Кои са икономически най-важните и какви мерки се предприемат, за да се контролират заразите ефикасно
Ваня ВЕЛИНСКА
Фузариоза
Болестта, която се причинява от гъби от род Fusarium, напада семената, пониците и класовете. Тя е една от най-опасните за пшеницата, тъй като може да се появи в различни периоди на вегетацията, като причинява сериозни повреди.
- След засяването на семената се развива кореново гниене, което може да доведе до компрометиране на посева. Заразените растения напролет в по-голямата си част се заразяват с фузариум по класа.
- През вегетацията, по време на цъфтежа става заразяването, което по-късно ще засегне класовете. Подходящи условия за развитието на тази форма са дъждовно време и умерени температури.
- По-късно заразата се проявява по семената. Болните семена са по-леки. Част от тях се почистват още в комбайна. Препоръката при семената за посев е да се почистят допълнително.
Контрол
Мерките срещу болестта включват различни агропрактики, както и химическа защита.
- Третиране на посева по време на цъфтежа с подходящи фунгициди.
- Почистване на семената, за да се отстранят заразените.
- Обеззаразяване на семената с разрешени обеззаразители.
- По възможност да се избягва засяване на полета, на които през миналия сезон са отглеждани пшеница, ечемик и царевица.
Снежна плесен
Болестта причинява загиване на пониците, което води до прореждане на посевите още през есента. Заразата е подобна на фузариозите, но има една съществена разлика. При болестта няма симптоми по семената, което прави нападението трудно установимо през есента.
Контролът на болестта е чрез обеззаразяване на семената за посев. Важно е обаче да се използват ефикасни фунгициди, които проникват в цялото семе, тъй като заразата достига чак до зародиша.
Комплекс от болести
Тук се включват кореново и базично гниене, хелминтоспороза, ранен листен пригор и септориоза. Като цяло тези болести се развиват след предшественици пшеница и ечемик.
Заразата се запазва в растителните остатъци, от които се прехвърля върху младите поници и корените. Симптомите се проявяват като кореново гниене, което може да е на хармани, а по-късно се проявява белокласие и загиване на цели растения.
Контрол:
- Обеззаразяване на семената с подходящи продукти.
- Третиране на посева по време на вегетацията с продукти за растителна защита.
Мрежести петна по ечемика
Болестта е с важно икономическо значение за културата, среща се в цялата страна. Симптомите са:
- По листата се забелязват петна, които са продълговати и с неправилна периферия и тъмнокафяви. Първоначално се появяват по долните етажи на посева.
- При чувствителните сортове се наблюдава цялостен пригор по листата. Това резонно впоследствие се отразява на добива.
Първите зарази стават още през есента, а основните източници на зараза са самосевки и растителни остатъци.
Болестта се запазва и в семената, като така те стават причина за пренасяне на заразата в чисти полета. По време на вегетацията заразата се пренася на големи разстояния чрез въздушни течения.
При силно развитие на болестта симптомите може да се сбъркат с тези на ленточната болест. За разлика от нея обаче не всички братя са нападнати в еднаква степен.
Коментари