Компенсации ще се дават на стопанства, които са загубили поне 30% от производствения си потенциал

Европейският парламент прие законодателно предложение на Европейската комисия, което улеснява достъпа на еврофинансиране за възстановяване след климатични бедствия, настъпили след 1 януари 2024 г. Новото законодателство предвижда по-бърз достъп до компенсации при загуби на земеделски производители, горски стопани, малки и средни предприятия с дейност в селското и горското стопанство.

Държавите от ЕС с неизразходвани пари по своите Програми за развитие на селските райони ще могат да ги прехвърлят, за да компенсират загубите на земеделски и горски стопани, които са претърпели унищожаване на поне 30% от производствения си потенциал. Средствата ще се изплащат еднократно и ще бъдат изцяло покрити от еврофондовете. Плащанията към бенефициентите ще бъдат извършени до края на 2025 г.

Изменения се правят в регламентите за Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), Кохезионния фонд (КФ) и Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+) за програмния период 2021-2027 г., както и в Регламента за Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), като част от рамката 2014–2022 г.

Промените дават възможности на държавите членки, засегнати от климатични бедствия, да се възползват от 95% съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и Кохезионния фонд за възстановителни дейности, като например ремонт на повредена инфраструктура и оборудване, предоставяне на храна и основна материална помощ, социална и здравна подкрепа, или временно подпомагане на финансирането на схеми за работа на кратко работно време. Има възможност за предварително финансиране от 25%, което да помогне на държавите членки да ускорят подкрепата за засегнатите. С цел да се улеснят бързите и ефективни реакции, до 10% средства от ЕФРР и ЕСФ+ могат да бъдат пренасочени за постигане на тези цели, като се позволяват трансфери между фондовете за Политиката на сближаване.

Гъвкавостта ще се прилага при бедствия, настъпили през 2024 или 2025 г. През 2025 г. предложените промени се очаква да мобилизират 3 милиарда евро финансиране за периода 2025–2027 г.

Още за остатъчните бюджети по ПРСР и зеления преход четете в новия брой на в. "Български фермер" от 23 декември - 5 януари