В домашни условия до бутилиране се прибягва, когато виното е в по-голямо количество и се налага запазването му за по-дълго време.
Но може и количеството да бъде малко и съхранението на виното в непълни бъчви да е трудно и рисковано, и по тази причина да се бутилира.
За целта се използват стъклени бутилки, гърлата на които са приспособени за затваряне с метални капачки (кроненкорки).
Може да се използват и бутилки с винтови капачки, стига затварянето да е плътно и сигурно.
За кратко време може да се използват и пластмасови бутилки.
Трябва да се запомни, че в бутилки се наливат само напълно ферментирали, здрави и бистри вина.
Когато бистротата не е достатъчна, първо вината се бистрят, при възможност филтрират, и след това се наливат в бутилките.
Хоби-стопаните трябва да знаят, че
вина с остатъчна (неферментирала)
захар не се бутилират,
защото има опасност от вторична ферментация с неприятни последици. Ако остатъчната захар е в границите 10-15 г на литър, при ферментацията в бутилките се образува налягане от 2-3 и повече атмосфери. Обикновените бутилки не издържат на това налягане, чупят се и има опасност от нараняване.
Наливането на виното в бутилки може да стане направо от канелата на бъчвата, когато това е възможно. В противен случай се използва маркуч, който свободно да влиза в гърлото на бутилките. При пълненето на бутилките се оставя въздушна камера с обем 10-15 мл. Това се постига, като нивото на виното в бутилката е около 3 см под гърлото ѝ.
Затапване
За затапване може да се използват метални капачки (кроненкорки).Преди използване капачките се промиват с хладка вода, след което се накисват във вода, в която е разтворен малко калиев метабисулфит или е прибавена малко серниста киселина. По този начин се постига стерилизиране. Така се постъпва и в случаите, когато се използват винтови капачки. Когато се използват коркови тапи, те предварително се накисват в топла вода за омекване.
След запушване, независимо от вида на запушалките, бутилките се поставят в легнало положение за проверка на херметичността на затапването.
Бутилките, показали теч се отварят и се затапват с друга капачка.
Добре затапените бутилки се нареждат хоризо или вертикално на стифове в помещения по възможност с постоянна ниска температура (около 12-15 градуса).
Подходящи за тази цел са подземните помещения (мазета) на жилищните сгради, които не се отопляват.
Бутилките, затапени с коркови тапи, задължително се нареждат в хоризонтално положение.
Бутилираното вино може да се съхранява продължително време. Продължителността обаче зависи от типа и химическия състав.
Белите вина издържат по-кратко време до една-две години, докато червените, които са по-екстрактивни, с повече киселини и с по-високо алкохолно съдържание, може да се съхраняват и десетина години.
При по-продължителното съхранение на вината в бутилките се появява утайка, особено ако предварително не са обработени и стабилизирани, каквито обикновено са домашните вина.
Появата на утайка е нормално явление и не бива да смущава стопанинът, стига в бутилките да е налято здраво и сухо (без остатъчна захар) вино.
Преди да бъдат сервирани отлежалите в бутилки вина, предварително се декантират в друга чиста бутилка. Ако бутилките са съхранявани в хоризонтално положение и утайката е прилепнала плътно по стените, отделянето на бистрото вино може да стане чрез директно преливане. В случаите, когато утайката е лесно подвижна, това не е възможно. Тогава бутилката се изправя, разклаща се интензивно за отлепване на утайката и се оставя във вертикално положение. След около една седмица утайката пада на дъното и бистрото вино се отдекантира с помощта на маркуч в друга чиста бутилка.
По същия начин се декантира бистрото вино в случаите, когато бутилките са съхранявани във вертикално положение, без предварително разклащане.
Обикновено в януарското време много от домашните производители на вино предприемат бутилиране, защото са поизпили добри количества за празниците и останалото искат да приберат и съхранят. Но има и такива, които по една или друга причина, предприемат това по-рано, защото направеното вино не е било в голямо количество.
Останало ли е по-малко от произведеното от вас, не се колебайте да го налеете в бутилки навреме и да го съхраните както трябва.
Това, разбира се, е много по-подходящо да стане през студен месец, защото студените дни са много благоприятни за избистрянето и стабилизирането на напитката от солите на винената киселина, които се наричат тартарати.
След като се направи отделяне на виното от тези утайки, бистрото вино вече може да се бутилира.
Независимо, че напитката се е избистрила, преди да предприемете наливането в бутилките е добре да се филтрира. Много от домашните майстори вече си купуват и филтри за целта. Филтрираното вино е добре да се сулфитира преди да се бутилира. Това се прави като сигурна гаранция против окисление или други опасни микробиологични процеси.
Бутилирането може да се извърши в бутилки, с които разполагате, но стъклените са за предпочитане.
Стъклените бутилки се затварят с тапи или кроненкорк
Тапите
Така наречените Т-коркове се предлагат от естествен или синтетичен корк. Идеални са за бутилки, при които тапите трябва да се свалят ръчно и да се инсталират отново при желание.
Класически са корковите тапи, които днес се предлагат в най-различни размери и с отлично качество.
Когато използвате пластмасови бутилки
Трябва да ги пълните така, че винаги да оставяте празно място - около 20 мл отгоре. Преди да завиете капачката им, леко притиснете бутилката, за да не остане в нея въздух.
Сулфитирайте преди затваряне
Съвет: за бялото вино това е много важно, защото запазва цвета му
Особено важно за белите домашни вина е да се направи сулфитиране преди наливането им в бутилки. Така се опазва напитката от неприятно пожълтяване или покафеняване.
Препоръчителните дози за сулфитиране
Те са от 50 до 60 мл на 100 л вино с 6%-ова серниста киселина.
В избата
Бутилките е добре да се съхраняват хоризонтално.
Помещението за съхранението им трябва да няма пряка слънчева светлина и да е с температура до 20 градуса.
Съвет: Затворените с тапа стъклени бутилки могат да се парафинират. Много домашни производители вече го правят - то защитава от достъп на кислород и създава по-романтично чувство за автентичност.
Коментари