Съвкупност от фактори на средата ограничават или подпомагат достъпността на хранителните елементи

Чрез торенето се увеличава съдържанието на хранителните елементи в почвата, които се усвояват от културните растения. Оптималното хранене е важно условие те да растат и да се развиват правилно, съответно от тях да се получат възможно по-високи добиви и по-добро качество на продукцията.

Като цяло обаче ефективността на торенето зависи от много фактори, които включват:

  • състав и свойства на торовете - разтворимост, рН, мобилност в почва и растения;
  • почвена характеристика - механичен състав, структура, органично, рН, плътност и т.н;
  • климат и метеорологични екстремни условия;
  • начин на внасяне и достъпност на торовете;
  • влажност и температура на почвата;
  • коренови и почвени вредители;
  • конкуренция на плевелите и други.

Подвижността и достъпността

на химическите торове за културите

се определя от общата характеристика на торовите елементи и отделните свойства на конкретни торове.

Азотните торове се характеризират с бърза разтворимост и лесна усвоимост, но същевременно и с голяма мобилност и податливост на загуби чрез различни механизми (измиване, газообразни загуби и т.н.), вкиселяване на почвата и опасност от повреди по растенията. Поведението на амониевия нитрат, карбамида и течния КАН в почвите е много различно и от това зависи начина на употребата им.

Специфично е действието също на различните фосфорни торове - суперфосфати (обикновен и концентриран, гранулиран и праховиден), амониеви фосфати и фосфоритно брашно (хиперфосфат).

Строго специфично е поведението

на микроелементите в почвите и растенията

в зависимост от рН, съдържанието на карбонати, съпътстващото макроторене и пр.

Ефективността на торенето зависи в голяма степен от особеностите на климата. Достъпността на торовете е по-ниска в райони със сух и топъл климат в сравнение с умерена температура и повишена влажност. Сухите условия ограничават кореновата активност при повърхностно и плитко внасяне и намаляват достъпността на торовете за растенията. Ниските температури ограничават усвояването на хранителните елементи и забавят метаболизма в растенията. Например, усвояването на фосфор е около три пъти по-високо при 20 градуса в сравнение с 10-12 градуса. Дефицитът на бор е най-голям при хладни и облачни дни и в крайно сухи условия.

Зачестилите метеорологични екстремни явления

увеличават загубите и понижават

усвояването на торовете от почвата

Ефективността на торовете е силно зависима от основни почвени свойства, като механичен и структурен състав, почвена реакция (рН), плътност на почвата, наличие на токсични съединения и други. Дефицитите на хранителни елементи са най-силно изразени в леките песъчливи почви, с ниско съдържание на органично вещество и кисела реакция.

В почви с по-песъчлива структура валежите и поливането причиняват загуби чрез измиване на хранителни елементи. Обратно, в сухо състояние торовете остават неразтворени и недостъпни.

Неутралната и слабо кисела реакция на почвите е оптимална за подвижността и достъпността на торовете изобщо. Силно киселата реакция ограничава достъпността на фосфорните торове поради фиксирането във форма на алуминиеви и железни фосфати. Киселата реакция редуцира силно подвижността и достъпността на молибдена в почвата. Алкалната реакция на карбонатните почви намалява разтворимостта и достъпността на калия, цинка и бора.

Почвите, които се отличават с високо съдържание на хумус, обикновено са с по-добра структура и с добри воднофизични свойства, които

благоприятстват усвояването

на хранителните елементи от торовете

Необработените почви обикновено имат по-висока обемна плътност (по-уплътнени) от конвенционално обработените. Почвеното уплътняване редуцира растежа на корените и усвояването на хранителните елементи. Стартовото торене и лентовото внасяне противодействат на вредните ефекти на почвено уплътняване върху кореновия растеж и усвояването на хранителни вещества. Поставянето на тора под дълбочината на семената може също да подобри кореновия растеж и усвояването на торовете.

Концентрацията на хранителните елементи в кореновата зона стимулира растежа на корените и силата на растенията. Поставянето на торовете в близост до семената и кореновата зона увеличава възможността корените да усвояват по-лесно хранителните вещества през вегетационния период. Природата и спецификата на кореновата система на земеделските култури оказва влияние върху начина и дълбочината на внасяне на торовете, за да бъдат лесно достъпни.

Например

достъпността на фосфора за посевите

обикновено е по-голяма,

когато торовете са внесени локално, отколкото разпръснато. По този начин се ограничава контакта им с почвата, вследствие на което фиксацията в трудно достъпни форми е по-слаба.

В консервационната обработка поставянето на торовете под растителните остатъци подобрява ефективността на торовете.

Поглъщането на хранителните вещества, движението им към корените и почвените химически реакции са много по-бавни при по-ниски почвени температури. Усвояването при по-ниска температура може да се ускори чрез стартово торене или лентово внасяне. Това е особено важно ранните пролетни култури в хладни и влажни пролети, поради бавния коренов растеж. Тъй като почвените температури обикновено са по-ниски при консервационните и редуцираните обработки, поставянето на торове близо до корените е по-важно.

Растенията усвояват хранителните вещества

за растежа си чрез водата в почвата

Повърхностното торене на суха почва ограничава силно усвояването. Поставянето на торовете при възможност в по-влажните почвени зони увеличава достъпността и усвоимостта на торовете. От друга страна преовлажняването увеличава загубите на азот чрез измиване и денитрификация (излитане на елементарен азот и азотни окиси в атмосферата). Опасност от измиване има също при серни и борни торове, особено на леки песъчливи почви.

Ограниченият растеж и влошеното здраве на кореновата система силно затруднява усвояването на вода и хранителни вещества от торовете. При такива условия лентовото торене под дълбочината на семената и в близост до корените подобряват усвояването и повишават потенциалния добив от посева. Това важи също при приложението на директни сеитби и минимални обработки. Обратно, локалното торене е от по-малко значение за посеви в оптимално състояние при плодородни почви и добри производствени практики, при които кореновата система е добре развита.

Внесените торове взаимодействат

както помежду си, така и с почвата

Например високо фосфорно торене може да редуцира достъпността на цинка при царевица и други култури. Това взаимодействие е по-силно проявено при алкална почвена реакция (карбонатни почви). Високото съдържание на калций намалява усвояването на бор и мед. Интензивното азотно торене индуцира молибденов дефицит при слънчоглед и царевица при почви с кисела реакция. Тези взаимодействия варират силно по райони и полета.

Хранителните торови елементи се различават по своята подвижност в растенията при растежа им през вегетацията. Някои от тях са много подвижни и се преизползват (реутализират) от старите листа в новите и накрая в реколтата. Други остават слабо подвижни или неподвижни в растението след усвояването и не се преизползват за нов растеж и в крайния добив, поради което дефицитът е силно проявен в късната вегетация.

Усвояването на торовете зависи от много фактори на средата
Усвояването на торовете зависи от много фактори на средата
От състоянието на почвата се определя как растенията ще усвоят различните хранителните елементи
От състоянието на почвата се определя как растенията ще усвоят различните хранителните елементи