В началото на ноември Министерство на земеделието и храните публикува за обществено обсъждане насоките за кандидатстване по три интервенции от Стратегическия план – за малки, млади и нови стопани. Сега кандидатите имат на разположение 2 месеца и половина, за да се запознаят с условията, евентуално да зададат допълнителни въпроси на експертите на МЗХ, да съставят и подадат в СЕУ своите бизнеспланове. При подробно вглеждане в насоките става ясно, че най-големи шансове за подпомагане получават малките стопани, които опазват околната среда, както и младите стопани с амбиции за развитие, и фермерите до 65 години с проекти в селски район.

Малките стопани получават най-много точки

за опазване на околната среда

По интервенцията „Подпомагане на много малки земеделски стопанства" се подкрепят регистрирани земеделски производители с икономически размер на стопанството (ИРС) от 3 000 до 8 000 евро, включително. Подпомагането се предоставя за укрепване и повишаване конкурентоспособността на много малки стопанства за производството на селскостопански продукти или памук, с изключение на риба и рибни продукти.

Подпомагането се предоставя за срок от 5 години, само при представен бизнес план, чието изпълнение трябва да започне не по-късно от 9 месеца от датата на решението за отпускане на помощта, но не по-рано от подаване на заявлението за подпомагане. Бизнес планът трябва да доказва период за изпълнение до 36 месеца и увеличение на ИРС с най-малко 3 000 евро стопански производствен обем (СПО). За стопанства с пчелни семейства, едри или дребни преживни животни за мляко или месо, е допустимо увеличение на ИРС с най-малко 2 000 евро СПО. Таванът на помощта е не повече от 20 000 евро, които се изплащат на два етапа по 10 000 евро. Общият размер на безвъзмездната помощ по процедурата е 30 000 000 евро.

При оценка на заявленията за подпомагане онези, които осигуряват устойчиво развитие на стопанството, получават 10 точки. Толкова получават и проектни предложения, при които СПО на стопанството към момента на кандидатстване се формира от отглеждани животни и/или култури от сектор „Плодове и зеленчуци", и/или сектор „Етеричномаслени и медицински култури". При намерение за увеличение на СПО на стопанството се предвиждат още 5 точки. Когато планираното увеличение с най-малко 2500 евро СПО на стопанството за целите на проекта от приоритетен сектор, е изцяло с отглеждане на животни, се добавят 5 точки. Малки сертифицирани биопроизводители и биоживотновъди получават 7 точки, а при планирано сертифициране се добавят още 3 точки.

15 точки получава проект за инвестиции в активи, водещи до подобряване на производителността, опазване на околната среда, справяне с климатичните промени, включително подобряване на биосигурността в животновъдните обекти. Кандидати с трайни увреждания получават 2 допълнителни точки. Минималният брой точки, с които един проект може да бъде одобрен, е 15, а максималният е 52.

До 40 000 евро получават младите стопани

за развитие на земеделския си бизнес

По интервенцията „Стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани в селското стопанство" се подпомагат регистрирани земеделски стопани на възраст от 18 до 40 години с 8 000 до 20 000 евро СПО. Кандидатите трябва да са еднолични собственици на земеделското стопанство, да имат съответните професионални умения и познания за извършване на селскостопански и свързани дейности, да не са били регистрирани земеделски стопани, ЕТ или собственици на ЕООД по-рано от 24 месеца преди датата на подаване на заявлението за подпомагане.

Подкрепата се предоставя срещу бизнесплан с максимален срок на изпълнение от 5 години. Бизнеспланът трябва да доказва период за изпълнение до 36 месеца и увеличение на ИРС спрямо първоначалния размер с най-малко 4 000 евро СПО. Отчитайки затрудненията, които срещат животновъдите, в условията за кандидатстване е предвидено изключение за стопанства, които увеличават ИРС само с пчелни семейства, едри или дребни преживни животни за мляко или месо. За тях е допустимо увеличение на ИРС с най-малко 2 500 евро СПО.

Бизнеспланът трябва да показва, че

кандидатът ще поддържа увеличен

СПО не по-малко от 4 000 евро

или съответно 2 500 евро за периода от подаване на искането за второ плащане до изтичане на 5 години от датата на подаване на заявление за подпомагане. Планът трябва да съдържа описание на периодите от съответната стопанска година, в която кандидатът планира да извърши засаждане/засяване на земеделските култури за целия период на изпълнението му, както и информация за минималния брой на растенията на единица площ за овощни видове, лозя, многогодишни етеричномаслени култури, маточници и разсадници за трайни насаждения и декоративни култури. Планът трябва да включва дълготрайни материални инвестиции на обща стойност не по-малка от 35% от размера на първото плащане. Не е допустимо за дълготрайните материални активи кандидатът да е получил финансиране от СПРЗСР 2023-2027 г. и/или ПРСР 2014 – 2020 г., и/или други програми за подпомагане с национални средства и/или средства на ЕС.

Стопанството не трябва да е съсобствено и/или съвместно притежание с друго лице, с изключение на случаите на съпружеска имуществена общност. Едно от условията гласи, че кандидатът трябва да притежава семейна градина с размер около 1 дка, заета с различни култури. Трайните насаждения трябва да са засадени с посадъчен материал, който предварително е вкоренен в контейнери от картон или други изкуствени материали.

При оценка на заявленията за подпомагане предимство имат проекти: от приоритетни сектори; свързани с производството на биопродукти; които създават устойчива заетост; водещи до цифровизация, опазване на околната среда или справяне с климатичните промени; изпълнявани от бенефициенти със стопанства в областта по постоянния адрес на кандидата-ФЛ или собственика на предприятието-кандидат; на кандидати с образование в областта на селското стопанство; от кандидати с трайни увреждания. Подпомагат се заявления за подпомагане с най-малко 15 точки или най-много 54 точки. Подкрепата за едно земеделско стопанство е в размер на 40 000 евро и се изплаща на два етапа по 20 000 евро.

Общият размер на бюджета по интервенцията е 90 000 000 евро.

Проектите на кандидати до 65 години

получават до 30 000 евро

Стопаните на възраст от 41 до 65 години могат да кандидатстват по интервенцията „Стартова помощ за установяване на нови земеделски стопани в селското стопанство". Мярката е с общ бюджет от 20 000 000 евро, а финансовата помощ за един кандидат е в размер на 30 000 евро, изплащани на два етапа. Допустими за подпомагане са кандидати, които са физически лица, ЕТ и ЕООД.

Необходимо е кандидатите да притежават съответни професионални умения и компетентности, и да се установяват за пръв път като ръководител на земеделско стопанство или животновъден обект, или вече да са се установили през последните 12 месеца преди подаване на заявлението за подпомагане. Тези лица трябва да: имат СПО не по-малък от 4 000 евро; да са собственици, наематели и/или арендатори на цялата налична в стопанството земя и/или на животновъдните сгради и помещения, използвани за животновъдство, в случай че развиват такова; са микро- или малки предприятия; не са сключили договор за подпомагане по интервенциите за млади и много малки стопанства от Стратегическия план.

Бизнеспланът задължително включва:

  • първоначално състояние на земеделското стопанство;
  • етапи и цели за развитие на селскостопанската дейност; описание на предвидените дейности и срок за тяхното изпълнение;
  • описание на дейностите, свързани с околна среда и ефективно използване на ресурсите;
  • описание на дейностите, свързани с инвестиции, обучение и др.;
  • въвеждане в експлоатация в стопанството на инвестиция в машини, или съоръжения, или оборудване, или извършване на строително-монтажни работи или земеделска земя, свързани с дейността на стопанството на стойност не по-малка от 50% от размера на полученото първо плащане;
  • описание на дейностите, с които ще започне изпълнението на плана.

Не се допуска включване на животни с намерение за придобиване, включване на трайни насаждения с намерение за засаждане с вкоренен по картонажен метод материал, както и включване на ягоди с намерение за засаждане.

Допустимият период за създаване на овощни трайни насаждения е от 1 ноември до 14 април на стопанската година. Когато овощните трайни насаждения са засети по вкоренен по картонажен метод материал, както и ягоди, допустимият период е цялата година.

Когато кандидатът е подавал заявление по интервенциите за директни плащания, се извършва сравнение между последно заявената за подпомагане по тези схеми и мерки площ и земеделската земя, която е декларирал, че участва в изчислението на икономическия размер на стопанството.

При установена разликата с над 3% от

посочените в заявлението за подпомагане,

кандидатът следва да представи мотивирана писмена обосновка, придружена с подкрепящи я доказателства, относно причините за тази разлика.

Подпомагат се заявления за подпомагане, получили минимум 10 точки. Такива са стопанствата, които към момента на кандидатстване са изцяло с животни и/или култури от приоритетните сектори „Плодове и зеленчуци", и/или „Животновъдство" и/или „Етеричномаслени и медицински култури". 10 точки получава също проект, който ще бъде осъществен в селски район. Ако кандидатът планира да увеличи с най-малко 2000 евро СПО на стопанството, това носи още 5 точки. Когато е планирано увеличение на СПО изцяло с култури и/или животни, които ще бъдат сертифицирани за биологично производство, се дават още 3 точки. 2 точки получава план за създаването на най-малко 1 работно място в стопанството. 8 точки получава план, където не по-малко от 2 250 евро от полученото първо плащане са насочени към инвестиции в дълготрайни материални активи, които попадат в обхвата на иновативни за стопанството технологии, както и осигуряващи опазване на околната среда, климатичните промени, подобряване на биосигурността на животновъдните обекти, включително ВЕИ. 2 допълнителни точки се дават на кандидат с трайни увреждания. Максимумът брой точки е 40.

Срокове по интервенциите

за малки, млади и нови стопани

Приемът на заявления за подпомагане по интервенциите за подкрепа на малките, младите и новите фермери започна на 15 ноември и ще завърши на 24 януари 2025 г., като се осъществява изцяло по електронен път чрез СЕУ.

До 3 седмици след началната дата на приема могат да бъдат поискани разяснения на Условията за кандидатстване. Те могат да се изпращат само на [email protected] или чрез СЕУ, като ясно се посочва наименованието на приема. Крайният срок за публикуване на разясненията по отношение на Условията за кандидатстване е 16 декември 2024 г.

Колкото повече, толкова по-добре

Приемът на документи по интервенцията за организации на производители започва на 6 декември

Колкото повече, толкова по-голямо подпомагане – това е един от основните критерии при определянето на размера на подпомагането на проект по интервенцията „Подкрепа на организации на производители или групи от производители". Една група на производители трябва да има минимум 4 члена и всяка година те да предлагат на пазара собствена продукция на обща стойност не по-малко от 25 000 лева.

Тук няма минимален бюджет за един проект, а таванът на година не може да надвишава левовата равностойност на 100 000 евро. Подпомагането се предоставя за срок от 5 години, но не по-късно от 15 септември 2029 г. Ако групата или организация е призната в година, предхождаща годината на подаване на заявлението за подпомагане, тя може да получи помощта от датата на признаване ѝ за остатъка до 5 години считано от датата на признаването ѝ. Признати групи производители, които в периода на изпълнение на представения бизнесплан са признати за организации на производители, могат да продължат да получават подпомагане, но за не повече от 5 години от признаването им.

Размерът на помощта е под формата на годишно плащане и се определя като процент от стойността на годишната реализирана на пазара продукция от групата или организацията на производители както следва: 10% за първата година след признаване, 9,5% за втората година; 9% за третата година; 8,5% за четвъртата година и 8% за петата година след признаване. Финансовата помощ се изчислява според стойността на реализираната на пазара продукция, без да се включва ДДС за кандидатите, регистрирани по Закона за данък върху добавената стойност.

В бизнесплана трябва задължително да е планирана една или повече от следните дейности:

  • адаптиране към пазарните изисквания на продукцията и производството на членовете;
  • съвместно пускане на стоки на пазара, включително подготовка за продажби, централизация на продажбите и доставки за купувачи на едро;
  • установяване на общи правила за информация за продукцията, в частност за прибиране на реколтата и наличностите;
  • други дейности, които могат да се осъществяват от групи и организации на производителите, като изграждането на умения за стопанска и търговска дейност и организацията и улесняването на иновационните процеси.

При оценка предимство ще имат проектите: от приоритетен сектор; чрез които се създава устойчива заетост; подадени от групи или организации на производители с по-голям брой членове; в които част от членовете на групата или организацията на производители е съставена от млади земеделски стопани; в които част от членовете на групата или организацията на производители са малки или нови земеделски стопани; в които е заложено обмяна на опит и обучения, допринасящи за по-доброто използване на иновациите, природните ресурси, околната среда и климата. При оценяването заявленията трябва да получат най-малко 15 точки, за да бъдат одобрени, а максимумът е 71 точки.

Писмени предложения и коментари по условията за кандидатстване могат да се изпращат в срок до 20 ноември 2024 г. включително на [email protected] или чрез СЕУ. Условията за кандидатстване се публикуват на интернет страницата на Стратегическия план и в СЕУ не по-късно от 5 декември 2024 г. Приемът на документи по интервенцията, която е с бюджет от 12 500 000 евро, започва на 6 декември и завършва на 20 февруари, и ще се проведе изцяло в СЕУ.

Приемът на заявления за подпомагане по интервенциите за подкрепа на малките, младите и новите фермери ще завърши на 24 януари 2025 г.
Приемът на заявления за подпомагане по интервенциите за подкрепа на малките, младите и новите фермери ще завърши на 24 януари 2025 г.