Годишното международно изложение за цветя RHS Chelsea Flower Show в град Челси, Великобритания, демонстрира, че модерният ландшафтен дизайн се стреми към хармония с природата, устойчивост и функционалност. Тази година победител стана Ула Мария с внушителната си горска градина, която не остави равнодушни както журито, така и посетителите на изложението.

Проектът на Ула Мария е отличен пример за това как основните тенденции на съвременния ландшафтен дизайн могат да бъдат комбинирани в един проект, създавайки пространство, което вдъхновява и успокоява. Основната идея е да създаде естествена, хармонична среда, която съчетава неподправеността на природата и функционалността на модерното градинско пространство. Градината е проектирана да се интегрира колкото е възможно повече във всеки пейзаж, като същевременно създава усещане за уединение и спокойствие.

Нека да разберем какви други тенденции ще продължат да се развиват и ще бъдат въплътени в градините по света.

1. Екодизайн и устойчивост

Осъзнаването на околната среда става все по-важна част от съвременния дневен ред и светът на ландшафтния дизайн не остава по-назад.

Като част от проект за повишаване на осведомеността за тежкото положение на таралежите и за по-добро отношение на жителите на града към дивата природа е фигурата на Дензил Турбо, известният дървен таралеж

Журито объръща специално внимание и на устойчивите растения, отглеждани в почва без торф, използването на нисковъглероден бетон за всички бетонови форми, минимум цимент, принципите на биоразнообразието, възможността за рециклиране на структури, интегрирането на проекти в градската среда и непретенциозната нужда на растенията от често поливане и третиране.

Пример за това е Money Doesn't Grow On Trees Family Garden, проектирана от Баз Грейнджър - сребърен медалист.

Изложбата включва много произведения, използващи устойчиви материали и методи за опазване на водата, като носителят на бронзов медал от Челси 2024, The Water Saving Garden - Сам Проктър. Той подчертава спешната необходимост от пестене и повторно използване на дъждовната вода.

Дизайнерите фино са интегрирали местни растения и са използвали мека, ненатрапчива вечерна светлина, която не пречи на нощните обитатели на градината. Между другото, нощното осветление излезе от градинската мода и еколозите не се уморяват да повтарят - изключете светлините в градината през нощта.

Интересна е и Екотерапевтичната градина, проектирана от Том Банистър - златен медалист.
Журито отличи контейнерната градина на Том Банистър, докато рециклираната балконска градина на Томас Кларк се хареса на хората и спечели наградата "Изборът на публиката".

2. Естествени материали

Идеята за засаждане на растения в габиони не е нова, но все още остава на върха. Така габионите, пълни със смес от материали и растения, бяха широко представени в Pulp Friction - Growing Skills Garden. В резултат на това завършените проекти могат да се похвалят не само с естетическа привлекателност, но и с екологична безопасност, създавайки хармонична връзка между градината и околната среда.

Пример е Контейнеризираната градина на Луси Мичъл - златен медалист.

През последните години дизайнерите активно използват естествени материали като дърво, камък, павета, чакъл и глина. Тази година дървото доминираше в изложбата, както като строителен материал за конструкции, така и за пътеки, а също и в градината на Луси Мичъл.

3. Пространства на много нива

С разрастването на мегаполисите, ландшафтните архитекти са изправени пред неотложната задача да използват пространството ефективно, създавайки интересна визуализация.

Многоетажните градини демонстрираха тази основна тенденция. Проектите в Челси и преди това са използвали тераси, стъпала и повдигнати площи за създаване на динамични и функционални градини, През тази изложбена година продължава интереса към подобни решения.

4. Минимализъм и простота

Минималистичният подход към дизайна продължава да набира популярност.

Пример е контейнерната градина Sanctum, проектирана от Sonja Kalkschmidt - златен медалист.
Чистите линии, простите форми и ограничената цветова палитра (предимно зелено и бяло) спомагат за създаването на спокойна и релаксираща атмосфера без визуален шум. Този стил е идеален за милениалите, любителите на скандинавския интериор и много модерни градски градини.

5. Интегриране на водни елементи

Водни обекти като езера, потоци и каскади, въпреки сериозните проблеми с наличността на вода (последните сухи и горещи години доведоха до значителни ограничения в градинарската индустрия в някои страни), все още са важна част от много градински проекти на Chelsea Flower Show 2024. Те не само добавят естетическа стойност, но и допринасят за създаването на благоприятен микроклимат. Такава е и впечатляващата градина WaterAid, проектирана от Tom Massey и Je Ahn - златен медалист. В центъра има павилион за събиране на дъждовна вода. Вниманието на зрителя е привлечено от огромните фунии, които събират всяка капка валежи, филтрират и запазват този ценен ресурс за пиене и напояване, както и осигуряват сянка.

Може да се отбележи по-активното използване на дъждовна вода, икономични напоителни системи и избягване на растения, които се нуждаят от много влага.

Интересна е и устойчивата на наводнения градина от Наоми Слейд и Ед Барсли.

В малките градини има тенденция да се изоставят тревните площи, а езерата се преместиха в малки купи.

6. Функционални зони

Съвременните градини все по-ясно обособяват функционални зони за почивка, работа и забавление.

Пример е Том Стюарт-Смит с Националната схема на градината - златен медалист.

Тази тенденция беше повлияна от принудителното уединение по време на пандемията, но се утвърждава и развива в нова посока. Изложбата представи проекти с уютни кътове за четене, места за пикник и дори отворени офиси.

Градината Octavia Hill, проектирана от Ан-Мари Пауъл е носител на наградата RHS Children's Choice Award 2024. Тя спечели вота на детската публика.
Достъпни всекидневни, подредени на открито, където всеки може да се наслади на гледка към заобикалящата природа, също са проектирани от Anne-Marie Powell.

7. Растения за здраве и благополучие

Тази година беше обърнато специално внимание на растенията, които имат положителен ефект върху човешкото здраве и благополучие. Ароматните билки, лечебните растения и зелените стени продължават да бъдат невероятно популярни.

Обществената градина The Size of Wales на носителя на златен медал Дан Бристоу вдъхновява и обучава посетителите за разнообразието на тропическите гори. Тя ще се премести в Ботаническата градина Треборат в Северен Уелс. Около една трета от насажденията са алпийски и устойчиви на суша, с над 300 невероятно изглеждащи растения.

Например, растенията на осемкратния златен медалист Том Стюарт-Смит в неговата Национална градинска схема растат в глинеста почва, която е склонна към изсушаване, отразявайки настоящите климатични условия в югоизточната част на Обединеното кралство.

Кулинарни, лечебни и щадящи дивата природа растения образуват интересната обществена градина от Уил Дъч и Тин-Тин Азур-Марксен. Между другото, те получиха наградата на публиката в категорията Най-добър природен резерват/Всичко за растенията.
Мъхът стана невероятно популярен тази година; неговите меки изумрудени възглавнички бяха в много изложбени творби. И така, в горската градина на Софи Парментер и Дидо Милн (CSK Architects), мъховете умело покриваха големи камъни, дървета и пътеки.