Здравейте! От известно време ми се върти една идея в главата и искам да я реализирам. Става дума за това да си отгледам мушката от семена. Балконът ми е много голям, но нямам място да прибирам всички цветя на топло. Следователно, правя предзимна чистка, а напролет хвърлям много пари за нови растения, основно мушката. Разкошни са, лесни и ги обожавам! Напомнят ми за бабината къща.
Моля, дайте насоки как да се справя с тази мисия. В интернет има много информация, но често е противоречива и се обърквам.
Виолета Иванова, Перник
Адмирираме желанието ви да създадете кътче, което успява да ви пренася в детството, а също и за идеята да спестите не малко пари, а да вложите усилия. Ето няколко насоки как да отгледате мушката от семенца. Ако имате нужда от още информация, оставаме на разположение.
Въоръжете се с търпение
Доста време е необходимо на мушкатата да покълнат, да пораснат и да ви зарадват с цвят. Ако трябва да бъдем точни, между 3 и 4 месеца отнема този процес. А въпросът ви идва точно на време, защото декември и януари са най-подходящият период да започнете.
Ще са ви необходими:
1. Семена – потърсете професионални, за да сте сигурни, че ще имат добра кълняемост.
2. Съдове – всяко семенце да си има отделно местенце. В това има редица предимства – от лесното пресаждане в по-голям съд, без да се нараняват корените до това да се предотвратят нежелани масови инфекции.
3. Торф или почвена смес за разсади – изберете качествена, а ако е и специално за мушката, ще бъде чудесно. Субстратите се продават готови, а може и сами да си направите.
4. Табелки/етикети – защото всеки градинар си мисли, че помни достатъчно добре, но 80-100 дни са си много време. Затова пишете, отбелязвайте, водете дневник.
Създайте подходящи условия
Колкото по-светло е помещението, в което ще отглеждате растенията, толкова по-добре. Някой слънчев прозорец ще бъде идеален. Но ако нямате такъв, добра идея е да осветявате допълнително. Фитолампи вече се намират на добра цена, а ще бъдат от полза и в бъдеще. Ако не достига светлина, семеначетата ще се издължат, ще полегнат и е твърде вероятно да загинат.
Умерената температура и влажност играят основни роли. Твърде високи, те ще предизвикат неприятности като сечене на разсада, загниване или най-малкото изнежване. Ако пък са твърде ниски, нищо няма да се получи. Дори семенцата няма да поникнат или ще се забавят много. Ако температурата и влажността са нестабилни, също няма да се радвате на положителни резултати.
Не забравяйте да закалите
Когато опасността от късни слани през пролетта отмине, младите мушката могат да бъдат преместени навън. Смяната на условията трябва да става поетапно и внимателно.
На първо време може да ги изнасяте за час-два в топлите обедни часове или да отваряте прозореца в този диапазон. След десетина дни на каляване престоят навън може да бъде целодневен. Ако се очакват резки промени, прибирайте семеначетата. Веднъж заякнали, растенията вече могат да остават денонощно на балкона, ако времето го позволява.
Желаем успех!
Коментари