия, широко разпространен в България
Ркацители или в превод червена лоза, е винен сорт грозде, произхождащ от Грузия, широко разпространен в България
Велика е най-ранозреещият и едроплоден сорт
Велика е най-ранозреещият и едроплоден сорт
Мерло – за хубаво вино
Мерло – за хубаво вино
Сира – сравнително по-нов сорт за ценно вино
Сира – сравнително по-нов сорт за ценно вино