Хей, градинари! Имаме идея за уплътняване и украсяване на мрачните дни. Искате ли да си правим разходки из различни континенти? Решили сме в тази и някои от следващите странички да разгледаме част от флората в Африка, как ви се струва?
Там е топличко, сухичко и слънчево. Точно каквото не е тук сега, та нека си стоплим цветните души с малко топли снимки и приятно четиво, изпълнено с полезни съвети.
Ако идеята ви харесва и искате да научите повече за растителното царство на друг континент, на разположение сме. Пишете ни.
Ние започваме с африканските виолетки, теменужки или сен(т)полии (Saintpaulia), които са открити през далечната 1892 г. от германския барон Валтер фон Сент-Пол в планините на Танзания. От тогава до днес са създадени хиляди хибриди в различни цветове, включително дву- и трицветни, с петънца, ивици, къдрички, както и кичести форми, такива с вариегатни листа и каквото още се сетите. С две думи - огромно разнообразие. Сортовите красавици имат колекционерска стойност, а най-големите им фенове са в Америка и Русия.
Африканските теменужки
изискват ярка светлина,
но без директно слънчево огряване. Периодичното завъртане е от полза за симетрично облистване на розетката. А що се отнася до водата... е, тук има много правила:
- Никога не поливайте със студена вода!
- Хлорираната вода не е подходяща за сенполии.
- Листата и розетката не бива да се мокрят, още по-малко там да се задържа вода.
- Преполиването е пагубно. Пресъхването не е толкова опасно.
- Водните капчици по цветовете и листата са причина за образуване на петна. Избягвайте мокренето и пръскането!
Специалисти и ентусиасти съветват поливането да става само отдолу, за да се избегнат нежелани проблеми, но ние имаме още един съвет – поне една на всеки 4-5 поливки да е отгоре, защото корените са разположени в цялата саксия, а не само на дъното. Тази поливка може да става и чрез накисване.
Обикновено сенполиите цъфтят по-добре,
когато на корените им е тясно,
което автоматично означава, че пресаждане се налага рядко. Пресадените растения спират да цъфтят поне за няколко месеца. Потърсете почвен субстрат специално пригоден за африкански теменужки, глоксинии, примулини, стрептокарпуси и др. Той е значително по-порьозен и не задържа много вода. Може да се приготви лесно от равни части торф и перлит. Към тях може да се добави и вермикулит.
В такъв субстрат сенполилята може да се размножи лесно и сравнително бързо, чрез листа. Листенцата, които ще се вкореняват не бива да бъдат много стари, защото им отнема повече време, за да образуват корени и нова розетчица. Не бива да бъдат и много млади, защото все още не са приключили развитието си. Най-правилният избор са листата разположени непосредствено до най-външните.
Африканските красавици са способни
да цъфтят целогодишно,
но ако нещо не им достига бойкотират всичките ни усилия. Ако сенполията не цъфти има голяма вероятност да не ѝ достига светлина, вода, температура, а защо не и хранителни вещества. Решението е простичко – стимулирайте образуване на нови листа и премахнете старите.
Доказано е, че растенията с по-малко листа цъфтят повече. Розетката на сенполията следва точна последователност. Листата са подредени в „пръстени". Всеки пръстен гарантира по една „цветна изложба". Следователно, колкото повече нови пръстени от листа се появяват, толкова повече цветове могат да се очакват. Периодично премахване на най-старите листа стимулира образуването на нови, а респективно и на нови цветове.
Коментари