Макар и любител, опитният пчелар знае, че редовно трябва да посещава кошерите, за да провери температурата и влажността, особено по време на рязко застудяване, а след това - ако се налага, и при размразяване. А през втората половина на зимуването контролът трябва да се засилва.

За подобряване на топлинния режим
през зимата (но и рано напролет) трябва да се намали междурамковото разстояние от 12 на 8-9 мм, което е възможно при кошери и рамки без разделители. Много добри резултати се получават, когато в гнездото се оставят само питите с пилото, пчелите и майката, а всички останали пити се изнасят зад преградната дъска. Съсредоточаването на голямо количество пчели само върху питите с пило подобрява топлинния режим. Празното пространство зад преградната дъска се запълва със затоплящи материали.

Над покривните дъсчици или платното се поставя горната възглавница. Неправилно е отгоре да се държи не възглавница, а празна рамка, а при многокорпусните кошери пък над покривната дъска няма възглавница, което според специалистите е голяма грешка.

Внимание! Липсата на горна възглавница над гнездото е причина за значително изстудяване на гнездото през зимата и пролетта.

Но през лятото е обратно - води до прегряване на кошерите и свличане на новоизградените пити.

При преглед на кошерите любителите пчелари задължително да обърнат внимание и на шума. Безопасно зимуващите семейства издават едва доловим равномерен тътен, а още по-добре е, когато той не се чува.

Ако има повишено бръмчене

на всички семейства:

0 Обикновено се дължи на високи или твърде ниски температури в кошерите. През зимата пчеларят определя и броя на мъртвите пчели на пода на зимника/или покрития навес. Големият брой мъртви пчели също е причина за тяхното безпокойство, което може да бъде причинено и от високи температури, лоша храна, навлизане на мишки в кошера и др.

0 През зимата пчеларите задължително да прослушват всички пчелни семейства. За да направите това, използвайте гумена тръба с диаметър 1 см и дължина около 1 м. Единият край се вкарва в прореза, другият се поставя на ухото. Усилването на звука позволява да определите общото състояние на пчелните семейства през зимата.

Нормално зимуващото семейство

издава тих и равномерен тътен

Ако леко потупате с пръст предната стена на кошера, пчелите ще ви отговорят с „приятелски" шум, който бързо затихва. Семействата, които нямат хранителни запаси, издават слаб звук, напомнящ шумоленето на сухи листа. Безматочниците издават неприветливо бръмчене, а на фона на общия шум на семейството се откроява бръмченето на отделни пчели.

Важен елемент са и термометрите на кошерите: те са окачени на различни места на различни нива, което позволява точно да определите температурата на всички семейства. А влажността се определя по специална таблица с помощта на психрометър, състоящ се от два термометъра - сух и мокър. Въз основа на показанията на термометрите се определя процентът на влажност.

Не забравяйте през прореза с телена кука
през зимата 2-3 пъти да изваждате

мъртвите пчели

Ако има много висока смъртност, се проверява за заболявания във ветеринарна лаборатория. За да наблюдават хода на зимуването, някои пчелари използват листове хартия, които се поставят на дъното на кошера през прореза. Периодично издърпвайки хартия от кошерите, восъчните трохи определят положението на гнездото и неговото движение. Може да намерите

  • следи от диария;
  • зърна от кристализирал мед;
  • следи от плесен;
  • признаци за наличие на мишки, което позволява да се вземат бързи мерки за подпомагане на зимуващите семейства.

Ако кошерите са с мрежа против вароатоза, тогава под нея може да се постави табла зад кошера, като предварително се отстрани лентата на ръкава. Такъв кошер позволява не само по-успешна борба с вароатозата, но и наблюдение на живота на пчелите, особено през зимата. За целта мрежата против вароатоза се отстранява още през есента, а таблата остава, а по трохите от капаците на питата може да се определи къде се намира гнездото, какво място заема в кошера и колко мед е изяден.

Ако восъчните трохи

са разположени върху палета,

нивото на трохите намалява от входа към центъра на кошера, а това означава, че кълбото е разположено правилно и можете да прецените неговия обем по броя на лентите и тяхната височина. Колкото повече пътеки има, толкова по-голямо е гнездото; колкото повече свободно пространство остава на палетата до противоположната стена, толкова повече неотворен мед остава по пътя на кълбото.

Ако температурата в зимната колиба/или покрит навес, където са кошерите, се е повишила и не е възможно да се намали с помощта на повишена вентилация, тогава цялата изолация се отстранява от семействата и двата входа се отварят напълно. С понижаване на температурата, напротив, те намаляват вентилацията на зимната колиба/или покрития навес и затоплят семействата. Често проблем за семействата е високата степен на сухота особено в зимника - вътрешно помещение, и кристализация на меда. В този случай се препоръчва да внесете намокрени платна или сняг в помещението и по-рядко в покрития навес. Понякога пчелите получават и вода за пиене. За да направите това, към горния прорез се прикрепя съд с вода, в който се поставя фитил, вторият край на фитила се вкарва в горния прорез.

А при липса на храна, семействата трябва да се хранят от стопанина.

Подхранването на пчелите през зимата

е изключително нежелано явление

Ако има медови рамки на склад, тогава храненето на пчелите не е трудно. За да направите това, отворете гнездото и поставете рамка с мед до гнездото. При липса на фуражни запаси в рамката можете да използвате захарен сироп в съотношение: две части захар към една част вода.

В килийките на пчелната пита се налива сироп, който след това се поставя в кошера. Захарният сироп може да се дава в буркани, покрити с кърпа и поставени върху рамките, обърнати нагоре, или в хранилка - 1,5-2 кг сироп стига за месец. Да се има предвид, че до края на зимата активността на гнездото се засилва. Пчелите охотно изсмукват сиропа и го поставят в килийки. Един литър сироп пчелите от силно семейство могат да прехвърлят в пити за 3-5 дни, а тези със средна сила го приемат по-бавно.

Освен това, при подхранване на пчелите през зимата е по-удобно да се използват бонбони, захарни кремове и близалки. Тези храни се използват при всякакви условия на зимуване – практиката показва, че при този метод безпокойство на пчелите е най-малко. Храната се поставя върху рамките под платното по 1-2 кг на семейство.

  • За да приготвите бонбони, вземете една част течен мед и четири части пудра захар. Всичко се омесва на гъсто тесто. За да се предотврати нозематозата, към бонбоните се добавя фумагилин. Бонбоните се дават на пчелите, докато ги изядат. Положителни резултати са получени при използване на бонбони през целия зимен период.
  • Захарният крем се приготвя по следния начин: В емайлиран съд се налива 1 литър вода и се загрява. В тази вода се изсипват 2 кг захар и при непрекъснато бъркане се довежда до кипене и се вари 20 минути. За да разберете дали сиропът е готов, в него се потапя лъжица, след което бързо се прехвърля в студена вода. Готовият сироп ще стегне сиропа на лъжицата, за да може да се извади и да се разточи на мека топка. Към готовия сироп се добавят 600 г течен мед и сместа се вари не повече от 3 минути. След като готовият сироп изстине, се разбърква с лъжица, докато стане на плътно бяло тесто.
  • Тортите се правят от крем с дебелина 20-25 см и тегло 1-1,5 кг, увити в марля или хартия с пробити дупки и поставени под платното върху рамката. Тази порция храна стига на семейството за около месец, след което му се дава нова порция. За да приготвите захарни бонбони, вземете една част вода, в която се разбъркват пет части захар. Сместа се загрява и леко се вари на тих огън около 30 минути. Сместа трябва да се разбърква, за да не загори. Близалката е готова, когато захарта спре да капе от бъркалката и започне да се разтяга на конци. Добър бонбон се получава чрез добавяне на лимонена или винена киселина към вряща захар (2 грама на 1 кг захар).

Терморегулацията в зимното кълбо се „управлява" от промените на околната температура. Колкото по-ниска е външната, толкова по-нагъсто се събират пчелите, кълбото се свива и неговата топлоизлъчваща повърхност се намалява.
Терморегулацията в зимното кълбо се „управлява" от промените на околната температура. Колкото по-ниска е външната, толкова по-нагъсто се събират пчелите, кълбото се свива и неговата топлоизлъчваща повърхност се намалява.