Технологията може да бъде използвана за справяне с предизвикателства като продоволствената сигурност, изменението на климата и загубата на биоразнообразие
Изкуственият интелект (ИИ) бързо трансформира ежедневието ни и ускорява научните открития, което доведе до присъждането на две Нобелови награди тази година. За да се използва тази технология за справяне с ключови обществени предизвикателства като продоволствената сигурност, изменението на климата и загубата на биоразнообразие, Университетът във Вагенинген, Нидерландия създаде специална катедрена група по изкуствен интелект. „Изкуственият интелект предлага големи възможности и от нас като хора зависи да решим как най-добре да ги използваме", казва титулярът на катедрата на групата професор Йоанис Атанасиадис.
Като изследовател Атанасиадис работи с компютри повече от две десетилетия. През годините професионалната му област се е променила значително. „Когато започнах, все още ставаше дума за хора, които обучават компютри. Давахте на машината набор от правила или примери, а тя след това правеше изводи и правеше предложения въз основа на тази информация. Днес - отчасти благодарение на изкуствения интелект - ситуацията е напълно обърната. Компютрите вече ни помагат да измисляме и намираме решения, често със светкавична скорост и изключително точно. Намирам го за очарователно. Но това не означава, че човекът може да се оттегли на заден план. В крайна сметка ние сме отговорни за това как и за какви цели използваме компютрите и изкуствения интелект. Това е нещо, което трябва да обмислим внимателно."
С ИИ в златна треска
Атанасиадис нарича бързото развитие на изкуствения интелект „златна треска", във връзка с масовото навлизане на хора в райони, където е било открито злато. „Виждате технологични компании, големи и малки, да пускат все повече нови инструменти за ИИ с все по-бързи темпове, в опит да покажат какво можем да направим с ИИ. Това е доста разрушително в някои области, помислете например за ChatGPT. Както индустрията, така и правителствените агенции и публичните органи търсят правилния баланс за отговорно управление и регулиране на всичко това. В крайна сметка това ще ни позволи да прилагаме ИИ по много по-малко разрушителен, по-безопасен и по-ценен начин."
ИИ в изследователските области
на Университета във Вагенинген
Понастоящем ИИ играе роля в няколко изследователски области на Университета във Вагенинген, казва Атанасиадис. „Помислете за фенотипирането на растенията, при което изследователите избират специфични черти от растенията, за да разработят нови, по-добри сортове. Благодарение на ИИ признаците могат да се измерват много по-бързо и по-ефективно. Други примери включват AlphaFold, програма, която може да предсказва структурата на протеините, и няколко приложения на ИИ в областта на дистанционното наблюдение и селскостопанската роботика."
И все пак все още има какво да се спечели, когато става въпрос за използване на ИИ в изследователските области на Университета във Вагенинген. „Наред с други неща, все още ни липсват добри еталони за данни и стандартизирани модели за събиране, споделяне и обработка на данни. Именно за това се надяваме да допринесем с нашата председателска група," казва Атанасиадис.
Разработване на концепции и методологии
Катедрената група се надява в сътрудничество с колеги изследователи във и извън Университета да разработи концепции и методики, които експертите в различните изследователски области да могат да използват по интелигентен и отговорен начин за разработване на инструменти за изкуствен интелект, казва Атанасиадис. „Това може да включва инструменти, които осигуряват по-добро разбиране на проблемите, причинени от изменението на климата, но също така и инструменти, които допринасят за решенията на тези проблеми, като например устойчиви на климата култури или възстановяване на биоразнообразието. Във университета разполагаме със силна мрежа от учени, които могат да действат като връзка между научните изследвания и практическите приложения на ИИ. Наличието на тази комбинация под един покрив е това, което прави Университета във Вагенинген уникален."
Мултидисциплинарен подход
За да се работи по глобални предизвикателства и решения, Атанасиадис казва, че е важно научните изследвания да включват възможно най-много сътрудничество между различни дисциплини. „Досега изследователите на ИИ са имали склонност да работят независимо от учените в областта. Една група отговаряше за събирането на данни, друга се фокусираше върху обработката и анализа на данните, а трета работеше върху създаването на инструмент за ИИ. Докато можете да разработите много по-добри решения, ако правите всичко това в рамките на един мултидисциплинарен екип. Говоря не само за дисциплините в рамките на университета, но и за сътрудничеството със страни от професионалната сфера, като например земеделски производители, компании, неправителствени организации и центрове за знания. За щастие, Университетът във Вагенинген има голям опит в това отношение."
Участие в проекти за изкуствен интелект
Засега катедрената група по ИИ се свързва главно с текущи проекти, в които участва университетът.
Атанасиадис: „Един от тези проекти е европейският agrifoodTEF. В рамките на този проект работим, наред с другото, върху цифрова инфраструктура и съоръжения за малки предприятия, които да тестват селскостопански роботи, управлявани от ИИ. Друг проект е LTER-LIFE. В този проект изграждаме цифрови близнаци (цифрови копия на реалността, бел. ред.) на екосистеми, като използваме изчислителни инструменти, за да разберем променящите се взаимодействия в екосистемите вследствие на изменението на климата. Целта ни е в крайна сметка да стартираме собствени проекти в рамките на нашата група, насочени конкретно към разработване на методи за изкуствен интелект."
Подготовка на студентите
за професионална практика
Атанасиадис подчертава, че групата е създадена не само за провеждане на изследвания в областта на изкуствения интелект. „Ние имаме и образователна задача. Искаме да дадем на студентите и дипломантите на ВУЗ-а добри умения в областта на ИИ, така че те да са готови да навлязат в професионалната сфера. Това означава да ги научим да използват ИИ по начин, който им помага да решават правилните проблеми. За да направите това, трябва да разбирате методите на ИИ и да знаете какво се случва зад кулисите на инструментите за ИИ. Ясно е, че не е необходимо всички наши студенти да станат експерти по ИИ. Не е нужно и да сте механик, за да карате кола. Но в днешния цифров свят основните познания за ИИ са задължително условие."
ИИ за социални цели
Една от амбициите на Атанасиадис като академичен учен е ИИ да се използва не само за търговски интереси, но и в служба на обществото. „За съжаление, финансирането на научните изследвания в областта на ИИ сега се определя главно от бързата търговска възвръщаемост, т.е. че едно приложение на ИИ в крайна сметка трябва да прави много пари. В резултат на това в настоящите изследвания често се отделя по-малко внимание на ИИ във връзка с теми като устойчивост, изменение на климата, биоразнообразие и продоволствена сигурност. Считам, че задачата на НПО и университетите е да съпоставят това с изследователска програма, насочена към приложения, които служат преди всичко на хората, природата и околната среда и които не са чисто финансово мотивирани. Това е и важна причина, поради която Университетът във Вагенинген инвестира в ИИ под формата на катедрена група."
Не замяна, а подкрепа
В заключение - как Атанасиадис си представя бъдещето на ИИ? След около 10 години ще може ли един фермер или производител да седне на дивана и да гледа Netflix, докато интелигентни машини вършат работата на полето или в оранжерията?
„Със сигурност не, тази представа ми се струва доста антиутопична. ИИ няма за цел да замени хората, а да ги подпомага с данни и информация, за да вземат решения, например като ги съветва за управление на риска или за по-ефективни методи на отглеждане. Ако използваме ИИ интелигентно, той може да бъде много полезен за ускоряване на прехода към устойчиво земеделие и да ни помогне да станем по-устойчиви на изменението на климата," казва Атанасиадис.
Коментари