Прогнозата на ФАО за глобалното производство на зърнени култури през 2024 г. възлиза на 2 848 млн тона, незначително по-малко (0,4 процента) спрямо предходната година, но все още второто най-голямо производство в историята.
През 2024 г. се предвижда глобалното производство на пшеница да нарасне на годишна база до второто най-високо ниво в историята. Увеличението се дължи до голяма степен на ръста на производството в Азия, който до голяма степен беше подкрепен от разширяването на площите. ?Благоприятното време също подкрепи добрите добиви, които повече от компенсираха големия спад сред ключовите европейски производители.
След като достигна рекорд през 2023 г., глобалното производство на груби зърна се очаква да намалее през 2024 г. до второто най-високо ниво в историята. По-голямата част от спада на годишна база се дължи на значителен спад в световното производство на царевица, главно поради неблагоприятни климатични условия.
За ориза сезон 2024/25 вероятно ще се характеризира с рекордни насаждения, тъй като перспективите за положителни маржове насърчиха производителите да отделят повече площи за ориз. Световното производство на ориз може да надхвърли вече отличния резултат от 2023/24 г. с 0,8 процента, за да достигне рекордно високо ниво от 538,9 млн тона (на смляна база).
С поглед към 2025 г. сеитбата
на зимна пшеница е в ход в северното полукълбо, като се очаква по-слабите цени да ограничат насажденията. В САЩ сеитбата напредва със средно темпо, но условията на суша засягат по-големи площи с пшеница, в сравнение с предходната година.
В Европейския съюз силните дъждове в централните и западните райони възпрепятстваха сеитбата за втора поредна година, но подобриха нивата на почвена влага в Румъния и България след сухите метеорологични условия по-рано през годината. В Руската федерация ниските количества валежи и температурите над средните в южните и централните райони забавиха операциите по сеитба, като подобни предизвикателства има в части от Украйна, където войната продължава да подкопава селскостопанското производство.
В Далечния Изток на Азия доходоносните цени, политиките на правителството за подпомагане и като цяло благоприятните метеорологични условия повишават перспективите за площи с пшеница във водещите производители Китай и Индия през 2025 г.
В страните от Южното полукълбо е в ход сеитбата на едрозърнестите култури 2025 г. В Южна Америка ранните индикации сочат свиване на царевичните насаждения в Аржентина на фона на дефицит на влага.
В Бразилия основната сезонна царевица ще бъде засадена едва следващата година, докато второстепенната култура се засява и площта може да намалее поради по-добри перспективи за конкурентни култури. В Южна Африка почти рекордните цени на бялата царевица и благоприятните метеорологични условия след условията на засушаване, които засегнаха реколтата през 2024 г., подкрепят перспективите за ръст в насажденията с царевица през 2025 г. Освен това вероятното връщане към по-влажни метеорологични условия за реколтата от царевица през 2025 г. също е в основата на благоприятните перспективи за производство в съседните страни от Южна Африка.
прогнозата за световното използване на зърнени култури
фиксирана на 2 857 млн тона, за 2024/25 г. сочи 0,5% увеличение от нивото от 2023/24 г. Увеличението се дължи до голяма степен на очакваното нарастване на потреблението на храни, особено на ориз и пшеница. През 2024/25 г. други употреби на зърнени култури също се увеличават, макар и незначително, и са почти изцяло свързани с ориза. За разлика от това, употребата на зърнени култури за фураж вероятно ще се свие частично поради намаляване на употребата на фураж от пшеница и ориз, което би трябвало да надхвърли очакваното увеличение на употребата на груби зърна за фураж.
Въз основа на настоящите прогнози за глобалното производство на зърнени култури през 2024 г. и използването им през 2024/25 г.,
глобалните запаси
от зърнени култури могат да нараснат с 0,6 процента над началните нива до 889 млн тона. Очаква се глобалните запаси от ориз да се увеличат най-много, следвани от запасите от груби зърна.
За разлика от това запасите от пшеница вероятно ще паднат под началните си нива. С тези настоящи прогнози, съотношението на запасите от зърнени култури в света ще намалее частично, от 30,9 процента през 2023/24 г. до 30,6 процента през 2024/25 г., оставайки близо до средните нива за пет и десет години.
Световната търговия
със зърнени култури през 2024/25 г. се очаква да намалее от нивото от 2023/24 г. с 3,9 %, поради очакваното свиване на глобалната търговия с пшеница и груби зърна, докато, напротив, глобалната търговия с ориз се очаква да се увеличи.
Коментари