Кои разработки получиха приз за техноиновация на EIMA '24

Инес ЗЛАТАНОВА

Преди седмица завърши 46-о издание на най-мащабното за годината изложение за селскостопанска техника EIMA в Болоня. Сред отличените технически иновации попадат и роботизирани агромашини. Роботиката в селското стопанство се развива с бързи темпове в целия свят. Само през последната година са създадени около сто специализирани компании. Роботизацията, заедно с цифровизацията и изкуствения интелект, всъщност се превръща в неразделна част от селскостопанските дейности.

С представеното на изложението оборудване, предприемачите в земеделието могат да намалят производствените си разходи, да оптимизират оперативните процеси, да компенсират недостига на работна ръка - проблем, който засяга целия първичен сектор. Роботиката вече прави революция в земеделската работа и в Италия, и в Европа, като дава възможност за по-голяма рентабилност, и за по-нататъшно развитие на прецизното земеделие. Свежда

до минимум използването на ресурси и

същевременно намалява въздействието

на производството върху околната среда

Роботиката е технологична иновация, която заедно с цифровизацията и изкуствения интелект проектира бъдещето на селското стопанство.

На панаира се проведоха две срещи с експерти в тази област, на теми: „Селскостопанската роботика, бъдещето е сега" и „Ерата на автономните носители на инструменти в селското стопанство". Роботите в селскостопанския сектор вече започват да се превръщат в реалност, способна да поддържа всички култури. Ако са оборудвани със софтуер, базиран на изкуствен интелект, те могат да се учат от грешките си и по този начин да подобряват работата си. Дотолкова, че тази ситуация стимулира създаването на многобройни компании, специализирани в производството на роботи, предназначени да подпомагат на предприемчивите фермери.

Роботите предоставят множество предимства, които не са свързани само с рентабилността и устойчивостта. Например, те дават възможност за по-ефективно и прецизно справяне с вредителите и за още по-ефективно, безопасно и устойчиво извършване на селскостопанската работа, с взаимодействие по бизнесмодел при поискване, като услуга под наем. Ето защо пазарът на полеви роботи открива сценарии за развитие с голям потенциал на световно равнище.

Сред отличените технически иновации попада роботът за почвообработка EnerG на италианската марка Forigo Roter. Роботът е проектиран да носи до три почвообработващи приспособления, с цел

да се увеличи максимално ефективността,

заради което е и отличен за техноиновация

на панаира в Болоня. „Например, с едно преминаване ще бъде възможно да се накълца, фрезова и засее земята по напълно екологичен начин, тъй като няма нужда от ендотермичен двигател. Машината е 100% електрическа и е самодостатъчна на полето", заявява Сандро Фориго, създателят на модела.

Изобретението има за цел да ограничи проблемите, свързани с времето за обработка и следователно разходите за труд и да елиминира използването на горива. Машината може да се модулира според нуждите на потребителя, вида на обработка и резултатите, които искате да постигнете на полето с вашите култури. EnerG не само се грижи за устойчивостта на околната среда, но също така представлява значително технологично постижение за фермерите.

Машината е оборудвана с две литиеви батерии с висока енергийна плътност, способни да гарантират дълги периоди на работа в полето без необходимост от често презареждане. Също включва усъвършенствани системи за дистанционна диагностика, които позволяват дистанционно наблюдение на работните условия, включително нивата на зареждане на батерията, състоянието на компонентите и общата производителност. Това непрекъснато събиране на данни позволява да се предвиждат и предотвратяват всякакви неизправности, да се планират интервенции по поддръжка, само когато е необходимо, и да се подобри надеждността и издръжливостта във времето.

Освен това интегрираното автономно шофиране позволява на EnerG да работи автономно на полето, като избягва препятствията и оптимизира работните маршрути. Неговата система за позициониране предлага милиметрова точност, от съществено значение за все по-целенасочени селскостопански операции като засяване, торене и плевене. EnerG има сензори, предназначени да сканират заобикалящата среда в реално време, да откриват препятствия и да предотвратяват сблъсъци, с очевидни предимства по отношение на подобряването на оперативната безопасност.

Друг робот представен, но не и награден за техническа иновация, на изложението е косачката Ambrogio, която отговаря на всички характеристики за Земеделие 4.0. Способна е самостоятелно да управлява както работата по косене на тревата, така и операциите по зареждане с максимална безопасност и ефективност. Съчетава ефективното косене с екологична устойчивост, професионализъм и иновации. Произведена в Италия,

косачката се нуждае единствено

от задаване на първичните настройки

и започва работа върху моравата или в нивата, с минимално ниски звукови нива.

FieldRobotics също е сред изложителите на EIMA, представяйки своята разработка Hammerhead TRL 7 – верижен робот с автономно задвижване, електрическа платформа и многофункционалност на дейностите – косене, пръскане, събиране на данни. Прототипът е съфинансиран от ЕС, тестван за над 800 часа в овощна градина, с автономната навигация. Така се създава Hammerhead TRL 9 – прототип с подобрена конструкция и оборудване. Създадена е също роботизирана ръка за събиране на плодовете със сензори за откриване на реколтата и съхраняване в бункер. Разработената роботизирана система намалява въздействието върху околната среда на селскостопанските процеси, допринасяйки за борбата с изменението на климата.

Щандът на Forigo на изложението
Щандът на Forigo на изложението
Ambrogio на EIMA 2024
Ambrogio на EIMA 2024
Field Robotics Hammerhead
Field Robotics Hammerhead